صفحه اصلي > مطالب و مقالات, فرهنگ و هنر, مشاهیر فرهنگی هنری > هوشنگ استوار

هوشنگ استوار


4 بهمن 1391. نويسنده: sahrasahraian

هوشنگ استوار

 


هوشنگ استوار آهنگساز پیشکسوت معاصر ایران نهم بهمن سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد.
برای موسیقیدانان جدی و جوانسالی که میانگین سنی بین ۳۵ تا ۴۵ سال را دارند، نام هوشنگ استوار، نامی آشناست؛ ولی فقط در حد آشنایی با یک نام فاخر و پراحترام، نه در حد ورود به دنیای او که جزو موسیقی او نیست و البته موسیقی او را این نسل نشنیده است و نسلهای قبل هم که کمی شنیده اند، قضاوت های خودشان را دارند که در هر صورت جای شنود مستقیم آن آثار را نمی تواند بگیرد.
از این رو نام و ارج هوشنگ استوار، به قول معروف، همیشه در سایه ای از ابهام بوده است. این ابهام از جبرزمانه است که به قول هدایت «دست برقضا» به او تحمیل شده و خواست قلبی او نبوده است. وانگهی او بیش از بیست سال در مقام استادعالی هارمونی و سایر رشته های مربوط به آهنگسازی در هنرستان عالی موسیقی و در دانشکده هنرهای زیبا تدریس کرده و دیگران زیر سایه او بوده و بالیده اند.
شخصیت هنری هوشنگ استوار در دو شاخه اصلی قابل بررسی است: آموزگاری و آهنگسازی و هر دو در سطوح عالی، نسبت به آن زمان و این زمان، اما سایر جنبه های قومی شخصیت هنری او از دیده ها پنهان مانده است: آشنایی خوب او با موسیقی ایرانی، آشنایی خوبتر او با انواع موسیقی های «جز» و «بلوز»، تسلط بر نوازندگی و تکنیک های پیچیده پیانونوازی (بسیار بیش از حد متعارفی که دیگر آهنگسازان از پیانو می دانند) و مطالعه عمیق و گسترده او از ادبیات و فلسفه، دست کم به دو زبان و ادراک ژرفی که ازتمام این مقولات به هم پیوسته، در وابستگی به موسیقی، در ذهن اوست.
استوار نیز مثل هر استاد حقیقی هنر، محدود به مجموعه ای از دانش فنی و مهارت های اجرایی نیست، بلکه دنیایی از اندیشه و نوع نگاه به هستی است که امتیازات برجسته ای، آن را از انواع مشابه خود جدا می کند

● آثار هوشنگ استوار:
▪ برای ارکستر سمفونیک: فانتزی / سبزه بهار / بهار جاودان (بالت) / سوئیت ایرانی / طرح سمفونیک ایرانی / اوورتور / آهنگ شبانه (نکتورن).
▪ برای ارکستر زهی و پیانو: شب خیام بر مبنای سیزده رباعی از خیام
▪ برای ارکستر زهی: تأثرات (امپرسیونها)، مثلث (تری انگل).
▪ برای آواز دسته جمعی (کر): آهنگ بی کلام
▪ برای آواز و پیانو: مرثیه (اله ژی) و کالیز برای سدپراند
▪ اجاق سرد (شعر از نیما یوشیج) که برای آواز و ارکستر زهی هم تنظیم شده است. پائیز روی شعری از گیوم آپرلی شر.
▪ و... قطعات بسیار برای پیانو، ویولون و پیانو، فلوت و پیانو و...


بازگشت