چرا به هنرمندان شرکت کننده در اين جشن نهال اهدا مي کنيد؟ ساده است. به انديشه ما دوستي، يک نوع درخت است؛ درختي حساس که نيازي هميشگي به مراقبت و محافظت دارد. نيازمند هرس است. اگر باغباني نشود، خيلي زود خزانش مي رسد. قطعا وقتي اين درخت با درخت هنر پيوند داده شود، ميوه اي به طعم ماندگاري مي دهد. به نظر مي رسد دوستي ها در جامعه امروز ما کمي، کمرنگ شده است و براي استحکام و تجديد اين دوستي ها، هنرمندان به عنوان الگوي اجتماعي بايد پيشقدم شوند. همچنين به ياد ندارم که هنرمندان فارغ از جشنواره ها و همايش هاي تخصصي، درکنار هم جمع شده باشند، مگر روزي که يکي از هنرمندان از ميان آنها رخت بربسته باشد. هنرمندي که شايد تا روز مرگش هيچ خبري از او نگرفته باشيم اما جامعه تنها در اين زمان است که تعدادي از هنرمندان را در کنار هم مي بيند، بنابراين جشن بزرگ درخت دوستي را طراحي کرديم تا در سايه مهر و محبت همگان، همه اهل هنر گرد هم جمع شوند و يک ديدار دوستانه و هنري اتفاق بيفتد. هنر داراي يک ذات مقدس و عاري از هرگونه سمت و سو و جهت است و ما به دنبال هنر پاک، متعالي و با شکوه هستيم. از سوي ديگر اصرار داريم که يک بهانه زيبا و دل انگيز موجب اين ديدار شود و آن هم «روز درختکاري» باشد. اميدواريم که اين جشن به مهر، مودت، دوستي و ارتباط بيشتر هنرمندان منتج شود. همچنين با توجه به فضاي کنوني کشور به نظر مي رسد که هر چقدر همدلي ها و رفاقت ها بيشتر باشد، باز هم کم است.
    طرح اين جشن به نهادهاي مختلفي ارايه شد و نهايتا از آنجايي که هنرمندان، ميراث فرهنگي زنده و واقعي جامعه هستند، حمايت ميراث فرهنگي بر اين طرح مترتب شد و با توجه به اينکه روز درختکاري ثبت ملي شده، همزماني اين جشن با چنين روز عزيزي بهانه ديگري است تا جمع هنرمندان را در يک محفل دوستانه شاهد باشيم. نظريه پردازان زيادي اعتقاد دارند که در اين عصر، مرگ هنر بزرگ اتفاق افتاده است البته اين نظريه مخالفان و موافقان خاص خود را دارد اما مساله اينجاست که هنر ايراني، هنري بزرگ است که هنوز شاخ و برگ هايش جاي رشد بسيار دارند. به نظر مي رسد شرايط ايده آل براي بالندگي و پيشرفت آن ميراث هنري که امروز در دست ماست، جز در سايه دوستي ها به وجود نمي آيد. مدت هاست که آن هنر والاو بزرگ ايراني در حد و اندازه اي که بايد باشد، ديده نشده است. به نظر مي رسد که تفرق سليقه ها يکي از علل آن است، بنابراين گام اول براي اعتلاي نام هنر ايران بي شک اين است که هنرمندان با هم همدل تر، رفيق تر و همفکرتر باشند، باهم بيشتر گفت وگو کنند و سبک هاي مختلف، همديگر را در کنار هم بپذيرند تا اختلاف سليقه ها آن قدر ناگفته باقي نماند که به دشمني ختم شود. اميدوارم که اين نشست ها موجب همدلي و وحدت بيشتري شود، ديالوگ را ميان اهالي رسانه برقرار کند و بدل به فرصتي عالي براي گفت وگو و نقد بشود و به مواردي منجر شود که هنر ما رشد پيدا کند.
    در اين جشن قصد داريم از تمبر چند هنرمند پيشکسوت، رونمايي کنيم. هرچند اميدوارم که براي تمامي هنرمندان اين مرزوبوم چنين اتفاقي بيفتد. همچنين کانون اتومبيلراني سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي وگردشگري به عنوان حامي اين جشن، گواهينامه بين المللي رانندگي را به تمامي هنرمندان شرکت کننده در اين جشن اهدا خواهد کرد. برنامه هاي متعددي براي اين شب -که از ساعت 18:30 شروع مي شود و تا ساعت 22 ادامه دارد- در نظر گرفته ايم. گروه برگزارکننده جشن درخت دوستي از همه ارگان هايي که به نوعي با هنر و فرهنگ مرتبطند کمک مي خواهد تا مراسمي در خور هنرمندان کشور برگزار شود، اين فرصتي عالي است تا نسل هاي مختلف در کنار هم قرار بگيرند و گفت وگوکنند. گفت وگو کليد همدلي است و در نهايت اين درخت دوستي ماست که پر بار ترخواهد شد. «درخت دوستي بنشان که کام دل به بار آرد.
    *دبير جشن درخت دوستي
    
 

1
1
0
1 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.