روایت مصور: یار مهربان

30 آبان 1389   Negin Bagherani   فتوگالری » روایت مصور   0 نظر   350 بازدید   |


در روزگار پيشرفت‌هاي چشم‌گير بشر در عرصه‌هاي دانش و نوآوري و فرهنگ، کتاب نه تنها اهميت خود را از دست نداده، که گسترده‌تر و تازه‌تر شده و جلوه‌هايي پايدارتر يافته است.
book
قرآن کريم اين کلام آسماني آخرين فرستاده‌ي خدا، با دارابودن پاسخ تمام مسايل و نيازهاي مادي و معنوي تمامي انسان‌ها در طول تاريخ، بهترين کتاب براي عامه‌ي مردم، به ويژه محقّقان مي‌باشد و مي‌توان با گسترش فرهنگ قرآني در جامعه، بهره‌هاي معنوي فراواني از اين کتاب عزيز و سترگ گرفت و آن را به کار بست.
book
نهج‌البلاغه، پرتوي از انديشه‌هاي تابناک امام حق و عدالت، حضرت علي‌ابن‌ابيطالب(ع) مي‌باشد که تا به حال، ترجمه ها و شرح‌هاي ارزنده‌اي بر آن نوشته‌اند. چه خوب است وقتي سخن از کتاب و کتاب‌خواني است، کلام را به نام اين کتاب والا و ارزشمند و پديدآورنده‌ي آن زينت بخشيم و همگان را به مطالعه‌ي اين درياي عميق دانش و معرفت و هنر فراخوانيم.
book
پرداختن به کميت‌ها و کيفيت‌هاي مطلوب کار براي کودکان در زمينه‌ي انتشار کتاب و هم چنين کتاب‌رساني و خدمات فرهنگي به کودکان و نوجوانان مناطق محروم، از مسايلي است که هرگز نبايد مورد غفلت و کم توجّهي قرار گيرد.

تهيه و خريد کتاب، تشويق و ترغيب نوجوانان به مطالعه، همراهي آنان در بازديد از نمايشگاه‌ها و فروشگاه‌هاي کتاب، هديه دادن کتاب، کتاب‌خواني براي فرزندان و...، از شمار فعاليت‌هاي سازنده و برجسته‌ي پدران و مادران در تثبيت و تعميق علاقه کودکان به کتاب و کتاب‌خواني است.

اگر کودک در خانواده‌اي پرورش يابد که اهل مطالعه‌اند و کتاب‌هاي سودمندي در اختيارش قرار مي‌دهند، به يقين او هم با کتاب و مطالعه انس پيدا مي‌کند.

بي‌شک گسترش کتاب‌خواني به عنوان ضرورتي اجتناب‌ناپذير، تنها زماني به فرهنگي عمومي تبديل مي‌شود که جامعه آن را نيازي پايان‌ناپذير و وسيله‌اي براي رشد و پويايي شخصيت خود بداند و مطالعه، در کنار ساير کارهاي روزانه، در زندگي مردم وارد شود و اين گونه نباشد که کتاب، به افراد خاصي از جامعه اختصاص داشته باشد؛ بلکه همگان تکامل و پيشرفت را در انس با کتاب بدانند.

کتاب‌خانه‌هاي عمومي، در گسترش دانش و ارتقاي ميزان آگاهي هاي عمومي جامعه نقش به سزايي دارند. به تعبيري، عزم اين نهاد، کمک به بالندگي و شکوفايي استعدادهاي فردي، در راستاي توليد انديشه، علم و غناي فرهنگ جامعه مي‌باشد.

گاهي هم برخي‌ها دست به ابتكارات جالبي مي‌زنند مثل همين نانوايي كه به كتاب‌خانه مجهز است تا مردم وقت‌شان با بيكار ايستادن در صف تلف نشود و در اين مدت به مطالعه كتاب بپردازند.


اميدواريم شما جزو آن دسته از افرادي باشيد كه هر روز زماني را به مطالعه‌ي كتاب اختصاص مي‌دهند.

به همت: مريم پورمحمدي0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.