جشن فارغ التحصیلی در کشور های مختلف دنیا 

معمولاً مراسم و جشن فارغ التحصيلی مراسمی و يژه و سمبوليک و همراه با شادی است که پايان يک مرحله از زندگی و شروع مرحله ای ديگر را نويد می دهد.

فارغ التحصیلی میتواند در داشنگاه های علمی و نظامی و ... باشد . روز جشن فارغ التحصیلی روز بزرگ و پر خاطره ای برای دانشجویان و خانواده هایشان می باشد . همچنين روز بزرگی برای اساتيد و ساير مسئولين دانشگاه است. در این روز با شکوه تلاش های دانشجویان، اساتید و مسئولین دانشگاه به ثمر می نشیند. 
روز های بعد از فارغ التحصیلی روز هایی است که بسیاری از دانشجویان با آینده خود دست و پنجه نرم می کنند .قطب نمای زندگی فارغ التحصیلان دانشگاهها جهت های گوناگونی دارد . برخی به سمت اشتغال و کسب و کار و تشکيل خانواده و برخی به سمت ادامه تحصيل در داخل يا خارج از کشور گرایش دارد.مهم ا ين است که در هر يک از اين جهت گيری ها، فضايی را برای خدمت به جامعه، شهر و کشور عز يزمان ايران در نظر بگیریم و به نحوی دين خود را به همین جامعه که تا به امروز شما را مورد حمايت خود قرار داده است ادا کنيم.

سعی کردیم گلچینی از سطح جهان از این روز خاص را داشته باشیم . البته لازم هست بدونید که این مراسم زیبا در ایران هم در حد توان و امکانات نچندان خوب دانشگاه ها برگزار می شود سعی کردیم برخی از این تصاویر داخلی هم استفاده کنیم . به قول یکی از دوستان که می گفت : مُردیم از بس گفتن خارج این و داره و خارج اون رو داره یه بار بگید ایران چی داره ! 

چرا لباس فارغ التحصیلی به این شکل است؟

یک نمونه دیگر از ارزشهای ایرانی که خود ما آن را نمی شناسیم ردای فارغ التحصیلی است. لابد تا به حال شما هم دیده اید وقتی یک دانشجو در دانشگاههای خارج می خواهد مدرک دکترای خود را بگیرد، یک لباس بلند مشکی به تن او می کنند و یک کلاه چهارگوش که از یک گوشه آن یک منگوله آویزان است بر سر او می گذارند و بعد او لوح فارغ التحصیلی را می خواند. هنگامی که از ما سوال می شود که این لباس و کلاه چیست؟ چه پاسخی میدهید؟!

هنگامی که از یک اروپایی یا ژاپنی و یا حتی آمریکایی سوال شود این لباس چیست که شما تن فارغ التحصیلانتان می کنید می گویند ما به احترام «آوی سنت» (ابن سینا) پدر علم جهان این لباس را به صورت نمادین می پوشیم. آنها به احترام « آوی سنت» که همان «ابن سینا»ی ماست که لباس بلند رداگونه می پوشیده، این لباس را تن دانشمندان خود می کنند. آن کلاه هم نشانه همان دستار است (کمی فانتزی شده) و منگوله آن نمادی از گوشه دستار خراسانی که ما ایرانی ها در قدیم از گوشه دستار آویزان می کردیم و به دوش می انداختیم. در اروپا و آمریکا علامت یک آدم برجسته و دانش آموخته را لباس و کلاه ابن سینا می گذارند، ولی ما خودمان نمی دانیم. در ایران دانشگاه شریف 

 
 
 
در ایران دانشگاه امیر کبیر
 
 
 
 
به به ، ای جونم هیجان و شادی این دوستان هم در اُفق محووو شدن فکر کنم !در خارج ایران ( بلاد کفر! )  
 
 
  
 
 
  
 
 
  
 
 
 
 
 
 
  
 
 
 


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.