صفحه اصلي > مطالب و مقالات / ورزشی > ۷ اشتباه رایج پس از ورزش

۷ اشتباه رایج پس از ورزش


22 شهریور 1397. نويسنده: nedakeshavarz
۷ اشتباه رایج پس از ورزش

۷ اشتباه رایج پس از ورزش


اگر شما هم این اشتباهات را بعد از هر ورزش انجام می‌دهید دیگر اهمیتی ندارد که چه مدت ورزش می‌کنید و یا چه حرکات ورزشی انجام می‌دهید. این حرکات اشتباه پس از ورزش تمام تلاش و ورزشتان را از بین می‌برد. همه کسانی که تصمیم دارند از ورزش کردن‌شان نتیجه بگیرند باید این اشتباهات را بدانند و مرتکب نشوند.

 اشتباه اول: مرحله سرد کردن را انجام نمی‌دهید. باید به ضربان قلب و فشارخون زمان بدهید که آرام آرام پائین بیاید. متخصصان ورزش و سلامت تاکید دارند که با یک سری حرکات آرام و ملایم مثل قدم زدن سریع و یا دو آهسته کم کم ضربان قلب را به حالت اول برگردانید. 
اشتباه دوم: حرکات کششی بعد از ورزش را انجام نمی‌دهید. انجام حرکات کششی بعد از ورزش‌های روزانه و بدنسازی کمک می‌کند روز بعد احساس درد در عضلات نداشته باشید. درد کمتر همچنین کمک می‌کند روز بعد حرکات ورزشی را راحت‌تر انجام دهید.
اشتباه سوم: بعد از ورزش چیزی نمی‌خورید. غذای سالم قبل از ورزش باعث می‌شود که بدن زودتر گرم شود و بعد از ورزش نیز کمک می‌کند عضلات، خودشان را بازسازی کنند. بهتر است بعد از ورزش یک کاسه ماست با کمی مغز گردو و بادام و کشمش بخورید و از اینکه بلافاصله غذا خوردن بعد از ورزش باعث چاقی می‌شود، نترسید.
اشتباه چهارم: لباس‌های ورزشی را عوض نمی‌کنید. لباس‌های خیس باشگاه اگر روی بدن بمانند باعث توزیع عفونت و بیماریهای پوستی می‌شوند حتما بعد از ورزش لباسها را عوض کنید و حتی برای مدتی کوتاه اجازه ندهید در تنتان بمانند.
اشتباه پنجم: حمام بعد از باشگاه را نادیده می‌گیرید. با دوش نگرفتن بعد از باشگاه علاوه بر بوی ناخوشایندی که بدن می‌گیرد به پوست آسیب می‌زنید. باکتری‌هایی که با عرق کردن از بدن دفع شده‌اند روی پوست می‌مانند و رشد می‌کنند و باعث خارش شدید و قارچ می‌شوند.
اشتباه ششم: بعد از ورزش نوشیدنی گازدار می‌خورید. متاسفانه این بدترین عادت بعد از ورزش است خیلی‌ها عطش بعد از ورزش را با نوشیدن نوشیدنی‌های گاز دار از بین می‌برند. این کار باعث می‌شود که عضلات خود را بازیابی نکنند. آب بدن کم می‌شود و احتمال لخته شدن خون را بالا می‌برد. بهتر است که تا ۳۰ دقیقه بعد از ورزش تنها آب بنوشید و بعد سراغ نوشیدنی‌های گازدار بروید.
اشتباه هفتم: بعد از ورزش بی‌خواب می‌شوید و نمی‌خوابید. وقتی ورزش‌های سنگین می‌کنید، خواب کمک می‌کند تا بدن، خود را بازیابد و در طول خواب عضلات محکم بسازد. حتما به خواب خود اهمیت بدهید وگرنه بدن خیلی زود ضعیف می‌شود و توان خود را از دست می‌دهد.بازگشت