در رشته کوه های زاگرس

18 اردیبهشت 1388   zahrakeshvari   فتوگالری, روایت مصور, گردشگری   0 نظر   3113 بازدید   |

 

روستای شیوند  را در میان دره ها و بریدگی های کوه زاگرس می يابیم. آنجا که دامنه «منگشت» بختیاری آغاز می شود. لبریز دُر و یاقوت. در کوچه باغ هایی  از انار و سیب. برای رسیدن به این روستا  باید جاده را به سمت شمال شرقی خوزستان بکشانید. از آنجا به سمت ایذه بروید. شیوند را میان ایذه و سد کارون 3 میابید.

نگین زاگرس

شیوند لبریز از لحظه های شگرف است . دریاچه و سد کارون از یک سو و رشته های کوه های زاگرس با تن پوشی سبز از درختان بلوط و آوای آبشارها و چشمه سارها چهره ای بی بدیل را بدین سامان ارزانی داشته است.

 

جزیره تنهایی

چهار سال است که سد  کارون سه روستای شیوند را در برگرفته  و ارتباط مرم با مناطق اطراف تنها با شناور امکان دارد  که رفت و آمد آن با کندی صورت می پذیرد.

دیار مهمان دوست

درِ ِ خانه های این مناطق به روی غریبه و آشنا باز است.  مردم این دیار آنقدر مهمانواز هستند که گاهی به غریبه پرستی متهم می شوند.

زندگی

 

در حال حاضر 2500 نفر در یک مجموعه 300 خانواری در این روستا زندگی می کنند. اقتصاد روستا بر پایه فعالیت ‌های زراعی، باغداری، دامداری و پرورش زنبورعسل استوار است.

ارتباط با دیگران

سازمان میراث فرهنگی قصد دارد یک جاده از شهرستان ایذه تا این روستا احداث کند چرا که در مسیر ایذه به شیوند بیش از 10 روستا مثل روستاهای سادات حسینی، جوکار، غریبی ها، باجول و... وجود دارد.

شیوند

روستای شیوند از سه  منطقه بزرگ شیوند، نوشیوند و پشت آسیاب تشکیل شده و از توابع دهستان دنباله رود شمالی، بخش ده ‌دز شهرستان ایذه محسوب می شود.

طره یار

طره های سپید آبشار شیوند هرسال گردشگران زیادی را به این سو می کشاند.آبشار از دل کوه فاصله ای چهار کیلومتری را طی می کند و به دریاچه می ریزد.

 

آبی آسمان

امکانات تفریحی در حد چند قایق موتوری وجود دارد که گردشگران می تواند با آن دل سد را بشکافند و لحظاتی  به تماشای آبی آسمان در دل دریاچه بنشیند.

 

مرگ تاریخ

منطقه شیوند مانند تمامی خوزستان دارای آثار تاریخی ناشناخته زیادی بود که براثر آبگیری سد کارون سه برای همیشه دردل آن غرق شد.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.