تاکنون گمان می‌رفت تمام آثار باستانی "دره پادشاهان" مصر از دل خاک بیرون آمده‌اند. اکنون باستان‌شناسان سوئیسی موفق به کشف بیش از ۵۰ جسد مومیایی از این دره شده‌اند که احتمالا متعلق به دودمان هجدهم مصر باستان هستند.

مطالب داغ: کشف ۵۰ مومیایی ارزشمند در "دره پادشاهان" مصر

دره پادشاهان، دره‌ای باستانی در کرانه باختری رود نیل است که در دوران مصر باستان پیکر فراعنه را در آن به خاک می‌سپردند. طبیعی است که چنین مکانی برای باستان‌شناسان، تاریخ‌دانان یا غارتگران آثار تاریخی جذابیت داشته است. شاید با قطعیت بتوان گفت هر سنگی که در این دره قرار دارد، از چشم‌های تیزبین این افراد دور نمانده و چند بار پشت و رو شده است.

غارتگران به دنبال طلاهایی بوده‌اند که همراه با فراعنه به رسم آن زمان به خاک سپرده می‌شدند و تاریخ‌دانان به دنبال یافته‌های ارزشمند باستانی. اما به نظر می‌رسد که دره پادشاهان هنوز هم می‌تواند کاوشگران را غافلگیر کند.

باستان‌شناسان به تازگی موفق به کشف گورستانی ارزشمند شده‌اند که ۵۰ مومیایی را دل دل خود نهفته داشته و تاکنون در کاوش‌های علمی ناشناخته مانده بوده است.

شمار زیادی از مومیایی‌های کشف شده متعلق به شاهزادگان و شاهدخت‌های فراعنه دودمان هجدهم مصر هستند که از سال ۱۵۵۰ تا ۱۲۹۲ پیش از میلاد مسیح حکمرانی می‌کردند.

عملیات کاوش در این دره با همکاری باستان‌شناسان دانشگاه بازل در سوئیس سه سال پیش آغاز شد.

مطالب داغ: کشف ۵۰ مومیایی ارزشمند در "دره پادشاهان" مصر


این یافته تاریخی از آن جهت با اهمیت به شمار می‌رود که تاکنون گمان می‌رفت دره پادشاهان کاملا مورد بررسی قرار گرفته و آثار باستانی آن از دل خاک بیرون آورده شده‌اند.
شناسایی مومیایی‌ها با استفاده از ظروف سرامیکی

تیم کاوشگران علاوه بر اجساد مومیامی شده همچنین اشیای تاریخی با ارزشی را یافته‌اند که همراه با اجساد در قبرها خاک شده بودند. یکی از این اجسام ظرف‌هایی از جنس سرامیک بوده‌اند که دانشمندان به کمک آن‌ها موفق به شناسایی بیش از ۳۰ مومیایی شده‌اند.

بررسی نگاره‌های روی این ظرف‌ها نشان می‌دهند که این اجساد متعلق به پسران و دختران توتمس چهارم و آمنهوتپ سوم هستند که در دره پادشاهان به خاک سپرده شدند.

باستان‌شناسان همچنین چندین نوزاد و کودک مومیایی شده در منطقه تحت کاوش پیدا کرده‌اند.

سوزانه بیکل، مصرشناس و سرپرست تیم تحقیقاتی دانشگاه بازل، احتمال داده است که اعضای خاندان سلطنتی در یک بازه زمانی چند ده ساله، در این گورستان به خاک سپرده شده‌اند.

مطالب داغ: کشف ۵۰ مومیایی ارزشمند در "دره پادشاهان" مصر


شواهد به دست آمده از مناطق کاوش شده، نشان می‌دهند که این قبرها در زمان‌های قدیم و احتمالا در قرن ۱۹ میلادی از دستبرد غارتگران آثار تاریخی در امان نبوده و به غارت رفته‌اند.

با این حال باستان‌شناسان دانشگاه بازل موفق شده‌اند بقایای تابوت و پارچه‌، ماسک‌های مرگ و ظروف عتیقه را در این منطقه کشف کنند.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.