روایت مصور:نابرده رنج 2

23 مرداد 1390   Negin Bagherani   فتوگالری » روایت مصور   0 نظر   1329 بازدید   |


هیچ نابرده رنجی راه به گنج نمی برد

آنهم گنج عشق، مزد عشق و کار عاشقانه در راه معشوقی که خداستنابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی
داستان فیلم پایان تلخی داشت و مخاطب را هنوز با خود درگیر کرده است. بعضی معتقدند، می توانست بهتر تمام شود، بعضی قابل قبول اعلام کردند و برخی هم اصلاً پایانش را نپسندیدند.
نابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی
چیزی که باعث شده این فیلم توسط مخاطب تحسین شود، این بوده که نویسنده موضوع خلاف وجوان، ازدواج، جنگ و دفاع مقدس را به گونه ای بسیارمتفاوت به نگارش درآورده. شاید بتوان گفت در بین سریالهایی که در داستان فیلم برای پند گرفتن جوانان موضوع دفاع مقدس را می گنجاندند این سریال بیشتر توانسته روی جوانان تاثیربگذارد، چرا که در داستان جوان امروز را به تصویر نکشیده و برای او درباره ی جنگ صحبت کند، بلکه توسط جوان دیروز صحنه هایی از جنگ را روایت کرد.
نابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی
این فیلم تا آخرین قسمت، رگه هایی از طنز را به همراه داشت، مثلاً عماد و اسد جملاتی که به زبان می آورند، مخاطب را به خنده وا می داشت. این خصلت باعث شد مخاطب را با خود اخت کند و ببینده پس از پایان فیلم احساس دلتنگی کند.
نابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی
به زیبایی قلم نویسنده وقتی پی می بریم که در طول داستان عماد دوست نداشت اسد فکر کند آنها باهم رفیقند، اما در آخرین قسمت می بینیم که عماد پس از 25 سال برسر مزار اسد گریه می کند و با خاطرات کشنده ی او زندگی. طبیعی است اگر عماد بعداز 25 سال اینچنین زندگی کند، وقتی می بینیم که ببینده هم دراین سکانس همراه عماد و برای خاطراتی که با هم داشتند گریه می کند.
نابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی
دنیا هر روز در حال پیشرفته، خلاف هم مثل چیزهای دیگری که در دنیاهست درحال پیشرفت است. خلافی که بذرافشان در دهه ی 60 نشان داده به خوبی قابل تفکیک است با خلافی که در این دهه وجود دارد. خلافکاران آن دهه از نامردی و کشت و کشتار ابا داشتند اما حال کشتن آدم ها یکی از تفریحات محسوب می شود.
نابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی
همه ی اینها به کنار، صحنه های جنگ طور دیگری با دل مخاطب بازی می کند، وقتی جابر از عشقش چشم پوشی می کند و خود را به گلوله های دشمن می سپارد، زمانی است که می فهمیم، او بین عاشقی وعاشقی که گیر کرده بود، بار هردو عشق را به دوش می کشد و با عشق قبلی اش (شغل) برای عشق تازه و کنونی اش (مرضیه) جانفشانی می کند.
نابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی
اسد هم بین گنج و جنگ، جنگ را انتخاب می کند و همرا با عشقش (کژال) خود را فدا می کنند، عمادهم که رفاقت خود را با اسد ظاهراً قبول ندارد، به خاطر اسد و برای کشته نشدن اسد او را همراهی می کند و دلش نمی آید او شهید شود.
نابرده رنج به روایت تصویر سایت رسمی مجید اخشابی

اما بد نیست درباره ی نام این فیلم و موضوع اصلی این فیلم هم سخنی به میان آید. نابرده رنج گنج میسر نمی شود. گنج اسد چه بود؟ آیا همان گنج پدری اش بود یا شهادت. اینکه می گویند آیا می شود یک شبه ره صد ساله را رفت گاهی حقیقت دارد، حداقل برای اسد که این چنین بود. اسد برای گنج پدرش این همه راه را پیمود تا رسید به نیم سانتی آن، اماخدا اسد را به خاطر شهادت این همه راه آورد. هیچگاه نمی توان برخواست خداغالب شد، پس گنج اسد همان شهادت بود.

در پایان باید گفت اگر داستان پایان شیرینی داشت، مثلاً به ازدواج منتهی می شد داستان برای ببینده ماندگار نمی شد، اما با این پایان تلخ وغم انگیز اما شیرین، فیلم، خود را درآرشیو فیلمهایی که در ذهن مردم هست ماندگار کرد. دید برخی جوانان را نسبت به جانباز و شهید تغییر داد و به زیبایی فدارکاری برای میهن را به تصویر کشید.

به همت: الهام هاديان
سایت رسمی مجید اخشابی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.