صفحه اصلي > مطالب و مقالات / گردشگری > جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند


21 شهریور 1400. نويسنده: marzie.kokabian
اطلاعات عمومی
موقعیت و وسعت:
وسعت 421 84 کیلومترمربع
زبان رسمی: ایرلندی
واحد پول: یورو
شهرهاي مهم: دوبلین، بلفاست، کروک
جغرافیا:
ایرلند کشوري است در جزیره ایرلند، که در شمال غرب قاره اروپا واقع شده است. نام رسمی این کشور جمهوري ایرلند است و گاهی با نام ایرلند جنوبی خوانده می شود تا با ایرلند شمالی اشتباه نشود. این کشور پنج ششم جزیره ایرلند را اشغال کرده است و با ایرلند شمالی که بخشی از پادشاهی متحده است، در شمال مرز مشترك دارد. همچنین در غرب ایرلند اقیانوس اطلس، در شرق دریاي ایرلند و در جنوب و جنوب غربی دریاي کلتیک و کانال سنت جورج قرار دارد. جمهوري ایرلند در حال حاضر یکی از اعضاي اتحادیه اروپا می باشد. این کشور در 1 ژانویه 1973 به این اتحادیه ملحق شد.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

ویژگی های فرهنگی و اجتماعی
ادیان و مذاهب:
مردم ایرلند دارای دین مسیحیت می باشند.
اقتصاد:
اقتصاد ایرلند در سال هاي اخیر از تمرکز بر روي اقتصاد کشاورزي به اقتصاد مدرن بر پایه دانش روز و تمرکز بر روي خدمات، فناوري پیشرفته و توسعه تجارت و صنعت و سرمایه گذاري دگرگون شده است. از نظر سرانه تولید ناخالص داخلی ایرلند یکی از ثروتمندترین کشورهاي سازمان همکاري و توسعه و اتحادیه اروپا در سال 2008 شناخته شد. کالاهاي صنعتی به ویژه ماشین آلات، فلزات و کالاهاي مهندسی الکترونیک و شیمیایی، هم اکنون بیش از %80 صادرات ایرلند را تشکیل می دهد. فرآوري مواد غذایی از صنایع مهم به شمار می رود. منابع طبیعی شامل سرب، روي، نفت و گاز طبیعی از چاههاي زیر دریا، و محلهاي مناسب براي تولید نیروي هیدروالکتریک است. ایرلند دستخوش میزان بالاي بی کاري و مهاجرت از کشور است.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

جاذبه های گردشگری و توریستی
صخره های موهر
صخره هاي موهر یکی از برترین جاذبه هاي توریستی و گردشگري کشور ایرلند محسوب میشود. فاصله بلندترین نقطه صخره ها 214 متر از سطح دریا است و همچنین عرض این صخره ها به بیش از 8 کیلومتر در کناره اقیانوس آرام میرسند.

قلعه بلارنی
جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

در این قلعه می توان سنگ مشهور بلارنی را بوسید کاری که میلیون ها نفر آن را انجام داده اند. گفته می شود افرادی که موفق به بوسیدن این سنگ مرموز بلارنی شده اند، از "موهبت بیان" برخوردار شده اند. این سنگ مرموز که قدمت آن به سال ۱۴۴۶ بر می گردد، تنها جاذبه چشمگیر در قلعه بلارنی نیست – این پناهگاه قرون وسطایی، نگهبان گذرگاه های سنگی و دخمه های تاریک است.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

کالج ترینیتی
قدیمی ترین دانشگاه در ایرلند، کالج ترینیتی دوبلین است که در سال 1592 میلادی توسط ملکه الیزابت اول تاسیس شد. محوطه تاریخی آن در مرکز پایتخت پر جنب و جوش ایرلند قرار دارد، اما با گذر از دروازه های کالج چهره تاریخی آن در معرض دید قرار می گیرد. کالج ترینیتی، تعدادی از تاثیرگذارترین مردمان ایرلند از جمله تیئوبالد ولف تون اولین رئیس جمهور ایرلند و همچنین چهره های ادبی نمادینی مانند اسکار وایلد و سامویل بکت را آموزش داده است. این دانشگاه همچنین دارای برخی گنجینه های پنهان از جمله کتاب کل ها که یک دست نوشته پر زرق و برق به جا مانده از قرن نهم می باشد، است.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

گذرگاه غول ها
گذرگاه غول ها که شهرتی جهانی دارد از ۴۰۰۰۰ ستون سنگی بازالت به هم پیوسته و شش گوش تشکیل شده که کاملا ناخواسته سنگفرش های سنگی را ایجاد می کنند. ستون های عجیب این مکان آنقدر بی عیب و نقص هستند که باور کردن اینکه آن ها ساخت دست انسان باشند، سخت است. در حقیقت، تشکیل سنگ غیر معمول نتیجه فعالیت های آتشفشانی بوده که حدود ۶۰ میلیون سال پیش رخ داده است.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

بازار انگلیسی، کورک
این بازار سرپوشیده که دارای بهترین محصولات محلی از جمله تازه ترین غذاهای دریایی، نان های صنعتی و پنیرهای عالی است، از اواخر دهه 1700 میلادی در شهر کورک وجود داشته است.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

نیوگرانج
ساختمان سنگی قدیمی مقبره نیوگرانج در ۳۲۰۰ پیش از میلاد ساخته شده است. تخمین زده می شود که برای ساخت این آرامگاه که مساحتی بیش از یک جریب را پوشش می دهد و سنگ هایی داخلی آن که با اشکال مارپیچی و منحنی های هنری دوره عصر هجر تزئین شده اند، ۳۰۰ نفر به مدت ۲۰ سال مشغول به کار بوده اند. این مسیر در طول انقلاب زمستانی، به همراه اتاق درونی، به طور باورنکردنی با طلوع خورشید و عبور نور از طریق شکاف موجود بر روی سقف در ورودی آن، روشن می شود.

جاذبه های گردشگری و توریستی ایرلند

موزه کوچک دوبلین، خلیج دینگل، پارک ملی کیلارنی، صومعه جلندالوف، خیابان گرافتون، زندان کیلمانهایم، حلقه کری، خانه و باغ های پورسورت، صخره کاشل، باغ سبز سنت استفان، قلعه بوناتری، جزیره آران، پارک جنگلی تولیمور، قلعه دانلوس و مکان های زیبا و دیدنی دیگری که از جاذبه های طبیعی و توریسی کشور ایرلند می باشند.


وضعیت آب و هوایی
آب و هواي این کشور سرد، بارانی و مرطوب است. میزان بارندگی بالاست و از بیش از 2500 میلی متر در غرب و جنوب غرب تا 750 میلی متر در شرق متغیر است.


منبع: کتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان
گردآوری و تنظیم کننده: رضا فریدون نژاد
بازگشت