بیوگرافی مجید اخشابی

23 بهمن 1392   nedakeshavarz   مجید اخشابی / زندگی نامه   18 نظر   26 500 بازدید   |

مجید اخشابی در کودکی

اخشابی، مجید/تهران-(1351)

خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

روز چهارشنبه ساعت نه(9) صبح در بیمارستان بهار خیابان شیخ بهایی تهران.

شش سال از سال‌های ابتدائی عمر را در تهران سپری کرد و مقطع پیش‌دبستانی یا آمادگی‌اش را در تهران به پایان رساند.

به علت انتقال محل کار پدر از هفت سالگی به همراه خانواده در زادگاه پدری‌اش، تنکابن سکنی گزید.

در شهر دریا، کوه و جنگل، شهر مزارع برنج و باغات مرکبات در خانه‌ای کنار دریا، تحصیلات ابتداییرا آغاز نمود.

حدودا هشت- نه سال داشت که با ساختن یک کاردستی که شبیه به ساز سنتوری بود که یکی از دوستان پدرش در شبی که مهمان آنان بود با خود آورده، نواخته و او را یک دل نه صد دل عاشق سنتور کرده بود، مسیر زندگی‌اش به سمت موسیقی جهت پیدا کرد.

استعداد سرشارش وی را قادر ساخت بدون استاد و مربی کار را آغاز نموده و در روزهای اول از عهده کوک کردن سنتور برآید؛ کار بسیار دشواری که هنرجویان پس از چندین سال، با راهنمایی استاد، آنهم به زحمت می‌توانند آنرا یاد بگیرند و انجام دهند.

او پس از ساختن چندین کاردستی با وسایلی ابتدایی چون نخ نایلون ماهیگیری، تخته و میخ که رفته رفته شباهت بیشتری به ساز سنتور پیدا می‌کردند، صلاحیتش را برای داشتن یک ساز سنتور واقعی به پدر و مادرش اثبات نمود.

البته آن سال‌ها در آن شهر ساحلی خبری از کلاس، آموزشگاه و فروشگاه آلات موسیقی نبود.

پدر و مادر وی پس از پرس‌وجوی بسیار توانستند شخصی را که در سال‌های جوانی سنتوری داشته شناسایی کرده و از او بخواهند آن ساز قدیمی را بفروشد.

بدین ترتیب بدون داشتن استاد آموزش نواختن آن ساز را دنبال کرده و با تهیه کتاب‌های موسیقی با خط نت آشنا شد، البته در این راه جسته و گریخته از راهنمایی‌های یکی از بستگان به نام ابوالقاسم تفنگ‌ساز(شوهرخاله) و محمدابراهیم حکیم‌لعلی(همان دوست پدر) بهره گرفت، که بعدها ساخت سنتور را هم زیرنظر آقای تفنگ‌ساز فراگرفت و بلافاصله پس از کسب این توانایی اقدام به راه‌اندازی کارگاهی کوچک در گوشه‌ای از حیاط منزل نمود.

مجید اخشابی در کودکی

در مدت کوتاهی پس از اجرای سنتورنوازی در صبحگاه مدرسه و برنامه‌های پرورشی، متقاضیان زیادی برای فراگیری این ساز علاقه‌مندی نشان دادند و او را مجبور کردند در کسوت یک معلم نیز نقش‌آفرینی کند.

بعد از مدت کوتاهی از طرف اداره ارشاد تنکابن، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای تشکیل کلاس‌های موسیقی دعوت به کار شد که سال‌ها تا زمانی که در آن شهر ساکن بود(تا سال 1370) این همکاری و کلاس‌ها ادامه پیدا کرد.

در همان سال‌های اولیه با تشکیل گروه‌های سرود و بعدها گروه‌های موسیقی سنتی به اجرای برنامه در سطح شهرستان، شهر و اندک‌اندک استان و حتی استان‌هایهمجوار پرداخت و در منطقه به‌عنوان نوازنده‌ای چیره‌دست شهرت یافت.

برای کسب دانشِ بیشتر یک‌بار به هنرستان ملی پسران مراجعه کرد که در همان روز اول با استقبال اساتید هنرستان مواجه و بلافاصله پذیرفته شد.

