اگر یک روز تلفن خانه یا محل کارمان قطع شود تازه پی به وجود پراهمیت این وسیله می بریم. اسم گراهام بل که می آید، من یاد کارتونی می افتم که زمان کودکی از تلویزیون درباره زندگینامه بل پخش می شد. گراهام بل ۲۹ ساله وسیله ای اختراع کرد که دیگر این روزها بدون آن زندگی غیرممکن است. وسیله ای که به افراد امکان می داد تا از طریق یک سیم و در مسافت های طولانی صدای یکدیگر را بشنوند: تلفن. اولین پیام تلفنی بل یا دستیارش با این جمله آقای واتسون بیا اینجا با تو کار دارم آغاز گردید. شاید اگر گراهام بل می دانست که در آستانه یک اختراع بزرگ است، اولین پیام خود را با یک جمله جالبی شروع می کرد. تلفن گراهام بل، اما این روزها دیگر فقط برای رد و بدل کردن صوت کاربرد ندارد. این روزها دستگاه های تلفن و به شکل کلی سیستم های مخابراتی دستخوش تغییرات بسیاری شده است که انبوهی از امکانات تازه را پیش روی کاربران خود قرار داده اند. در این گزارش می خواهیم شما را با سرویس هایی آشنا کنیم که هم اکنون می توانید با تلفن ثابت خود به آن دسترسی داشته باشید.

سرویس های هوشمند
شبکه هوشمند سیستمی یکپارچه برای ارائه سرویس های مخابراتی است که قادر است انواع مختلفی از سرویس های جدید را در حداقل زمان به مشتریان ارائه کند. سرویس های شبکه هوشمند، دامنه وسیعی داشته و از سازمان بزرگ تا یک فرد می توانند از آن استفاده کنند و به این ترتیب امکان خوبی برای مشتریان فراهم خواهد شد تا بدون مراجعه حضوری به سازمان ها، به اطلاعات مورد نظر خود دست یابند. این سرویس ها عبارت اند از:

-
مکالمه اعتباری: (Prepaid Service)
این سرویس امکان برقراری ارتباط مشترک با مقاصد مختلف شهری، بین شهری و تلفن همراه را از طریق خریداری کارت مکالمه اعتباری میسر می سازد. مشترک این سرویس برای مکالمه باید کد دسترسی مندرج بر روی کارت، شماره کارت و رمز عبور خود را وارد کند تا با مقصد ارتباط برقرار کند.

- مکالمه رایگان: (Free Phone)
مشترک این سرویس می پذیرد که هزینه مکالمات دریافتی به عهده او باشد. موسسات و مشاغل تجاری و خدماتی که فعالیت آنان براساس دریافت سفارش از مشتریان است، می توانند از مزایای این سرویس بهره مند شوند.
دارندگان این سرویس با اعلام تنها یک شماره از شبکه هوشمند، می تواند همه مکالمات خود را دریافت کند؛ زیرا در صورت اشغال یک خط، مکالمات به خطوط دیگر غیر اشغال منتقل و هدایت می شود. از مهم ترین مزایای این سرویس، علاوه بر مورد مذکور، اعمال کنترل و نظارت بر روی تعداد تماس ها می باشد. شماره رایگان ۱۰ رقمی است و با پیش شماره ۹۰۰۲۱۲ شروع می شود. از طریق موبایل و از شهرستان نمی توان با این شماره تماس گرفت.

- شماره اختصاصی: (Personal Number Service)
متقاضی این سرویس با دریافت یک شماره از شبکه هوشمند از امکانات یک خط تلفن با قابلیت های بیشتری برخوردار می شود. مزیت عمده این سرویس در دسترس بودن اشخاص، مشابه تلفن همراه با هزینه های بسیار نازل تر است. مشترک این سرویس می تواند در هر لحظه و در هر مکان شماره تلفنی را به شبکه هوشمند معرفی کنند و بعد از آن تماس گیرندگان با شماره هوشمند به تلفن های معرفی شده هدایت می شوند. اشخاصی که دارای شماره تلفن های متعدد (محل کار، منزل و ...) هستند و یا کسانی که مکان ثابتی را در اختیار ندارند (مستاجران، بازرگانان، دانشجویان و ...) عمده ترین کاربران این سرویس به شمار می آیند. شماره اختصاصی ۸ رقمی است و با پیش شماره ۸۰۸۰ شروع می شود.

