صفحه اصلي > مطالب و مقالات, تغذیه > زبان خوراکی ها: اسم من انار است

زبان خوراکی ها: اسم من انار است


5 آذر 1398. نويسنده: azizi
اسم من انار است

زبان خوراکی ها خواص انارزبان خوراکی ها خواص انار


ميوه بهشتى هستم، و يك دنيا خاصيت دارم. زادگاهم ايران است. بهترين موقع خوردن من صبح زود است. رب من، غم و غصه را از دل مى برد. شيرين مرا، براى رفع سينه درد و سرفه ميل كنيد. 

اسم من انار است، و گاهى نار مى گويند. از من در قرآن مجيد تعريف شده است. زادگاه اوليه من ايران مى باشد، ولى امروزه در بسيارى از كشورها كاشته مى شوم.

طعم من گاهى ترش، گاهى شيرين و گاهى ملس است. در اثر تربيت يك نوع انار بى هسته وجود دارد كه پوست مغز و دانه هاى آن نرم و لطيف مى باشد. نوع شيرين من براى سينه و ريه نافع است، ولى نوع ترش ما سينه را خشك مى كند، و براى مبتلايان به درد سينه و سرفه خوب نيست.

براى آنهايى كه جگرشان گرم است، هيچ ميوه اى مناسب تر از نوع ترش ما نيست. مواد غذايى در ما كم است، ولى تا بخواهيد سرشار از ويتامين هاى A، B،C و E هستيم و به قدرى آهن و فلزات مفيد ديگر داريم كه هضم ما را سنگين كرده، و كمى نفاخ به نظر مى رسيم، ولى اين سنگينى و نفخ از نوع ساير ميوه ها نيست و به زودى پراكنده مى شود و يكى ديگر از مشخصات ما اين است كه آب ما سنگين تر از خوردن دانه هاى ما با هسته است.

آب ميوه من داراى قند تانن و يک ماده مفيد به نام كره ماناتين است كه از دوستان كبد بوده و آن را پاك و در نتيجه رنگ رخساره را باز مى نمايد، من به علت داشتن ويتامين هاى A به رشد اطفال كمك مى كنم. به علت داشتن انواع ويتامين ب اعصاب را تقويت كرده، آنها را محكم و شك و دودلى را از بين مى برم، به علت داشتن ويتامين B6 ضد استفراغ بوده و درمان ويار زنان باردار هستم.

اگر خانمى هنگام بارداری از من، يا رب من زياد بخورد، بزرگترين خدمت را به فرزند آينده خود كرده است، زيرا من علاوه بر جلوگيرى از ويار و تقويت مادر و فرزند، به رشد آينده طفل هم كمك خواهم نمود. من به علت داشتن آهن و ويتامين هاى لازم، خون ساز بوده و آن را اصلاح مى نمايم. 

بهترين موقع خوردن من صبح ناشتا است. در موقع خوردن به من گلپر بزنيد علاوه بر بوى مطبوع به هضم من هم كمك خواهد كرد.

دانه هاى ميوه جنگلى من كه به ناردان معروف است، در معالجه اسهال شهرت فراوان دارد. اين دانه ها را در آب بجوشانيد و صاف كنيد، و آب آن را نوش كنيد تا اسهال بند آيد. 

رب من بهترين چاشنى براى فسنجان و خورش باميه، آش انار و خوراك هاى ديگر است و به علت داشتن تانن و آهن، رنگ آن ها را سياه مى كند. اگر اين رب را با عسل مخلوط كنيد، براى معالجه زخم بينى و بثورات جلدى مصرف آن از خارج مفيد است.

خوردن آب ميوه شيرين من با شكر و نشاسته براى معالجه سينه درد و سرفه توصيه شده است و مرا در موقع يرقان نيز تجويز كرده اند و براى اصلاح سپرزنيز سودبخش مى باشم. نگاه به دل پر خون من نكنيد، تمام قسمت هاى درخت من مفيدند. پوست ميوه، پوست ساقه و پوست ريشه من مصارف صنعتى و درمانى دارند و از گل من هم مى توان استفاده كرد. پوست ميوه من در رنگرزى و چرم سازى از قديم به كار مى رفت و بهترين قالى هاى ايران را با آن رنگ مى كردند.

نگاهداشتن آب ميوه ترش من در دهان، برفك و جوش هاى دهان را پاك مى كند و لثه را محكم مى نمايد. ميوه ترش من براى مبتلايان به زخم معده و روده خوب نيست و براى سرد مزاجان زيان بخش است و جاذبه كبد را كم مى كند، ولى در عوض ميوه هاى شيرين و ملس من، صفرا بر بوده و معده و كبد را تقويت كرده و درمان تب‌هاى صفراوى و يرقان و امراض جلدى است.

پوست ساقه و ريشه من داراى بيست و دو درصد تانن است و به علاوه از آن در صنعت داروسازى، چهار ماده شيميايى مى گيرند كه همگى ضد كرم كدو مى باشد. مى توانيد براى معالجه كرم كدو از پوست، ريشه يا ساقه من مستقيما استفاده كنيد و به اين منظور بايد شصت گرم پوست ريشه تازه يا گرد خشك آن را گرفته، شش ساعت در آب خيس نماييد (مقدار آب 750 گرم) بعد آن را بجوشانيد تا حجم آن تقريبا نيم ليتر شود، پس از صاف كردن، آن را سه قسمت كندى و هر قسمت را به فاصله يك ساعت و نيم ميل نماييد و پس از دو ساعت يك مسهل بخوريد و منتظر دفع كرم كدو باشيد.

مقدار مصرف براى اطفال يك ششم تا يك سوم ميزان بالا مى باشد. ضمادى كه با پختن پوست و هسته من تهيه نماييد، براى امراض جلدى مخصوصا اگزما مفيد است و خارش از بين مى برد. رب من جهت رفع خمارى مفيد بوده و غم و غصه را تسكين مى دهد. جوشانده گل ما نيز جهت پيوره و خونريزى لثه تجويز شده است.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده : دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

بازگشت