دو مرتبه نیز خدمت استاد پایور رفت که ایشان نیز با موردتشویق و تحسین قرار دادن او، پدر و مادرش را به توجه بیشتر و لزوم شرکت وی در کلاس‌های پیشرفته‌تر فرا خواندند، اما متاسفانه یا خوشبختانه امکان نقل‌مکان به تهران و یا جدایی از خانواده و تنها زندگی کردن او برای خانواده میسر نبود.

انگار لازم بود این نوجوان موسیقی را از طریق مکاشفه بیاموزد!

در سال 1370 در رشته مهندسی عمران در دانشگاه چالوس مشغول به تحصیل شد.

در دوران دانشجویی امکان رفت‌وآمد بیشتر به تهران و شرکت در گروه‌های هنری و نهایتا تشکیل یک ارکستر توسط خود او و تمرین آهنگ‌هایی که ساخته بود و ضبط آنها در استودیو فراهم آمد.

هنگامی که مشغول خواندن اتود آهنگی از ساخته‌هایش بود با تشویق صدابرداران و عوامل ضبط در اتاق فرمان مواجه شد؛ همگی توصیه کردند که این قطعه را خودت باید بخوانی و نهایتا همین شد.

آن قطعه توسط خود او خوانده شد و پس از ارائه آن به مرکز موسیقی صداوسیما توسط استاد فریدون شهبازیان بازشنوایی و پذیرفته شد و موردتشویق قرار گرفت.

ریاست مرکز موسیقی در آن زمان آقای مهدی کلهر نیز با پیشنهاد استاد شهبازیان و آقای راغب بلافاصله وی را در ارکسترهای صدا و سیما پذیرفته و با وی قرارداد همکاری منعقد نمودند.

مجید اخشابی و پدردر تمام این سال‌ها تشویق‌ها، همراهیها و محبت‌های پدر و مادرش که به مثابه دو دوست همسن تمام خواسته‌هایش را برای رسیدن به هدف اصلی‌اش مهیا کرده و هر راه ناهمواری را برایش هموار می‌کردند شاید جدی‌ترین نتیجه را زمانی برایشان به بار نشاند که صدا و تصویرش را از رادیو و تلویزیون شنیدند.

پدرش عاشق موسیقی بود، یک عاشق واقعی. عاشقی که هیچگاه نتوانسته بود به عشقش دست یابد اما توانست تمام عشقش را یکجا و یکباره به پسرش منتقل نماید.

فعالیتش در مرکز موسیقی ادامه داشت؛ نوازندگی، آهنگسازی، نظارت بر ضبط، خوانندگی و کم‌کم کارشناسی موسیقی و عضویت در شوراهای تخصصی مرکز موسیقی و نهایتا عضویت در شورای عالی موسیقی صداوسیما مسیری بود که باز هم در مدت کوتاهی طی کرد.

در این سال‌ها وی آلبوم‌های متعددی را با آهنگسازی، تنظیم و نوازندگی خود روانه بازار کرد.

شرکت در ضبط موسیقی فیلم‌ها و همکاری با اساتیدی چون همایون خرم، علی تجویدی، فریدون شهبازیان، بابک بیات، مجید انتظامی، آندره آرزومانیان، کامبیز روشن‌روان، وارطان ساهاکیان، فضل‌الله توکل، اسدالله ملک، مجتبی میرزاده، حسن ناهید، جمال جهانشاد و شهریار فریوسفی و نیز همکاری با اکثر قریب به اتفاق خوانندگان بنام و مطرح موسیقی به‌صورت آلبوم یا کنسرت از جمله فعالیت‌های وی بشمار می‌آید.

از سال 1375 با تشکیل ارکستری بنام مهرآوا مرکب از اساتید موسیقی سنتی ایران حسن ناهید، جمال جهانشاد، سیامک نعمت ناصر ، محمود فرهمند و مسعود حبیبی در اقصی نقاط ایران و جهان در کشورهایی چون آلمان، انگلستان، روسیه، اسپانیا، ژاپن، کره، مالزی، فرانسه، هند، ترکیه، قبرس و ... کنسرت‌های موفقی را برپا نمود.

شرکت در فستیوال‌هایی چون مین اون (جاده ابریشم 2000) سال 1379، سوری جشن ملی کره سال 1384، کران مونتانای سوئیس سال 1383 و ... از افتخارات اوست.