- شماره فراگیر: (Universal Access Number)
شرکت ها، موسسه ها، سازمان ها و واحدهای صنفی که دارای دفاتر و شعبه های متعدد می باشند، از عمده ترین کاربران این سرویس هستند. موسسه دارنده این سرویس، تنها یک شماره از شبکه هوشمند را به اطلاع مشتریان خود می رساند، ولی شبکه IN، ارتباط مشتری را با شعبه ای از شرکت که نزدیک ترین فاصله را با او دارد، برقرار می کند. صرفه جویی در هزینه های گزاف تبلیغات و سهولت به خاطرسپاری یک شماره، به جای شماره های متعدد و امکان ارتباط در محدوده های خاص زمانی از دیگر مزایای این سرویس است. شماره فراگیر ۸ رقمی است و با پیش شماره ۸۰۸۱ شروع می شود. از طریق موبایل و از شهرستان نمی توان با این شماره تماس گرفت.

- مشاوره تلفنی: (Premium Rate)
استفاده از خدمات مشاوره ای متخصصان در زمینه های مختلف (حقوقی، پزشکی، فنی و ...) با پرداخت هزینه مشاوره از طریق این سرویس انجام می شود. امکان ارتباط با اینترنت در هر زمان بدون نیاز به تهیه کارت های مختلف و رمز عبور، دسترسی به اطلاعات و اخبار مربوط به سازمان ها نظیر هواشناسی، هواپیمایی، اخبار ورزشی و ... از دیگر قابلیت های این سرویس می باشد. دارنده این سرویس ۸۰ درصد درآمدهای حاصل از مکالمه های مشاوره ای را دریافت می کند. حق الزحمه شرکت های اینترنتی ۷۰ درصد درآمدهای حاصل از ارائه این سرویس است.

- نظرسنجی تلفنی: (Televoting)
با استفاده از این سرویس، سازمان های تجاری و موسسات عمومی می توانند از نظرهای مشتریان خود در زمینه خدمات ارائه شده آگاهی یابند. در این سرویس، استفاده کننده با یک شماره خاص تماس گرفته و انتخابش را به وسیله صدا یا صفحه کلید اعلام می کند. پیش بینی نتایج مسابقه های ورزشی و نیز ثبت نام از متقاضیان شرکت در مسابقه ها و سرگرمی های صدا و سیما، از کاربردهای دیگر سرویس نظرسنجی تلفنی است.

- انتقال شماره: (Number Portability)
مشترک این سرویس می تواند در صورت تغییر محل جغرافیایی و به تبع آن تغییر شماره تلفن خود، ضمن اعلام شماره جدید، تمامی تماس های شماره قبلی را به سمت شماره تلفن جدید هدایت کند. در نتیجه شرکت ها یا سازمان ها می توانند با وجود تغییر مکان خود، مشتریان قبلی را حفظ کنند.

- پست صوتی: (Unified Messaging Service)
دارنده این سرویس، این امکان را می یابد تا زمانی که شرایط پاسخگویی را ندارد، مکالمات را به صورت پیام دریافت کند و در فرصت مناسب به پیام ها گوش دهد. ارتباط با این سیستم به دو گونه است: قرار دادن پیام و برداشتن پیام. در هر دو حالت می توان به صورت مستقیم یا غیرمستقیم با سیستم ارتباط برقرار کرد. علاوه بر چهار نوع امکان دسترسی مذکور، امکانات دیگری از جمله اطلاع به مشترک مبنی بر برداشتن پیام، ارتباط با سیستم از طریق IP و انتقال پیام به E.mail مشترک در سیستم وجود دارد.

