دانشمندان ناسا نقشه 360 درجه ای جدیدی از کهکشان راه شیری ارائه کردند.این نقشه یک تصویر 360 درجه است که نگاه بی سابقه و بی نظیری را از کهشکان ما فراهم می کند.
مطالب داغ: شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری منتشر شد

این تصویر در واقع ترکیبی از دو میلیون تصویر فروسرخ است که تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا طی 10 سال اخیر گرفته است.
این تلسکوپ و تصاویر پردازش شده آن توسط محققان دانشگاه ویسکونسین، علاوه بر فراهم آوری دید جدیدی از ساختار کهکشان راه شیری، افزودن بیش از 200 میلیون جرم جدید به کاتالوگ کهکشان راه شیری را امکان پذیر کردند.

این تصویر تعاملی که به صورت آنلاین منتشر شده ، قابل زوم کردن است و به کاربران امکان می دهد به سطح کهکشان نگاهی انداخته و بر اجرام آن از جمله سحابی ها، حباب ها ، قلب کهکشان و دیگر پدیده های عجیب و غریب آن زوم کنند.

این تصویر موزاییکی 360 درجه ای در کنفرانس TEDActive 2014 در ونکوور منتشر شد و بخشی از پروژه Glimpse36 است که سطح کهکشان ما را از تمامی جهات نقشه برداری می کند.

این تلسکوپ 3 درصد از آسمان ما را هدف قرار داده اما به خاطر تمرکز بر نواری در اطراف زمین که در لبه سطح کهکشان راه شیری قرار دارد، بیش از نیمی از تمامی ستاره های کهکشان را نشان می دهد.
مطالب داغ: شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری منتشر شد

دانشمندان می گویند اگر بخواهیم این تصویر را چاپ کنیم به یک کاغذ به بزرگی یک استادیوم فوتبال نیاز داریم از این رو این نقشه به شکل یک مجموعه از تصاویر به طور آنلاین منتشر شده است.

تلسکوپ اسپیتزر در سال 2003 به فضا پرتاب شد و برای تهیه تصاویر سطح راه شیری در نور فروسرخ 172 روز یا چهار هزار و 142 ساعت زمان صرف کرده است . اما این نخستین بار است که این تصاویر برای تهیه یک دید پانورامیک به هم چسبانده می شوند.

راه شیری یک حلقه مارپیچ مسطح است و منظومه شمسی ما در بخش یک سوم بیرونی کهکشان و بر روی یکی از بازوهای مارپیچی قرار دارد.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.