از سال 1380 با خوانندگی در تیتراژ یکی از سریال‌های تلویزیونی بنام گمگشته توانست قابلیت‌های صدای خود را بشکلی جدی و فراگیر به مردم معرفی کرده و آن مجموعه با استقبال گسترده‌ای از سوی مردم مواجه شد و از آن سال به بعد استفاده از موسیقی در تیتراژ سریال‌های پس از انقلاب به‌صورت سنتی همیشگی شکل گرفت.

پس از آن در سریال‌ها و برنامه‌هایی چون همراز، عروج، مهتاب، محله بنده نواز، مسافری از هند، یک وجب خاک، متهم گریخت، خانه‌به‌دوش، الفبای مهربانی، مدینه مهربانی، روزهای زیبا، داراوندار ماه دراومد، شب مهتاب، بوی خوش زندگی، مسابقه ستاره‌ها، جشن رمضان، شب‌های شیدایی، خانه مهر، ماه محبوب، و فیلم سینمایی تلافی توانست قطعات زیبا و ماندگاری را به مخاطبینش هدیه کند.

ساز همیشگی و تخصصی‌اش سنتور است که در کنار آن با سازهایی از قبیل سه تار، تنبک، پیانو، دیوان و گیتار نیز آشنایی کامل دارد.

او در آهنگسازی دلبسته نواها و الحان موسیقی شرق به‌خصوص موسیقی ایران است بطوریکه همیشه در ساخته‌هایش اصالت ایرانی قابل‌تشخیص است.

او عاشق طبیعت است؛ صدای دریا، جویبارها، وزش نسیم در میان شاخ و برگ درختان از دوست‌داشتنی‌ترین صداهای زندگی او هستند.

وی معتقد است که زندگی در دامان طبیعت در روزگار نوجوانی موجب پرورش استعدادهای وی شده است.

علاقه‌مند به سینما، نقاشی و بیش از همه خط است.

از فعالیت‌های جنبی او می‌توان به تاسیس استودیو مهرآوا با امکانات ضبط دیجیتال در حوزه تخصصی موسیقی اشاره نمود که از سال 1383 به بعد تمامی آثار او و بسیاری از هنرمندان دیگر در این استودیو ضبط شده‌اند.

همچنین در راستای آموزش نیز با تاسیس آموزشگاه موسیقی همراز تلاش در پرورش استعدادهایی جوان و نوخاسته (درست مثل گذشته خودش در زمانی‌که هیچ آموزشگاهی وجود نداشت ) دارد که خوشبختانه از سال 1387 تاکنون توانسته است شاگردان زیادی را در این واحد آموزشی تحت تعلیم‌وتربیت قرار دهد.

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به تاسیس شرکت فرهنگی هنری مهرآواهنر و انتشار نشریه فرهنگی اجتماعی "زیروبم" در سمت مدیر مسئولی، صاحب امتیازی و سردبیری این نشریه، در مهرماه سال 1391 اشاره نمود.

همچنین وی هم اکنون در حال تحصیل در رشته پژوهش هنر دانشگاه هنر در مقطع دکترا است.

عقاید و نظرات او را در سایت رسمی‌اش به آدرس www.majidakhshabi.com می‌توانید بخوانید.

الف) سوابق تحصیلی

مقطع دیپلم: رشته ریاضی فیزیک (دبیرستان امام خمینی)

مقطع کارشناسی/لیسانس: مهندسی عمران (دانشگاه فنی مهندسی چالوس)

مقطع کارشناسی/لیسانس: موسیقی (دانشگاه هنر و معماری تهران مرکز)

مقطع کارشناسی ارشد: نوازندگی موسیقی ایرانی (دانشگاه هنر تهران)

دکترا: پژوهش هنر (دانشگاه هنر تهران)

ب) مکتوبات

1)تألیف و چاپ کتاب «نوازندگی در استودیو»، 1389

2) تألیف کتاب «سنتورنوازی»، در دست ویراستاری (مجموعه‌ای از یکصد قطعه و اتود مختلف برای نوازندگان سنتور)

3) تحقیق و تألیف پایان نامه دکتری با عنوان «معرفت‌شناسی بداهه در موسیقی ایران (با تکیه بر موسیقی قاجار)»، 1396

