مسجد آرد و خرما

30 خرداد 1394   AVASANAM   آیتمهای روزانه و سرگرمی, مطالب داغ   3 نظر   613 بازدید   |

مسجد آرد و خرما

مسجد آرد خرما
مسجد کوچکی به نام "آرد و خرما" در اردکان وجود دارد که بسياری آن را در زمره کوچکترین مساجد ایران می دانند.
یکی از ساده ترین و در عين حال کوچکترین مساجد تاریخی ایران در کوچه دروازه ميرمحمدصالح در ابتدای خيابان امام خمينی(ره) شهر اردکان قرار دارد که با وجود سادگی و بی آلایشی خود٬ تاریخچه ای عجيب در پس آن پنهان است. هرچند همه مردم اردکان با نام این مسجد که "آرد و خرما"نام دارد٬ آشنایی دارند ولی تنها وجه تسميه و علت نامگذاری آن نيز در هاله ای از ابهام است. این مسجد که نه معماری منحصر به فردی و نه سبک روشن و واضحی در ساخت دارد٬ تنها دارای یک مشخصه است که آن را از منحصر به فردترین مساجد ایران قرار داده و آن هم ارتباط تنگاتنگش با مردم در طول بيش از یک قرن گذشته است.
مسجد آرد و خرما یا آردخرما؟
"مصطفی شاکر" خادم این مسجد در مورد وجه تسميه آن به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)٬ منطقه یزد٬ می گوید: نقل قولهای گذشتگان حاکی از آن است که تاجری از شاهرود به علت مرگ شترش مدتی در اردکان ساکن میشود و مردم ساخت مسجدی را در محل فرود آمدن کاروانش به وی پيشنهاد می کنند که او اعلام میکند پولی برای این کار ندارد اما حاضر است به جای دستمزد کارگران به آنها آرد و خرما بدهد٬ بعد از ساخت مسجد٬ آن را مسجد "آرد و خرما" ناميدند.
اما اهالی محله دروازه ميرصالح به نقل قول دیگری نيز معتقد هستند؛ آنها شنيده اند که در گذشته٬ پشت مسجد کنونی٬ آسيابی وجود داشته که اکنون اثری از آن نيست. به گفته آنها٬ در زمان قحطی که وضعيت اقتصادی مردم بد بود٬ مردم اردکان برای تهيه آرد٬ هسته خرما را به این آسياب می آوردند و تبدیل به آرد می کردند و به همين دليل به مسجد مذکور نام "آرد خرما" نهاده اند.
مسجدی کوچک به بزرگی تاریخ
سبک معماری بنای مسجد آرد و خرما٬ نزدیک به سبک بناهای دوره صفویه است اما تنها یک احتمال وجود دارد که قدمت آن به دوره صفوی برسد چرا که آثار باقیمانده از جمله وقفنامه های مسجد مربوط به دوره قاجاریه بوده و زیلوی قاجاری آن چند سال پيش به دست یغماگران ميراث کهن٬ ربوده شده است.
به گفته خادم این مسجد٬ دو وقفنامه برای این مسجد وجود دارد که یکی مربوط به قرائت قرآن و دیگری روغن چراغ است که هر دو در قرن سيزده هجری قمری یعنی در سالهای 1267 و 1278 ه.ق نوشته شده است.

 
2
2
0
2 نفر

3 نظر

 1. این است گوشه ای از اصالت و ریشه ی تاریخ باشکوه ایران اسلامی عزیز.
  به اطلاعات تاریخیم اضافه شد ،ممنون.
 2. سلام
  سپاس.....
 3. با سلام : ممنوع 000 زیبا عکس اش را دیدم 00 انشا الله قسمت بشود از نزدیک ببینم
  آثارهای زیبا و قدیمی زیادی در کشور ایران عزیز وجود داردکه ما اطلاع نداریم 000
  موفق باشی 000
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.