صفحه اصلي > مطالب و مقالات, تغذیه > زبان خوراکی ها: من اسفناج هستم

زبان خوراکی ها: من اسفناج هستم


24 دی 1398. نويسنده: azizi
من اسفناج هستم

خواص اسفناجخواص اسفناج


اسم من اسفناج است يا بهتر بگويم، اسپناج است. من يك گياه اصيل ايرانى هستم كه اعراب پس از غلبه بر ايران، مرا با خود بردند پس از آن به اروپا رفتم و در آنجا كشت من معمول گشت. در بسيارى از كشورهاى اروپايى نام مرا از اسپناج گرفته و با كمى تغيير تلفظ مى نمايند، اعراب هم اسپناج را معرب كرده اسفاناج و اسفناج نموده اند. به من ملكه ى سبزيها - عروس سبزيها و جاروی معده هم گفته اند.

من از جمله سبزى هاى معتدل هستم و با هر مزاجى سازگار مى باشم. در فصل بهار ويتامين ث در من زياد است. من داراى مقدار زيادى آهن هستم و از اين نظر هيچ سبزى ديگرى همپايه و همتاى من نيست.

گويچه هاى قرمز خون را زياد مى كنم و بهترين غذا براى زنان باردار و اشخاص كم خون هستم. من داراى املاح كلسيم، سديم، پتاسيم، يد، مس، ارسنيك و منيزيم هستم و به علت داشتن منيزيم جلوى پيشرفت سرطان را ميگيرم.

من محرك كليه ها بوده، كار و فعاليت آنها را زياد مى كنم. عده اى مى گويند من داراى اسيد اكزاليك بوده و ايجاد سنگ ريزه مى نمايم. ممكن است بعضى از انواع من كه در اروپا به عمل مى آيد چنين نقيصه اى را داشته باشند، ولى من كه از اصيل، ايرانى هستم، فاقد اسيد اكزاليك بوده و چنين عيبى در من نيست و همانطور كه گفتم از دوستان كليه و مثانه مى باشم.

من اشتها مخصوصا اشتهاى اطفال را زياد مى كنم. ملين و زود هضم بوده، مثل ساير سبزيها توليد نفخ نمى نمايم. من داراى مواد صمغى، مواد سفيده اى، مواد قندى، سبزينه و يك ماده ى صابونى هستم . عضلات و استخوان ها را تقويت مى نمايم. رعشه و بوى بد دهان را از بين ميبرم و از دوستان كبد هم مى باشم. قوت غذايى من از ساير سبزيها بيشتر است، مشروط بر اينكه آب مرا دور نريزيد و از ساقه هاى نازك و نو رسته من در سالاد استفاده نماييد.

خوردن پخته و بورانى من التهاب و تشنگى را از بين مى برد، و براى درد سينه، درد كمر و درد ريه مناسب است. غرغره آب خام يا پخته من، جهت درد گلو مفيد است. عصاره من جهت درد گلو و يرقان و خرد كردن سنگ و ناراحتى هاى مجارى ادرار و بند آمدن آن مفيد مى باشد.

ضماد خام من جهت اورام و گزيدن زنبور و باز كردن دمل نافع است. ماليدن پخته من مخلوط با سفيداب جهت جوشهاى جلدى نتيجه بخش مى باشد. اشخاصى كه مزاجى سرد دارند بهتر است مرا با كمى فلفل يا دارچين ميل نمايند. بذر من جهت درد كبد، درد دل و درد سر مفيد است. پختن من با روغن بادام و كره تازه گاو محسنات زياد دارد، و براى تشنج و پيسى بدون نتيجه نيست. مبتلايان به بواسير و آنهايى كه يبوست دارند، نبايد از خوردن من غافل شوند. پيران و كسانى كه فعاليت كمترى دارند، نبايد مرا از برنامه غذايى خود حذف نمايند.

من لثه را سفت مى كنم و از تباهى و فساد دندان مى كاهم. نيم فنجان آب من با هم وزنش روغن بادام شيرين به سلامتى شما كمك مى كند و رشد اطفال را زياد مى نمايد. اگر پارچه هاى پشمى را با آب من بشوييد، شفاف مى شوند. من رنگ چهره را باز مى كنم. براى معالجه كك و مك، مرا در روغن زيتون بريزيد و بعد روى صورت بياندازيد، با من شما مى توانيد انواع بورانى، خورش، آش، نرگسى و سوفله اسفناج درست كنيد و پخته مرا مى توانيد، در كنار تمام خوراكى ها بگذاريد و از منافع زياد آن استفاده كنيد.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول

بازگشت