مطالب داغ: شکوفه کردن مرموز درخت فضایی گیلاس

این نهال چهار ساله که نتیجه رشد بذر گیلاسی است که به ایستگاه بین المللی فضایی برده شده است اول آوریل (12 فروردین) شش سال زودتر زمانی که یک نهال طبیعی گیلاس شکوفه می دهد، گل داد. این نهال گیلاس که در ژاپن به درخت فضایی شهرت یافته است، با شکوفه دادن خود گیاه شناسان ژاپنی را شگفت زده کرده است.

در سال 2008 بذر گرفته شده از یک درخت 1200 ساله در منطقه گیفو به آژانس تحقیقات فضایی ژاپن داده شد و کویچی واکاتا فضانورد ژاپنی که در حال حاضر فرمانده عملیاتی ایستگاه بین المللی فضایی است این بذرها را با خود به فضا برد. پس از ده ماه نگهداری در فضا، این بذرها به ژاپن برگردانده شد و در سال 2010 در زمین کاشته شد.

طی چهار سال گذشته این نهال که خبرنگاران ژاپنی به آن لقب درخت فضایی داده اند رشد قابل توجهی کرده است و حالا چهار متر قد دارد و بهار امسال برای نخستین بار شکوفه داد. شکوفه کردن زود هنگام درخت گیلاس بسیار نادر است. معمولا درختان گیلاس حدود 10 سالگی شکوفه می کنند.

یک استاد دانشگاه سوکابای ژاپن می گوید دانشمندان در حال حاضر علت شکوفه کردن زودتر از موعد این درخت را نمی دانند. وی با این حال حدس می زند که شاید علت این پدیده، تشعشعات فضایی بوده است.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.