شرلی – شارلوت برونته

کتابخانه: دانلود کتاب شرلی


«شرلی» رمانی اجتماعی است به قلم نویسنده‌ مشهور انگلیسی شارلوت برونته. رمانی که بعد از اثر موفق برونته، با نام «جین ایر»، منتشر شد. ماجراهای این کتاب حدود سال‌ ۱۸۱۱ میلادی اتفاق می‌افتد و نشان‌دهنده سرخوردگی به وجود آمده بر اثر جنگ‌های آن دوران و تحولات خاص زمانه صنعتی شدن است.

محبوبیت شخصیت این رمان تا جایی پیش رفت که بعد از انتشار کتاب، افراد بسیاری، نام شرلی را برای نوزادان خود برگزیدند. در این رمان، شرلی کیلدار شخصیتی است که پدرش نامی بسیار غیر معمول برای او برمی‌گزیند. نامی که پیش از این، به ندرت بر روی فردی گذاشته می‌شد و اگر هم چنین می‌شد، نامی پسرانه به شمار می‌رفت.

رمان «شرلی» در سال ۱۸۴۹ منتشر شد. رمانی که حوادث آن در منطقه‌ای خیالی شکل می‌گیرد و بسیاری بر این عقیده‌اند که برونته این اثر را در نتیجه تاثیر مرگ برادر و دو خواهر خود نوشته است.

این رمان با صحنه‌ای آغاز می‌شود که در آن فردی به نام رابرت، منتظر رسیدن چندین دستگاه به کارخانه خود است. دستگاه‌هایی که به او این امکان را می‌دهند از نیروهای انسانی کمتری بهره بگیرد. او تمام شب را بیدار می‌ماند ولی هیچ‌گاه به انتظار او پاسخ داده نمی‌شود.

راوی این اثر، بر خلاف رمان «جین ایر»، دانای کلی است که هیچ‌گاه نامی از او در داستان آورده نمی‌شود. نویسنده در این اثر سعی دارد نقش صنعتی شدن را در اوایل قرن نوزدهم به چالش بکشد و به طور غیر مستقیم بر نقش زنان در جامعه تاکید دارد.

بسیاری از منتقدان بر این باورند که «شرلی» به شدت زیر سایه موفقیت درخشان «جین ایر» قرارگرفت و در سکوت منتقدان، منتشر و خوانده شد. هرچند شارلوت برونته در مقدمه متن اصلی این اثر، کمی به نقد داستان خود می‌پردازد. وی معتقد است چند فصل ابتدایی کتاب، به صبر و حوصله مخاطب نیاز دارد؛ زیرا وی با نثری سنگین و خشک و با تمرکز بر شخصیت‌هایی نه چندان مهم و جذاب، داستانی را روایت می‌کند که به عقیده خودش آن را می‌توان هر چیزی جز یک رمان عاشقانه نامید.

در آن زمان، انتشار رمان «شرلی» برای آن‌ها که «جین ایر» را ستوده بودند، یک ناامیدی محض بود. اما به مرور زمان، و از جمله در قرن بیستم، بسیاری از منتقدان و فعالان حقوق بشر، از مفاهیم مطرح شده در «شرلی» و نگاه نویسنده به نقش زنان در جامعه حمایت کردند و این رمان را در کنار شاهکار شارلوت برونته قرار دارند.

باوجود پایان خوش داستان و ازدواج دو شخصیت اصلی داستان، که نویسنده با تکیه بر آن‌ها بر نقش زنان تاکید می‌کرد، رمان «شرلی» به خوبی جایگاه شکننده زنان انگلیسی را در قرن نوزدهم میلادی نشان می‌دهد.

یکی از نقاط قوت رمان «شرلی» این است که نویسنده به مخاطب خود اجازه می‌دهد به درون ذهن و قلب دو شخصیت اصلی داستان، شرلی و کارولین برود و چهره‌ای روشن از دیگر شخصیت‌های این اثر ارایه دهد؛ به طوری که خواننده با آن‌ها احساس نزدیکی و آشنایی کند.

شارلوت برونته، امیلی برونته و آن برونته سه خواهر انگلیسی بودند که بخشی از آثارشان در قرن نوزدهم میلادی، با نام‌هایی مستعار منتشر ‌شد. این سه خواهر به ترتیب با انتشار رمان‌های «جین ایر»، «بلندی‌های بادگیر» و «اگنس گری» به شهرت رسیدند؛ نویسندگانی که محدودیت‌های دوران‌ حیاتشان را با عشق به نویسندگی پشت سر گذاشتند و به مفاخر ادبی بریتانیا تبدیل شدند.

از این نویسنده تاکنون رمان‌های «جین ایر» و «ویلت» به فارسی ترجمه و منتشر شده است. رمان «شرلی» نخستین بار در سال ۱۳۶۳، با همین ترجمه، از سوی انتشارات «اکباتان» روانه بازار کتاب ایران شده است.

گزیده‌هایی از کتاب:

- یک مرد عاشق مایوس شاید بتواند در آن باره حرف بزند و شرح وقایع بگوید اما وقتی یک زن عاشق نا امید می شود هیچ حرف و کلامی ندارد که بگوید و اگر بگوید نتیجه ای جز دلتنگی برایش نیست و جز پشیمانی و پریشانی درونی بیشتر چیزی به دست نمی آورد.
- حقارت کشنده ی هر عشقی است.
- دنیا برای من همواره یک نوع انتظار است، من می دانستم که روزی باید او را دوباره ببینم.

کتابخانه: دانلود کتاب شرلی دانلود کتاب
کتابخانه: دانلود کتاب شرلی 13.07 مگابایت
کتابخانه: دانلود کتاب شرلی www.majidakhshabi.com

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.