در" کوتاه از دنیای علم و فناوری " برای یک نظرسنجی جالب, پاسخی علمی یافته ایم!محققان کشورهای مختلف هر ساله در حال نظرسنجی برای شناسایی شادترین کشور جهان هستند که هم اکنون کشور دانمارک در صدر این جدول قرار دارد!اما چرا دانمارکی ها سرخوش ترین مردم دنیا هستند؟!!!

اخبار علمی: کوتاه از دنیای علم و فناوری5


تأثير برهم خوردن تمرکز در نابودي حافظه کوتاه مدت

ايسنا-بر هم زدن تمرکز فرد به اندازه اي مضر است که حتي يک دقيقه حواس پرتي مي تواند حافظه کوتاه مدت انسان را کاملا پاک کند.بر اساس نتايج يک مطالعه جديد به سرپرستي سيروس فروغي محقق ايراني، اگر حواس شخصي هنگام تلاش براي تمرکزروي موضوعي پرت شود، وي بايد از نو آغاز کند زيرا نمي تواند به ياد آورد در حال انجام چه کاري بوده است.اين نخستين مطالعه اي است که اثر پرت شدن حواس را روي کيفيت کار فرد نشان مي دهد.


تولید ماده جدید برای پیچاندن نور

ایسنا-دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا به راز پیچاندن ارادی نور پی بردند.
این آخرین گام در توسعه فوتونیک به عنوان جایگزینی سریع‌تر، فشرده‌تر و نیازمند کربن کمتر برای ابزار الکترونیکی است.
دانشمندان آخرین ماده از مواد موسوم به «متامواد» را خلق کرده‌اند که ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای را بر خلاف مواد طبیعی از خود بروز می‌دهد. ماده جدید دانشکده تحقیقاتی فیزیک و مهندسی دانشگاه ملی استرالیا با چرخاندن قطبیت نور در آن پیچش ایجاد می‌کند.


تعجب دانشمندان از سکوت خورشید

ایسنا-آرام‌بودن خورشید در چرخه 11 ساله‌اش و درست زمانی که باید در اوج فعالیت باشد، دانشمندان را سر در گم کرده است.
چند هفته پیش، این ستاره دارای لکه‌های خورشیدی بود اما هم‌اکنون در حال سپری کردن روزهایی است که حتی یک لکه تاریک نیز تولید نمی‌کند. تونی فیلیپس، فیزیکدان خورشیدی، نام این دوران را «رخداد سکوت کامل» گذاشته است. لکه‌های خورشیدی توجه دانشمندان را به خود معطوف می‌کنند زیرا بخشی از خورشید را برجسته می‌سازند که در آن فعالیت خورشیدی پی‌ریزی می‌شود.


چرا دانمارکی‌ها سرخوش‌ترین مردم جهان هستند؟

تحقیقات نشان داد: ژنتیک در میزان شادی خوشحال‌ترین مردم دنیا نقش دارد.
محققان دریافتند نقش DNA در خوشحالی مردم دانمارک بسیار مهم است.محققان کشورهای مختلف هر ساله در حال نظرسنجی برای شناسایی شادترین کشور جهان هستند که هم اکنون کشور دانمارک در صدر این جدول قرار دارد؛ امروز محققان در پی بررسی علل این برتری در خوشحالی هستند.
آنها با بررسی بر روی ژنتیک به اطلاعات جدیدی دست یافتند.
بررسی 131 کشور و کیفیت زندگی مردم آنها محققان را به نتایجی رسانده است.این محققان دریافتند: منطقه جغرافیایی، فرهنگ، رفاه و بسیاری از عوامل در میزان خوشحالی مردم نقش دارد.
آنها همچنین در مطالعه دیگری ارتباط بین سلامت روانی و جهش در ژن را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند در میان 30 کشور مورد مطالعه، دانمارک و هلند در بالاترین رتبه خوشحالی قرار دارند.

منبع : کنجکاو
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.