مطالب داغ: کوچکترین عینک سه بعدی دنیا بر چشمان آخوندک


دانشمندان دانشگاه نیوکسل برای بررسی دید سه بعدی، کوچکترین عینک سه بعدی دنیا را بر چشمان یک آخوندک قرار دادندآخوندک در فارسی شترزنک، فال‌بین و قاطرکُش هم نامیده می‌شود. همانطور که ما در سینما با عینک سه بعدی به تماشای فیلم می نشینیم، این آخوندک "عینکی" هم جلوی یک مانیتور قرار داده شد تا تصاویری را که کامپیوتر تولید کرده تماشا کند.
هدف از این تحقیق یک میلیون پوندی در موسسه علوم اعصاب (نوروساینس) دانشگاه نیوکسل این است که مکانیسم دید سه بعدی آخوندک را بشناسند و ببینند آیا چنین مکانیسمی در انسان یا دیگر مهره‌داران وجود دارد یا منحصر به آخوندک است.

دکتر جنی رید، سرپرست این تیم تحقیقاتی می‌گوید: "آخوندک‌ها مغز کوچکی دارند، اما شکارچیانی با دید بسیار پیشرفته هستند که می توانند با مهارتی ترسناک شکار خود را به دام بیندازند."

دانشمندان احتمال می‌دهند که بینایی آخوندک به دید مهره‌داران شباهت داشته باشد. در مهره‌داران مغز از روی تفاوت تصویر شی در دو چشم، موقعیت و جای آن را تعیین می‌کند، اما احتمالا در آخوندک قدرت پردازش سه بعدی مغز تکامل بیشتری یافته است.
روش کار در تحقیق دانشگاه نیوکاسل به این صورت است که عینک سه بعدی پنج میلی متری را با موم عسل به چشمان آخوندک می‌چسبانند و به او تصاویر کامپیوتری را کلیک نشان می‌دهند.
مطالب داغ: کوچکترین عینک سه بعدی دنیا بر چشمان آخوندک

آخوندک در حال تماشای یک تصویر متحرک با عینک سه بعدی


دکتر ویوک نیت‌یاناندا، یکی از محققان این پروژه می‌گوید "هدف ما این است که با ایجاد خطای دید، آخوندک را گمراه کنیم، همانطور که فیلم سه‌بعدی مغز ما را فریب می‌دهد."

دانشمندان می خواهند بفهمند آیا آخوندک مثل انسان و میمون اشیا متحرک را در عمق میدان می‌بیند یا نه.

اگر آخوندک در دیدن اشیا متحرک با عینک سه بعدی به اشتباه بیفتد، به تصور اینکه شی به او نزدیک می‌شود به آن حمله خواهد کرد.

اما اگر آخوندک مانند انسان تصاویر سه بعدی را پردازش نکند در آن صورت به گفته دکتر نیت‌یاناندا، "هر نوع احتمالی" مطرح می‌شود و برای برنامه نویسی برای دید سه بعدی روبوت‌ها باید الگوریتم‌های ساده‌تری طراحی کرد.

اگر آخوندک هم مثل انسان اشیا متحرک را ببیند، از نتایج مطالعه این توانایی در این حشره می توان در تکنولوژی های آینده استفاده کرد.

مطالب داغ: کوچکترین عینک سه بعدی دنیا بر چشمان آخوندک


در واقع این تحقیق، مدل پیشرفته آزمایشی است که ساموئل راسل در سال ۱۹۸۳ انجام و نشان داد آخوندک دید سه بعدی دارد.

او با قرار دادن منشور در مقابل آخوندک، در آنها خطای دید ایجاد کرد و آخوندک‌ها به هدف خیالی حمله کردند.

دانشمندان قصد دارند با رفتارشناسی مشاهده‌ای و بررسی‌های الکتروفیزیولوژیک، الگوریتم‌های عصبی جدیدی را برای دید سه بعدی طراحی کنند.

برای ساخت چشم روبوتی و دید کامپیوتری، تشخیص سه بعدی و عمق میدان اهمیت اساسی دارد و شناخت بیشتر مکانیسم بینایی آخوندک می‌تواند اطلاعاتی مهمی را در اختیار پژوهشگران قرار دهد.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.