صفحه اصلي > مطالب و مقالات / گردشگری > شهر باستانی تون را بیشتر بشناسیم

شهر باستانی تون را بیشتر بشناسیم


11 شهریور 1399. نويسنده: marzie.kokabian
فردوس یک شهر باستانی در خراسان جنوبی است بعد از جنگ و زلزله این شهر به یک مخروبه تاریخی تبدیل شد. امروز این جاذبه های تاریخی جزئی از مکان های دیدنی فردوس هستند که نشان دهنده شهر تون باستانی می باشند.

در گذشته شهر فردوس را با نام تاریخی تون می شناخته اند و با تخریب شدن این شهر در زمین لرزه بیشتر خانه ها زیر آوار ماند. این شهر در دوران اشکانیان بسیار دارای اهمیت بوده است و در تاریخ نگاری های یونانی نیز اشاراتی به آن شده است. یکی از مناطق دیدنی فردوس که متعلق به دوران اسماعیلیه است قلعه فردوس می باشد که از جاذبه های تاریخی محسوب می گردد.

شهر تون


معرفی بهترین مکان های دیدنی فردوس
در دوران ساسانیان این شهر با نام ساکارتیا شناخته می شده است و محلی مهم در نفوذ مادها به شمار می رفته است. پارت ها نیز با زندگی در مرزهای جنوبی این منطقه، بر اهمیت سیاسی آن افزودند و به تدریج این منطقه تحت اختیار پارس ها درآمد.

شهر تون


حمام جهانیار
در گذشته تاریخی تون و در منطقه عنبری حمامی باستانی با نام جهانیار قرار دارد که معماری آن به معماری دوران صفویه نزدیک و آن را به عنوان یکی از جاهای دیدنی فردوس به شهرت رسانده است. قنات سعدآباد آب مورد نیاز این حمام را تامین می کند.

شهر تون


حمام خیروز
ین حمام یک موزه مردم شناسی است و متعلق به دوران صفویان است با بازدید از این حمام می توانید آداب و رسوم و فرهنگ گذشته مردم این مرز و بوم را مشاهده کنید. معماری این بنا در مقابل زلزله دارای مقاومت بالایی بوده است.

شهر تون


قلعه حسن آباد
این قلعه که به قلعه دختر شهرت دارد از قلعه های تاریخی اسماعیلیان بوده است این قلعه یک شاهکار تاریخی است و با وجود تونل درونی آن دو قلعه به یکدیگر متصل می شوند.

شهر تون


قنات بلده فردوس
در دوران ساسانی قنات تاریخی بلده بخش مهمی از کشاورزی این منطقه را تامین می کرد و جالب است بدانید که این قنات به عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این قنات از ۱۵ مجموعه قنات تشکیل شده است.

شهر تون


مسجد جامع تون
از بناهای تاریخی فردوس که در دوران سلجوقیان بنا شده است مسجد جامع تون است. که بعد از تخریب شدن مجدد بازسازی شده است این بنا به لحاظ معماری آن دارای اهمیت است.

شهر تون


حوض انبار و مسجد سیدی
کتیبه موجود در این حوض انبار نشان دهنده اهمیت تاریخی این بنا است و نشان می دهد که در زمان قاجار بنا شده است.

شهر تون


کویر پلوند
از جاذبه های طبیعی فردوس می توان به کویر زیبای پلوند اشاره کرد تپه های ماسه ای و شن زارهای نمکی که در این منطقه قرار دارد چشم اندازی بسیار ویژه را محیا می کنند.
از دیگر مکان های دیدنی در شهر فردوس می توان به چشمه های آب گرم، سنگ سوراخ، کوه قلعه فردوس، مدرسه علمیه و دیگر جاذبه ها اشاره کرد.

منبع: آرگا


بازگشت