4) ترجمه کتاب «In the Course of Performance »، در دست ترجمه

5) مشارکت در ارائه مقاله ISIبا عنوان «بررسی نقش برگزاری کنسرت های "موسیقی سنتی" در فعالیت های مربوط به اوقات فراغت درمراکز فرهنگی هنری شهرداری تهران/The role of traditional music concertin the Tehran,s municipal artistic and cultural centers »، 2013

6) مشارکت در ارائه مقاله ISI با عنوان «بررسی تأثیر موسیقی و شرایط اجتماعی؛ دلیل شکلگیری موسیقی رپ در ایران/ Investigating the Affection of Music and Social Conditions; Reason for the Formation of Rap Music in Iran«، 2014

7) تألیف و ارائه مقاله‌ی «گفتمان‌ها و چالش‌های فردی، اجتماعی، فناوری و تعلیمی بداهه‌پردازی در موسیقی سنتی ایران»، 1396

8) تألیف و ارائه مقاله‌ی «آسیب‌شناسی بداهه در موسیقی سنتی ایران»، 1396

ج) تولید موسیقی

1- آثار موسیقایی شامل آلبوم‌های موسیقی به آهنگسازی و با صدای مجید اخشابی شامل سه آلبوم کامل صوتی با نام‌های:

- آلبوم گمگشته، انتشار توسط شرکت هم‌آوازآهنگ،سال 1381

- آلبوم همراز، انتشار توسط شرکت هم‌آوازآهنگ، سال 1382

- آلبوم پریزاد، انتشار توسط شرکت صوتی تصویری سروش صداوسیما، سال1384

- آلبوم آئینه‌رو، در دست تولید

2- آثار موسیقایی در صداوسیما که شامل قطعات و ترانه‌های موسیقی کهبه سفارش سازمان صداوسیما ساخته و ارائه شده است؛ مانند:

- آهنگسازی و خوانندگی در دومین همایش چهره‌های ماندگار، 1383

- آهنگسازی و رهبری ارکستر ملی در دومین و سومین جشنواره سیما، 1382 و 1383

- آهنگسازی و خوانندگی در جشنواره جام جم، دی ماه 1390

- ساخت موسیقی برای سریال‌هایی چون مثل گمگشته، عروج، مسافری از هند، متهم گریخت، خانه‌به‌دوش، یک وجب خاک، بوی خو ش زندگی، روزهای زیبا ، چهارچرخ (تیتراژ ابتدایی و انتهایی)، نقطه سر خط، همه بچه های ما، نوشدارو، اولین انتخاب، دارا و ندار (تیتراژ ابتدایی و انتهایی)

- ساخت موسیقی برای برنامه‌های ترکیبی چون سفر بخیر، مهتاب، محله بنده نواز، الفبای مهربانی، مسابقه ستاره‌ها، الفبای مهربانی، رخصت، فصل اقاقی، نوبت همدلی، صبح بخیر ایران، سیمای خانواده، مژدگانی بهار است، بهارنارنج، گلگشت، جشن رمضان سالهای 85-86-87-88، شب‌های شیدایی، خانه مهر، ماه محبوب، بر آستان جانان، تا نیایش، شب مهتاب، ماه در اومد،نوبهار، اقیانوس، مسابقه ستاره بیست، اومد بهار، ایوان بهار، المپیک، بنی آدم، جشن ایرانی، چهارباغ، هشت بهشت، خوشا شیراز (دو تیتراژ)، دعوت، درخت دوستی، صبحی دیگر، گل صبح، لبخند، مستانه، یک سبد سلامتی

- تهیه کلیپ‌هایی چون جشنواره بین‌المللی حضرت امام رضا(ع)، مسیر شیشه ای، نوبهار، ایوان بهار، مدیون، پژواک، جشن پرنده‌ها، تردید، خانه مهر، همسفر پرستوها

و قطعاتی که انحصاری برای مرکز موسیقی سازمان یا به سفارش سازمان‌ها ساخته شده است؛ مثل آخرین قطره آب، ایران، بهترین حرف تمام روزگار، پوراسلام، سکوت مهربون، ماه دل‌آرا، سرود ملی مسکن مهر

3- تولید آثار موسیقایی برای شرکت‌های بخش خصوصی در قالب آلبوم‌های صوتی و همکاری با هنرمندان مختلف ( بالغ بر 400 آلبوم موسیقی)

4- ساخت موسیقی فیلم‌های سینمایی تلافی، یک بام و دو هوا، یاد من باش، تلألو و همکاری در ضبط‌های موسیقی متن فیلم‌ها و سریال‌هایی به آهنگسازی بابک بیات، مجید انتظامی، فریدون شهبازیان مانند پهلوانان نمی‌میرند، شب آفتابی و...