فون واژه
حتما نام فون واژه را شنیده اید شاید هم دیده باشید که برخی از شماره تلفن ها علاوه بر اعداد از حرف هم تشکیل شده اند. به این شماره ها فون واژه می گویند. سرویس فون واژه، این امکان را به شما می دهد تا به جای اعلام شماره تلفن از کلمات استفاده کنید. این امر فرد را بی نیاز از حفظ شماره تلفن ها نموده و بالطبع موجب تسهیل در ارتباطات می شود. این طرح برای شماره های ۴، ۵ و ۸ رقمی قابلیت اجرا دارد و در آن برای هر کلمه (word) یک شماره تلفن (Telephone number) و برای هر شماره تلفن، یک یا چندین کلمه تعریف می شود. به عنوان مثال کلمه book را در نظر بگیرید. چنانچه به گوشی های معمولی تلفن ثابت خود توجه کنید، برای هر حرف، معادل عددی آن را می توانید بیابید. به این ترتیب متقاضی این سرویس می تواند به جای اعلام شماره تلفن موسسه یا شرکت خود، کلمه یا نام مورد نظر خود را به وی اعلام کند.

یکی از نکات مثبت و قابل توجه این سرویس، معادل یابی بسیار ساده و آسان آن می باشد. با توجه به اینکه روی دکمه های شماره گیر تمامی گوشی ها حروف انگلیسی درج شده، می توان به جای اعداد در شماره تلفن ها از معادل حروفی آنها استفاده کرد و بنابراین شماره تلفن را به جای اعداد با حروف بیان کرد.

سرویس پرداخت و پیام رسان ریز مکالمات: (۱۸۱۸)
از آنجا که همواره یکی از مهم ترین علل تردد مشترکان تلفن ثابت به مراکز مخابراتی و بانک ها، دریافت فهرست مکالمات، صورتحساب، قبوض المثنی و پرداخت وجوه بوده است، از سال ۸۴ سرویس پیام رسان (۱۸۱۸) راه اندازی شد که با استفاده از آن مشترکان می توانند علاوه بر پرداخت غیرحضوری هزینه قبوض، از وضعیت ریزمکالمات و صورتحساب خود به شکل شنیداری یا به صورت نمابر آگاه شوند.

از مزایا و قابلیت های سرویس ۱۸۱۸ می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
- امکان پرداخت صورت حساب برای دارندگان کارتهای شبکه شتاب، با ارائه رمزدوم کارت و بدون نیاز به قبض و شناسه قبض و پرداخت
- اعلام عدم بدهی مشترک بلافاصله پس از پرداخت توسط وی.
- پخش صوتی اطلاعات مندرج بر روی صورتحساب.
- پخش صوتی ریزمکالمات بین شهری، بین الملل و تماس های انجام شده از تلفن ثابت به همراه.
- ارسال ریز مکالمات میان دوره و آخرین دوره مشترک به نمابر وی. اعلام کارکرد و پرداخت مبلغ میان دوره برای مشترکان پرمصرف
- امکان پرداخت علی الحساب مبلغ قبض برای جلوگیری از قطع تلفن.
- اعلام صورتحساب آخرین دوره و نیز دوره های قبل (تا ۶ دوره).
- اطلاع رسانی به مشترکان پرمصرف جهت پرداخت قبوض میان دوره.
- وصل خودکار تلفن های قطع شده بلافاصله پس از پرداخت از طریق این سامانه.

سرویس های ویژه مخابراتی
- انتظار مکالمه: در این سرویس مشترک، می تواند در حین مکالمه با یک فرد، از تماس فرد دوم نیز مطلع شده و در صورت تمایل با او صحبت کند.

- شماره گیری سریع: مشترک دارای این سیستم می تواند به جای گرفتن شماره کامل مشترک دیگر فقط با گرفتن یک کد یک رقمی با شماره مورد نظر ارتباط برقرار کند. هر مشترک می تواند تا ده شماره را برای خود ذخیره کند.

