فواید ادامس جویدن

تاریخچه ی ادامس
تاریخچه ی ادامس جویدن به یونان قدیم بر می گردد .یونانی ها ماده ای را که از پوست درخت لاستیک به دست اورده بودند می جویدند. زنان یونانی با جویدن این ماده دهانشان را خوش بو و دندانهایشان را تمیز می کردند .
در ایران نیز از صمغ گیاه ون که سقز نام دارد به عنوان ادامس طبیعی استفاده می کردند.
در زمان های قدیم سقز توسط پزشک های مشهوری چون ابوعلی سینا برای درمان بیماری های دستگاه گوارش تجویز می شده است .
سده هاست که از ادامس برای تمیز کردن دهان یا خوشبو کردن تنفس استفاده شده است .اولین روش ادامس سازی در سال 1869 ابداع شد و 59 سال بعد یعنی در سال 1928 ادامس هایی تولید شد که مواد دارویی به انها اضافه می شد تا هنگام جویدن -مصرف کنندگان ان ها را دریافت کنند .

ترکیبات ادامس
1- صمغ 2- شیرین کننده 3- نرم کننده 4 -طعم و رنگ دهنده 5 -مواد نگه دارنده

ترک سیگار به وسیله ی ادامس
محققان به این نتیجه رسیده اند که ادامس باعث دریافت کمتر نیکوتین می گردد .بنابراین اگر می خواهید سیگار را کنار بگذارید ادامسی که دارای نیکوتین است را بجوید زیرا به این طریق شما می توانید از نشانه های ترک سیگار نظیر :خستگی و بیقراری در امان باشید .علاوه بر ان کم کم سیگار کشیدن را فراموش می کنید و چه بسا ممکن است به جای ادامس های نیکوتین دار ادامس های بدون قند را بجوید که در این صورت سلامتی خود را تضمین می کنید .

تاثیر ادامس بر دندان ها
بسیاری از دندان پزشکان توصیه می کنند بعد از غذا ادامس های بدون قند بجوند .
جویدن ادامس باعث تولید بزاق می شود و از انجائیکه بزاق دارای کربنات هیدروژن می باشد باعث خنثی شدن باکتری های دندانی (پلاک ) می گردد .
ادامس های فلوراید دار برای سلامتی دندانها توصیه شده است .فلوراید باعث استحکام مینای دندان شده و از میزان باکتری های تخمیر کننده ی دهان می کاهد .

تاثیر ادامس بر حافظه
ثابت شده که جویدن ادامس باعث تحریک قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس می گردد .هیپو تالاموس باعث ازاد سازی هورمونی می شود که در بیداری و هشیاری موثر است .
جویدن ادامس با افزایش ضربان قلب مغز را وادار به دریافت اکسیزن بیشتری کرده و از این طریق باعث افزایش ادراک و شناخت افراد می گردد .

تاثیر ادامسی بر وزن
جویدن ادامس به کنترل اشتهای افراد کمک می کند .
مطالعات انجام شده نشان داده کسانی که در بین وعده های غذایی شان ادامس می جوند در وعده های بعدی کمتر غذا می خورند .
اگر فردی در تمام روز ادامس بجود حدود 5 کیلو گرم در سال از وزن خود می کاهد .( البته این روش برای کم کردن وزن مناسب نیست چرا که فرد را دچار بیماری دردناکی در فک می گرداند .)

تاثیر ادامس در جراحی روده
محققان دریافته اند جویدن ادامس با سرعت بخشیدن به عملکرد روده بعد از عمل جراحی روند بهبودی را تسریع می کند .
دیده شده افرادی که عمل جراحی روده انجام می دهند و بعد ادامس می جوند سریع تر گاز روده را خارج می کنند و حرکات روده ای در انها سریع تر انجام می شود .

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.