5- ساخت و انتشار تک‌آهنگ‌ها در فضای مجازی مثل بسمه تعالی سر، انتخاب من، زلف بر باد بده، خلاصم کن، دلتنگ فردا، دقایق حرم، دل آهو، رویای برفی، سردار بی سر، سمت باران، فقط آرزو کن، قلمرو، گریه‌های باران، مادر، محدوده

د) اجرای صحنه‌ای

شامل کنسرت‌های مختلف به صورت آزاد یا به دعوت از مراکز مختلف، ارگان‌ها، وزارت‌خانه‌ها، سفارت‌خانه‌ها، ارتش جمهوری اسلامی، نیروی انتظامی، آتش‌نشانی، هواپیمایی جمهوری اسلامی، شهرداری‌ها و...

و دانشگاه‌هایی چون تربیت مدرس، شهید بهشتی، امیرکبیر، آزاد تهران و شهرستان‌ها، پلی‌تکنیک، خواجه نصیر، صنعتی شریف

و همچنین کنسرت‌های آزاد داخل و خارج از کشور در اکثر کشورهای آسیایی و اروپائی و دریافت لوح تقدیر بابت اجرا در جشنواره معتبر خارجی شامل فستیوال مین اون ژاپن(جاده ابریشم)، سوری کره، کران مونتانا سوئیس.

ه)سمت‌ها و مسئولیت‌ها

فعالیت در سازمان صداوسیما از حدود سال 1372:

- شروع همکاریبا نوازندگی ساز سنتور در ارکسترها

- سرپرستی ارکستر شماره 4

- رهبری ارکستر ملی صداوسیما در جشنواره‌های دوم و سوم سیما

- عضویت در شورای کارشناسی موسیقی شهرستان‌ها و آئینی

-عضویت در شورای مرکز موسیقی تا کنون

- مدیریت تولید شرکت آوای برگ وابسته به حوزه هنری از سال 1377 الی 1381

- عضو شورای موسیقی شرکت سروش از سال 1382 الی 1384

- سابقه تدریس از سال 1362 در مراکزی چون اداره ارشاد اسلامی تنکابن، کانون پرورشی فکری شهید صالحی تنکابن، بهزیستی چالوس، دانشگاه رویان نوشهر، هنرستان موسیقی دختران تهران، هنرکده وحدت چالوس، آموزشگاه تماشاگه راز و آموزشگاه همراز، تدریس در دانشگاه پیام نورواحد لواسان و دارای کارت صلاحیتتدریس در دانشگاه پیام نور، تدریس در دانشکده رسانه وابسته به صداوسیما تا کنون

- عضو کمیته تالیف کتب درسی هنرستان‌های هنرهای زیبا

- عضو شورای طرح و برنامه مرکزموسیقی صدا و سیما از فروردین 1390 تا کنون

- صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول ماهنامه فرهنگی اجتماعی زیروبم، فصلنامه آفرینش هنر و پایگاه خبری زیرو بم نیوز

- صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول مرکز مهارت‌آموزی و آموزشگاه موسیقی همراز

- مدیرعامل موسسه فرهنگی هنری مهرآوا هنر

- صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول موسسه تبلیغاتی پریزاد

ه) فعالیت‌های رسانه‌ای

- حضور در برنامه‌های تلویزیونی ویژه مناسبت‌هایی چون اعیاد مذهبی، ویژه‌برنامه‌های نوروز و سال تحویل و ماه مبارک رمضان، گفتگوهای متعدد با روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها، مجلات و درمجموع عرصه مطبوعات

- طراحی، تهیه و تولید مستند تلویزیونی «از درآمد تا فرود»، پژوهشی در موسیقی معاصر (پخش از شبکه مستند 1392)

- طراحی و تولید برنامه تلویزیونی جشن «ملت ایران» دهه فجر 1392 (پخش از شبکه دوم سیما 11 قسمت)

