عزاداران بیل – غلامحسین ساعدی


کتابخانه: دانلود کتاب عزاداران بیل


عزاداران بَیَل مجموعه‎ای شامل هشت داستان پیوسته درباره فلاکت‎های مدام مردمان روستایی به نام بَیَل است که توسط غلامحسین ساعدی یکی از بزرگترین نویسندگان معاصر ایرانی تالیف شده است. این مجموعه از داستان‎های روستایی غلامحسین ساعدی محسوب می‌شود. گفتنی است که عزاداران بَیَل از سال ١۳۴٢ تا سال ١۳۵۶، دوازده بار تجدید چاپ شد و بعد از گذشت سالیان سال، همچنان اثری خواندنی تلقی می‎شود که جریان خاصی را در خود پدید آورده است؛ چنانکه شاملو در مورد آن می‎گوید: "ما عزاداران بیَلَ را داریم از ساعدی، که به عقیده من پیشکسوت گابریل گارسیا مارکز است”، همچنین از دیدگاه جمال میرصادقی که از نویسندگان و منتقدان ادبی به شمار می‎رود، منبع الهام غلامحسین ساعدی در نگارش عزاداران بَیَل، کتاب "نقاب مرگ سرخ” اثر "ادگار آلن پو” بوده است.

گفتنی است که "فیلم سینمایی گاو” به کارگردانی داریوش مهرجویی و بازی عزت ا… انتظامی در سال ۱۳۴۸ از روی داستان چهارم همین کتاب (عزاداران بَیَل) الگوبرداری و در سه نوبت به عنوان برترین فیلم تاریخ سینمای ایران انتخاب و به شهرت جهانی دست یافت.

بَیَل توصیف جامعه ایران است… روستای بَیَل ناکجا آبادی که تنها در ذهن خلاق غلامحسین ساعدی ساخته می‌شود؛ نیست. روستای بَیَل نماد اجتماع پیرامون نویسنده‌ای است که با نگاهی منتقدانه و ریزبین به توصیف، معرفی و بیان چالش‌ها، دردها، ترس‌ها و واکنش‌ها و آرزوهای جامعه‌اش می‌پردازد. در این نگاه روستا، فرهنگ‌ها، اعتقادات و سنت‌های جاری، هسته اصلی تشکیل دهنده‌ی جامعه‌ای است که در عصر گذار از سنت به مدرنیته حرکت می‌کند.

در بَیَل همه در انتظار فاجعه‌ای نیامده هستند و هرکس به گونه‌ای با آن برخورد می‌کند و رهاورد این انتظار چیزی جز از هم گسستگی جامعه و تنهایی مردمش نیست. بی‌تفاوتی و عدم احساس وابستگی در این جامعه موج می‌زند. در گوشه‎ای از کتاب می‎خوانیم: ”گاری آمد و نزدیک جنازه ایستاد. کدخدا و مشدی بابا جلو رفتند و خواستند که سلام بکنند، نتوانستند ایستادند به تماشای حاج‌ شیخ که نیم‌ خیز شده بود و با وحشت به تابوت نگاه می‌کرد. اسلام هم جلو رفت و ایستاد. حاج‌ شیخ یک‌ دفعه عمامه‌اش را برداشت و کوبید زمین و نعره کشید. مردها جلو آمدند و دیدند که اشک چشم‌های حاج‌ شیخ را پر کرده است. اول‌بار بود که یکی در مرگ آقا گریه می‌کرد…”

ترس و اضطراب در این جامعه از اتفاقی که ممکن است بیفتد و انگار همه از حل آن ناتوان هستند؛ جامعه‌ای را تشکیل داده که در انفعال محض، به هر دست‌آویزی چنگ می‌زنند. در این جامعه که تلاش و کوشش و شادی هیچ‌ جایی ندارد و نمی‌توان انتظار اتفاق راه‌گشایی را از کسی داشت. تنها راه، دست‌آویزی شدن به عناصری غیرواقع است که در تصورات اهالی قدرتمندتر و تواناترند آن‌ها گاهی این قهرمانان را مردهای خود می‌دانند و برای راز و نیاز و برآورده شدن درخواست‌هایشان به آنها رجوع می‌کنند و گاه فضایی، مکانی، و یا حتی صدایی را نجات‌بخش اوضاع جامعه خود می‌دانند و همیشه در انتظار بهبود اوضاع توسط شخصی غیر از خود هستند… در گوشه‎ای دیگر از متن عزاداران بَیَل می‎خوانیم: دمدمه‌های غروب بود که مشدی جبار وارد بیل شد، بیلی‌ها در میدانچه پشت خانه مشدی صفر نشسته بودند دور هم و گپ می‌زدند.

کدخدا تا مشدی جبار را دید گفت: "یاالله مشد جبار. سفر به خیر. تو شهر چه خبر بود؟”
مشدی جبار گفت: "تو شهر خبری نبود. هیچ خبر نبود.”
مشدی بابا گفت: "پا پیاده اومدی؟”
مشدی جبار نشست کنار اسلام و در حالی که کفش‌هایش را در می‌آورد و له له می‌زد، گفت: "از لب جاده تا اینجا، آره.”
اسلام گفت: "کی رسیدی لب جاده؟”
مشدی جبار گفت: "ظهر تازه گذشته بود.”
کدخدا گفت: "پس چرا دیر کردی؟ این همه وقتو تو راه بودی؟”
مشدی جبار گفت: "آره، وسط راه به یه چیز غریبی برخوردم و معطل شدم.”
پسر مشدی صفر پرسید: "یه چیز غریب؟ چی بود؟”

بصورت خلاصه می‌توان گفت جامعه‌ای که در عزاداران بَیَل توصیف شده، جامعه‌ای از هم گسیخته، منفعل، منفرد و به دور از هرگونه عشق است. جامعه‌ای که آن را ترس و سیاهی و مرگ احاطه کرده و مردمانش به جای تلاش و مبارزه برای حل مشکلات خود به انابه وزاری و خرافه متوسل می‌شوند. در این جامعه هیچ‌گاه بهایی به نظرات روشنفکران و اهل فکر داده نمی‌شوند و آنان ناگزیر به مهاجرت هستند. هرچند جامعه‌ای که به آن مهاجرت می‌کنند نیز آنان را به‌نوعی در خود حل یا طرد می‌کند. با این مقدمه به سوی مطالعه کتاب خواندنی عزاداران بَیَل خواهیم شتافت.

کتابخانه: دانلود کتاب عزاداران بیل دانلود کتاب
کتابخانه: دانلود کتاب عزاداران بیل 5.86 مگابایت
کتابخانه: دانلود کتاب عزاداران بیل www.majidakhshabi.com

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.