آموزشی: اگر تلفن همراهمان به سرقت رفت چه کار کنیم؟سرقت تلفن همراه معضلی است که هر روز اخبار متعددی از آن در سطح جامعه به گوش می رسد ، حال نکته مهم در این خصوص این است که با وجود اینکه اکثریت افراد جامعه از این وسیله استفاده می کنند اما از مسائل حقوقی مربوط به آن بی اطلاع می باشند .


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس،آیا همه مشترکان تلفن همراه، می دانند در صورتی که گوشی تلفن همراهشان به سرقت رفت چه اقداماتی را برای پیگیری سریع انجام دهند تا جلوی سوء استفاده های احتمالی گرفته شود؟

ما چند توصیه برای شما داریم ، مشترکان می توانند در زمان به سرقت رفتن گوشی و یا مفقود شدنش به نزدیکترین کلانتری مراجعه کرده و سرقت گوشی شان را اعلام کنند که البته بهتر است کلانتری در همان محل به سرقت رفتن و یا مفقود شدن گوشی باشد و پس از آن از طریق مراجع قضایی موضوع را پیگیری کنند، همچنین برای جلوگیری از سوءاستفاده از سیم کارت به یکی از دفاتر خدمات مشترکان مراجعه و نسبت به مسدود کردن سیم کارت سرقت شده اقدام کنند.

در زمان سرقت گوشی های تلفن همراه معمولاً مخابرات پس از اطلاع مشترک، از طریق شماره سریال 15 رقمی که در گوشی و پکیج آن قرار دارد نسبت به پیگیری و ردیابی گوشی ها اقدام می کنند و مشترکانی که این شماره را ندارند با توجه به اینکه داشتن این شماره برای ردیابی گوشی الزامی است، می توانند با زدن کلید * و سپس # و در نهایت عدد (06) و دوباره کلید # از این شماره مطلع شوند.

معمولاً با تغییر شماره سریال گوشی های به سرقت رفته ویا مفقود شده می توان از آنها استفاده کرد، به طوری که امکان شناسایی و یا ردیابی آنها از بین می رود اما در گوشی های نسل جدید که وارد بازار می شوند امکان تغییر شماره سریال وجود تداشته و یا کار بسیار مشکلی است.

گوشی های سرقت شده معمولا به فروش می رسند، بنابراین کارشناسان تأکید دارند که افراد باید در خرید گوشی ها دقت داشته باشند تا نسبت به خرید انواع معتبر و دارای ضمانت نامه اقدام کنند، زیرا در نهایت فردی که اینگونه گوشی را بدون فاکتور خریداری کرده مقصر و مجرم شناخته می شود.

اما کارشناسان به خریداران هشدار می دهند که در زمان خرید گوشی تلفن همراه از فروشگاههایی خرید کنند که دارای پروانه کسب معتبر بوده و حتماً فاکتور خرید مهمور دریافت کنند و با استعلام از چند فروشنده از نوع گارانتی و قیمت ها مطلع باشند و چنانچه به موارد تخلفی برخورد کردند آن را به کمیسیون رسیدگی به شکایات اتحادیه مربوطه اطلاع دهند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.