- مکالمه کنفرانس سه نفره: مشترک دارای این سیستم میتواند در یک لحظه با 2 الی 3 مشترک دیگر به طور همزمان مکالمه کند.

- انتقال مکالمه: مشترک این سیستم می تواند هنگامی که در منزل یا محل کار خود حضور ندارد، همه تماس هایی را که قصد ارتباط با تلفن وی دارند به شماره دیگری منتقل کند.

- سرویس انتقال مکالمه از خط اشغال به خطوط دیگر: اگر شخصی با یکی از خطوط تلفن فردی که دارای این سرویس است، تماس بگیرد، بوق اشغال دریافت نکرده و به خطی که آزاد است زنگ خواهد خورد.

- بیدار باش: مشترک جهت تنظیم ساعت استراحت خود از این سیستم استفاده می کند.

ویدئو کنفرانس
با استفاده از این سیستم و به وجود آوردن امکان برقراری جلسات ویدئویی به صورت زنده، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در وقت، صورت می گیرد، به طوری که زمان صرف شده برای انجام کار همان زمان اختصاص داده شده به کنفرانس ویدئویی است و زمان هایی برای دریافت بلیت، سفر، اقامت و رفع خستگی های ناشی از آن مصرف نخواهد شد. همچنین با استفاده از ویدئو کنفرانس و امکان برقراری جلسات بدون نیاز به جابه جایی فیزیکی افراد، صرفه جویی مناسبی در هزینه ها صورت می پذیرد. درواقع مخارجی نظیر ایاب و ذهاب، تهیه سالن، پذیرایی و ... کاهش می یابد.

آموزش از راه دور، نبود محدودیت زمان و مکان، جذب استادانی که به واسطه کمبود وقت امکان حضور در مراکز علمی مختلف را ندارند، برقراری ارتباط زنده با تمام نقاط جهان، امکان حضور در جلسات متعدد در یک روز کاری و سهولت دسترسی به اعضا و امکان مشارکت بیشتر مدیران، متخصصان و اعضای تصمیم گیرنده در جلسات از جمله مزایای این سیستم است.

پیامک تلفن ثابت
با راه اندازی سرویس ارسال پیامک در شبکه تلفن ثابت (Fix SMS) ارسال و دریافت پیام متنی از شبکه تلفن ثابت به ثابت و ثابت به سیار (همراه اول و ایرانسل) و بالعکس امکان پذیر شده است. هر پیامک فارسی ۶۹ کاراکتر و انگلیسی ۱۵۹ کاراکتر است و در صورتی که متن پیام بیشتر از حداکثر حروف تعیین شده باشد، هزینه آن دو برابر می شود.

این قابلیت به روش های زیر قابل استفاده است:
1. از طریق گوشی هایی که استاندارد بوده و قابلیت ارسال و دریافت پیامک (SMS) را دارا باشند. تمام مشترکان تلفن ثابت می توانند با تهیه این گوشی ها و وارد کردن شماره ۹۷۱۷۰۰۰ به عنوان (SMSCenter) از این سرویس بهره مند شوند. (نیاز به ثبت نام و پرداخت وجه اولیه نیست.)

2. از طریق مراجعه به سایت www.tct.ir می توان با دانلود نرم افزار ارسال پیامک تلفن ثابت (پیاثا) از طریق مودم بدون نیاز به اینترنت به وسیله رایانه شخصی به تلفن ثابت یا همراه مخاطب پیامک ارسال کرد.

3. با مراجعه به سایت www.tct.ir و ارسال پیامک (غیر انبوه) از طریق سامانه طراحی شده و از طریق اینترنت ارسال و دریافت پیامک انبوه با مراجعه به سایت www.asanak.ir برای ثبت نام در این سایت و خرید سرویس دلخواه، در این حالت ارسال و دریافت پیامک ها با شماره تلفن ثابت متقاضی و یا هر شماره خاص دیگر با پیش شماره ۰۲۱ از طریق اینترنت و با استفاده از صفحه ای که در اختیار مشترکان قرار می گیرد، انجام خواهد شد.

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.