دانلود کتاب مهاتما گاندی - رومن رولان


کتابخانه: دانلود کتاب مهاتما گاندی


مهاتما(روح بزرگ)گاندی: رنجی که شعار عشیرت بشری است شرط ضروری هستی است.زندگی از مرگ پدید می آید(به یاد جمله صادق هدایت می افتم،"تنها مرگ است که دروغ نمی گوید". برای آنکه گندم بروید باید که دانه بذر نابود شود ترقی چیزی جز تزکیه رنج با اجتناب از رنج دادن نیست.هر چقدر رنج پاکتر باشد ترقی والاتر است.عدم زور همان رنج خودآگاه است.

گاندی در برابر هندیانی که او را یکی از تجلیات ویشنو(یک از خدایان سگانه اصلی هندوها) شمردند و در پی بت سازی معمول مرمان کشورهای جهان سوم و توسعه نیافته با قاطعیت و صلابت یک رهبر بی همتا و طمانینه یک حکیم فرزانه،چنین تاریخ ساز پاسخ می دهد:

در زندگی کنونی بر کلمه مقدس باید خط بطلان کشیده شود...من نیز مانند هر فرد خوب هندو دع و نماز می خوانم معتقدم که ما همه می توانیم پیغمبران خدا باشیم،لیکن من هیچگونه رسالت خاصی از جانب خدا ندارم.ایمان راسخ من این است که به هر موجود بشری وحی و الهام میشود ولی ما گوشهای خود را میگیریم تا صدای آهسته درون را نشنویم.من ادعا می کنم که به جز یک کارگر حقیر،یک خدمتگزار ناچیز هند و بشریت نیستم.
من هیچ میل ندارم که واضع آیین و طریقه ای جدید باشم.من در واقع بسیار جاه طلبم،من حقایق جدیدی عرضه نمی کنم،بلکه می کوشم حقیقت را به صورتی که میشناسم نشان دهم و پیروی کنم.

من نوری تازه بر هزاران واقعیت کهن می تابانم. و باز بسیار شنیدنی است دیدگاه او درباره وطن،این کلام او عشقو وحدت این مرد را می رساند بر تمام بشریت و هستی(به یاد ترجه شاملو از شعر مارگارت بیکل می افتم"وطن انسان بر هیچ نقشه ای، جای ندارد، وطن هرکس در قلب کسانی است که دوستش می دارند!"

در من مفهوم وطن پرستی با فکر بشریت مخلوط میشود.من وطن پرستم برای اینکه انسان و انسان دوست هستم.من انحصار طلب نیستم.من به خاطر خدمت به هند،به انگلستان یا به آلمان بدی نمی کنم.امپریالیسم در زندگی من محلی ندارد.یک فرد وطن پرست هر قدر احساس انسان دوستیش ضعیفتر باشد،وطن پرستیش کمتر است.


کتابخانه: دانلود کتاب مهاتما گاندی 2.05 مگابایت

کتابخانه: دانلود کتاب مهاتما گاندی www.majidakhshabi.com

0
0
0
0 نفر

2 نظر

  1. ممنون نگین خانم...اگه میشه کتاب نیایش ایشون رو هم بذارید تا همه استفاده کنن...مردی با افکاری والا ...
  2. خواهش می کنم عزیزم
    باشه گلم حتما

    خواهش می کنم عزیزم
    باشه گلم حتما
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.