مطالب داغ: هواپیمایی با صدایی کمتر از یک سشوار


هواپیمایی که به ادعای ایرباس کاملا با الکتریسیته کار می کند و صدایش از یک سشوار کمتر است، اخیرا از فرودگاهی در نزدیکی بوردویفرانسه، پرواز اولیه خود را پشت سر گذاشته است. نامش ای-فن (E-Fan) است و توسط بخش تحقیقاتی ایرباس در تولوز طراحی شده.طولش کمی بیشتر از شش متر است و از آینده ای پاک تر، کم صدا تر و ارزان تر برای هوانوردی حکایت می کند.

مطالب داغ: هواپیمایی با صدایی کمتر از یک سشوار


دیدیه استین، خلبانی که این پرواز اولیه را انجام داده، می گوید: «صد و بیست سلول باتری روی هواپیما نصب شده، در هر طرف شصت سلول. هر یک از موتور ها از شصت باتری تغزیه می شوند که درون بال ها کار گذاشته شده اند.»

نخستین پرواز رسمی این هواپیما کمتر از ده دقیقه به طول انجامید، هرچند قادر است پیش از نیاز به شارژ دوباره، یک ساعت پرواز کند. حداکثر سرعتش تنها ۲۲۰ کیلومتر در ساعت است و تنها به اندازه یک خلبان و یک مسافر جا دارد. بعید است که این کوچولو حالا حالاها بتواند در ناوگان های هوایی جای هواپیماهای کنونی را بگیرد، اما مهندسان امید دارند با پیشرفت فناوری، امکان پرواز هواپیماهای بزرگ با استفاده از باتری و یا سامانه های هیبریدی فراهم شود.

ژان بوتی، مدیر بخش نوآوری ایرباس می گوید: «می توان پیش بینی کرد که در آینده برای پروازهای داخلی با هشتاد تا نود مسافر و سفری دو ساعت و نیمه تا سه ساعته بشود از هواپیماهای هیبرید بهره برد.»

هواپیماهای الکتریکی آینده ارزان تر خواهند بود و احتمالا برای محیط زیست فوایدی سرشار خواهند داشت. در حال حاضر، هواپیماها سهم قابل توجهی از آلودگی هوای کره زمین را به خود اختصاص داده اند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.