"نوپک"، اولین و تنها مزرعه‌ی پرورش کروکودیل در ایران است. این مزرعه کروکودیل، در جزیره هنگام (نزدیک جزیره قشم) قرار دارد و مدیریت آن را مژگان روستایی بر عهده دارد..

مژگان روستایی مدیرعامل اولین و تنها مزرعه کروکودیل در ایران درباره چگونگی آغاز به کار این مزرعه کروکودیل  می‌گوید: «رشته تحصیلی من جانور شناسی است. علاقه زیاد باعث تصمیم این کار شد. از سال ۱۳۸۶ شروع به گرفتن مجوزها کردیم و از سال ۱۳۸۹ مزرعه‌داری را شروع کردیم».

در حال حاضر در مزرعه نوپک ۳۵ کروکودیل که از کشورهایی هم‌چون تایلند و مالزی وارد شده‌اند در مزرعه "نوپک" نگهداری می‌شوند.

آیا سرو کله زدن با کروکودیل‌ها برای یک خانم کار راحتی است؟ مژگان روستایی می‌گوید: «کار پرورش کروکودیل برای خانم یا آقا فرقی نمی‌کند. کلا کار مشکلی است ولی کار با این موجودات صبور، عاقل و دوست‌داشتنی بسیار لذت بخش است».

در این مدت که مزرعه پرورش کروکودیل "نوپک" آغاز به کار کرده است، آیا پیش آمده که کروکودیل‌ها قصد حمله به افراد شاغل در مزرعه یا بازدیدکنندگان را داشته باشند؟ مژگان روستایی می‌گوید: «کروکودیل همیشه قصد حمله به کسی که وارد قلمرواش شود را دارد. ولی خوشبختانه با آموزش‌های داده شده به پرسنل، تا امروز مشکلی پیش نیامده است. بازدیدکنندگان در محیطی امن والبته با کمترین فاصله کروکودیل‌ها را می‌بینند».مدیرعامل مزرعه کروکودیل "نوپک" درباره استفاده صنعتی از کروکودیل‌ها می‌گوید: «از پوست کروکودیل که یکی از با ارزشترین چرم‌های دنیا است، استفاده می‌کنیم. ما نمونه چرم خودمان را به طور آزمایشی تولید کردیم و کیفیت قابل قبولی دارد».

آیا آب و هوای جزیره هنگام برای پرورش کروکودیل مناسب است؟ مژگان روستایی پاسخ می‌دهد : « بله، کروکودیل خزنده‌ای خونسرد است که نیاز شدید به گرما و رطوبت دارد. البته در فصول مختلف سال باید نکاتی را در نظر داشت که به سرعت رشد حیوانات کمک می کند».

از مژگان روستایی پرسیدم چرا تمساح بومی ایران را در مزرعه "نوپک" پرورش نمی‌دهند؟ او پاسخ داد: «در رودخانه سرباز در استان سیستان و بلوچستان گونه بومی ایران با نام علمی "Palestrise" و با نام محلی "گاندو" زندگی می‌کند. این نوع کروکودیل پوزه کوتاه ایرانی را دیده‌ام. پرورش آن به دلیل سرعت رشد کم در برابر گونه پروسوس، که ما در مزرعه‌مان پرورش می‌دهیم، مقرون به صرفه نیست».


به گفته مژگان روستایی همچنین سازمان محیط زیست ایران اجازه پرورش کروکودیل پوزه کوتاه ایرانی را نمی‌دهد.

در مزرعه "نوپک" در کنار پرورش کروکودیل‌ها، نمایشگاهی از کروکودیل‌ها نیز ساخته شده تا بازدیدکنندگان بتوانند از نزدیک کروکودیل‌ها را 
تماشا کنند.

آیا کار پرورش کروکودیل در مزرعه کروکودیل "نوپک" به مرحله سودآوری رسیده است؟ مژگان روستایی پاسخ می‌دهد :«خیر، کار مزرعه ما به صورت تحقیقاتی و مرحله‌ای ادامه دارد و طبق برنامه‌ریزی قبلی تا سال آینده به سودآوری می‌رسد».

 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.