یک نوجوان 16 ساله هندی از دستگاه پیشگامانه‌ای رونمایی کرده که می‌تواند تنفس از راه بینی را به کلام تبدیل کند.

مطالب داغ: با بینی‌تان صحبت کنید!


ابداع ارش‌شاه دیلباقی که یکی از 15 فینالیست جشنواره علمی 2014 گوگل است، می‌تواند برای مبتلایان به اختلالات جدی مانند پارکینسون یا بیماری اعصاب حرکتی مفید واقع شود.

دستگاه «Talk» با شناسایی انفجارهای کوتاه هوا به عنوان کد مورس و تبدیل لغات و جملات به کلام کار کرده که می‌تواند افراد به شدت ناتوان را قادر به برقراری ارتباط با دیگران کند.

به گفته دیلباقی، 1.4 درصد جمعیت جهان از ناتوانی‌هایی رنج می‌برند که ارتباطات عادی را برایشان غیرممکن کرده است. همچنین دستگاههای موجود بسیار بزرگ و گران هستند که جایگزین مناسبی را برای گفتار منظم ارائه نمی‌کنند.

ایده وی ساخت یک دستگاه مقرون‌بصرفه، سریع، قابل حمل و عمومی بوده است. فناوری دیلباقی با شناسایی دو بازدم متمایز فرد – یکی کوتاه و دیگری کمی بلندتر- به شکل کد مورس کار می‌کند.

این دستگاه از عملکرد نقطه‌ها و خط فاصله‌ها در کد مورس تقلید می‌کند.

تنفس‌ها توسط یک لوله که به بینی فرد و در ادامه به یک دستگاه خارجی متصل است، ضبط می‌شود. در درون دستگاه، انفجارهای هوا به کلمات و جملات تبدیل شده و سپس توسط یکی از 9 صدای مصنوعی خوانده می‌شود.

دستگاه Talk همچنین از یک حالت ثانویه نیز برخوردار است که به کاربر اجازه می‌دهد به شکل فرمانها یا مراحل خاص صحبت کند.

پروژه برنده جشنواره علم گوگل یک جایزه سفر 10 روزه به جزایر گالاپاگوس به علاوه 50 هزار دلار بورسیه و بازدید از فرودگاه فضایی شرکت ویرجین گالاکتیک در صحرای موجاوه را دریافت خواهد کرد.

منبع : کنجکاو
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.