صفحه اصلي > مطالب و مقالات, تغذیه > زبان خوراکی ها: اسم من خیار است

زبان خوراکی ها: اسم من خیار است


25 دی 1398. نويسنده: azizi
من خيار هستم

خواص خیارخواص خیار


جوشانده پوست من، درمان بى چون و چراى يرقان است. خوردن پوست خشك من زايمان را آسان مى كند. كبد را جلا مى دهم و صفرا را از معده به خوبى خارج مى كنم.

من گل به سر خيار هستم و با تمام ميوه ها يك تفاوت كلى دارم و آن اين است كه نارس من گواراتر از رسيده من مى باشد.

من در كوچكى خوشبو - شيرين و خوش خوراك مى باشم، ولى همين كه بزرگ شدم و به اصطلاح رسيدم، پوستم زرد شده ، ترش مزه و نامرغوب مى شوم، ولى اين نكته را بد نيست بدانيد كه ميوه رسيده و كال من هر دو مفيد بوده و داراى خواص و مزاياى مخصوص به خود مى باشد.

در كتاب هاى علمى قديمى اسم عربى من قثا است و كسانى كه قثا را خيار ترجمه مى نمايند، سخت در اشتباه مى باشند، زيرا قثا خيار چنبر است كه در گذشته به آن خيارزه مى گفتند و خيار چنبر در قديم نام ميوه ديگرى بوده كه در حال حاضر عطاران و داروفروشان آن را فلوس مى نامند و از مسهل هاى بسيار مفيد و مشهور است و درخت آن به بزرگى درخت گردو است و در هندوستان مى رويد.

من انواع و اقسام دارو به رنگ هاى سبز، زرد و سفيد جلوه گرى مى كنم. هر قدر نازك و قلمى تر باشم مرغوب ترم ولى در بازارهاى اروپا و آفريقا، يك نوع ميوه من عرضه 
مى شود كه چندين كيلو وزن دارد و بسيار مرغوب است.

در گيلان يك نوع ميوه من بسيار دراز بوده و حتى طول آن از يك متر مى گذرد. خوردن، بوييدن و ماليدن گوشت من بر پيشانى جهت سر درد نافع است و قطره قطره ريختن آب من در بينى و بوييدن آن جهت رفع گرفتگى، بى حوصلگى و كم خوابى مفيد است.

آشاميدن آب من جهت اكثر تب هاى شديد و تسكين التهاب و حرارت صفرا و خون و التهاب معده و رفع تشنگى و پاك كردن كبد و زياد شدن ادرار و بيرون كردن سنگ هاى كليه و مثانه و برطرف ساختن يرقان سودمند مى باشد.

براى جبران ضعفى كه در اثر اسهال در اشخاص پيدا مى شود، غذايى بهتر از من وجود ندارد. يك ليوان از آب من با نيم سير نبات خوب و گوارا است و سوخته صفرا و سودا را از معده به خوبى خارج مى نمايد و براى اين كار آب ميوه رسيده من كه كمى ترش مزه مى باشد، بهتر است.

اگر مقدارى ميخك را در آب من خيسانده و پس از 24 ساعت آن را صاف كرده و با عسل نوش جان نماييد گرفتگى شما برطرف و رنگ رخسارتان باز مى شود و در حقيقت به كبد شما جلا مى دهد و روح را شاداب مى نمايد.

آب جوشانده پوست ميوه تازه من براى يرقان داروى بسيار خوبى است و براى اين كار بهتر است سه روز متوالى آن را نوش جان نماييد. بعضى از معده ها قدرت هضم مرا ندارند و پس از خوردن من مبتلا به گاز معده و نفخ شده و دچار پيچش معده مى شوند. اين دسته بايستى خيار نازك با پوست ميل نمايند و يا آن را با پوست رنده كرده و با سكنجبين يا ماست و يا آب گوجه فرنگى بخورند و يا آن كه پوست و گوشت آن را جدا كرده ، و فقط مغز ميوه نازك مرا تناول نمايند.

من از آن ميوه هاى بهشتى هستم كه پيامبر گرامى اسلام به من علاقه فراوان داشتند و خوردن مرا با كمى نمك توصيه فرموده اند. ضماد گوشت و مغز من جهت از بين رفتن ورم مفيد است و براى درمان اگزما و تركيدن پوست و رفع خارش آن نافع است.

ضماد من با اسيد بوريك و كمى عسل، جهت از بين بردن آماس گرم توصيه شده است. خوردن ده گرم پوست خشك شده من، زايمان را آسان مى كند ولى زنان حامله قبل از درد زايمان نبايد از آن تناول نمايند.

تخمه من جزو چهار تخم خنك بوده و ادرار را زياد مى كند. در داروخانه ها با آب من پماد و كرم ميسازند. كسانى كه در موقع ادرار احساس سوزش مى نمايند و مبتلايان به بند آمدن ادرار دارويى بهتر از من پيدا نخواهند كرد.

من و برادرم خيار چنبر سرشار از املاح مختلف ويتامين هاى ث، ب و آ هستيم. خيار چنبر از نظر املاح از من غنى تر بوده و تخمه آن مفيدتر است و تنها عيبش اين است كه كمى دير هضم بوده و در بعضى ها توليد نفخ و قرقر كردن شكم مى كند و يكى از مشخصاتش اين است كه در اراضى و آب و هوايى كه داراى راديو آكتيو زياد باشد، بهتر به عمل آمده و قدش درازتر مى شود و چنانچه ديديد، پس از جنگ جهانى دوم و نابود شدن شهر هيروشيما در اثر بمب اتمى در اراضى دهات آن شهر خيار چنبرهايى به عمل آمد كه چندين متر طول داشت.

براى جلوگيرى از نفخ خيار چنبر مى توانيد از دستورى كه قبلا داده ام استفاده كنيد، و از منافع سرشار آن بهره بردارى نماييد.

يكى از ديگر برادران من خيار تلخ يا خيار وحشى است كه اعراب به آن قثاءالحمار يعنى خيار الاغ مى گويند. يكى از داروهاى قديمى است كه مصرف زياد دارد. اگر مبتلا به مرض قند هستيد تا مى توانيد از خيار و تخم خيار استفاده كنيد.

نام كتاب: زبان خوراكي ها
نويسنده: دكتر عباد الدين جزايری
جلد اول


بازگشت