لیست اجراهای کنسرت گروه مهرآوا به سرپرستی، آهنگسازیو خوانندگی مجید اخشابی (خارج از کشور)

1-هفته فرهنگی ایران در کره و اجرای کنسرت موسیقی در شهر سئول، آذر 1378

2-هفته فرهنگی ایران در اسپانیا و اجرای کنسرت موسیقی در شهر بارسلون، بهمن 1378

3-اجرای کنسرت در مالزی از طرف صدا و سیما (جناب آقای دکتر لاریجانی )، نوروز 1379

4-اجرای کنسرت انگلستان در شهر منچستر دریافت گواهینامه اکسلن از مرکز اسلامی منچستر، مهر 1379

5-اجرای کنسرت در روسیه شهرهای مسکو و دانشگاه سن پطرزبورگ (دریافت لوح تقدیر)، بهمن 1379

6-اجرای کنسرت موسیقی در شهر مادرید اسپانیا، نوروز 1380

7-شرکت در فستیوال مین اون و اجرای کنسرت در هفت شهر توکیو، هیروشیما، ناکازاکی، اوساکا ناگویا، فوکواوکا (دریافت لوح تقدیر و سپاس)، اردیبهشت 1380

8-اجرای کنسرت انگلستان در سالن رویال فستیوال هال لندن، مرداد 1380

9-اجرای کنسرت در هندوستان (دانشگاه‌های همدرد، جنیو، جامع) و دریافت لوح تقدیر، بهمن 1380

10-اجرای کنسرت در دانشگاه گیرنه قبرس و دریافت لوح تقدیر،فروردین 1381

11-اجرای کنسرت در استکهلم و گوتنبرگ سوئد، آذرماه1381

12-شرکت در فستیوال مذاهب برلین آلمان و اجرای کنسرت، دی 1382

13-شرکت در کنفرانس سران اقتصادی دنیا کران مونتاسوئیس و اجرای کنسرت، اردیبهشت 1383

14-شرکتدر فستیوال سوری کره، مهرماه1384

15-اجرای برنامه در باشگاه ایرانیان دوبی، تابستان 1385

16-اجرای برنامه در سوئد به دعوت از سفیر جمهوری اسلامی ایران در سوئد، اردیبهشت 1386

17-اجرای کنسرت در لندن، نوروز 1387

18-اجرای کنسرت در اسپانیا، نوروز 1387

19-اجرای کنسرت در فرانسه، نوروز 1387

20-اجرای کنسرت در مالزی، بهمن 1388

21-اجرای برنامه در باشگاه ایرانیان دبی، زمستان 89

22-اجرای کنسرت در ایتالیا (رم میلان)، نوروز 1391


 

26
24
2
28 نفر

18 نظر

 1. عالیه ..ممنونم آقای اخشابی..انشالله همیشه سلامت وموفق باشین..
 2. سلام خیلی ممنون love
 3. سلام عالیه.خانم کشاورز
 4. salam jenabe akhshabi.omidvaram hamishe salamat va movafagh bashid.honarjooye hamraz hastam
 5. salam khanoome keshavarz.mamnoonam.kheyli khoob bood smiley20

 6. خواهش میکنم گرامی

  خواهش میکنم خانم معصومه ی عزیز
 7. ostad koochoolooyiton chegdar naz boodid smiley16

  dar azal partove hosnat ze tajalli dam zad eshgh peyda shodo atash be hame alam zad jelveyi kard rokhat did malak eshgh nadasht eyne atash shodo atash be hame Alam zad

  ozr mikham:eyne atash shodo atash be hame ADAM zad

  bazam ozr mikham:eyne atash shod AZIN GHEYRATo bar adam zad
 8. ممنون ندا جان امیدوارم داداش مجید عزیز همینطور به موفقیت هایش اضافه شه و یه روز به ایشون بگیم : جناب دکتر مجید اخشابی smile

 9. باسلام وخسته نباشيد
  ازتمام دستندركاران سايت مخصوصا جناب اخشابي تشكرميكنم.وآرزوي موفقيت روزافزون رادارم.

 10. بسیار بسیار عالی
  به امید موفقیت روز افزون ایشان smiley16

 11. smiley17 smiley17 خیلی خوب ممنون موفق باشید
 12. عالی بودمرسی.
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.