داستان قصه شب رمان ایرانی بامداد خمار فتانه حاج سید جوادی پروین سایت رسمی مجید اخشابی www.majidakhshabi.com(( خوب، برو به سلامت.))

جرئتی به خود دادم و با صدایی که به زحمت از حلقومم خارج می شد گفتم: آقاجان، دعایم نمی کنید؟
در خانواده ما رسم بود که پدرها شب عروسی فرزندشان، هنگام خداحافظی دعای خیر بدرقه راهشان می کردند و برایشان آروزی سعادت می کردند. دعاهای پدرم را در حقّ نزهت دیده بودم که اشک به چشم همه حتی عروس و داماد آورده بود. آن زمان به این مسائل اعتقاد داشتند. آن زمان دعاها گیرا بود.

پوزخند بر گوشه لبان پدرم ظاهر شد. سکوتی بین ما به وجود آمد. انگار فکر می کرد چه دعایی باید بکند. پدرم، باهمان حالی که نشسته بود، دو انگشت دست راست را با بی حوصلی بلند کرد. سرش همچنان بر پشت مبل تکیه داشت. گفت: دو تا دعا در حقّت می کنم. یکی خیر است و یکی شّر. با ترس و دلهره منتظر ایستادم. خواهرم با نگرانی و دلشوره بی اراده دست ها را به حالت تضرّع به جلو داز کرد و گفت: آه آقاجان...
پدرم بی اعتنا به او مکثی طولانی کرد و گفت: دعای خیرم این است که خدا تو را گرفتار و اسیر این مرد نکند. باز سکوتی برقرار شد. پدرم آهی کشید و قفسه سینه اش بالا رفت و پایین آمد و ادامه داد: و امّا دعای شرّم.

دعای شرّم آن است که صدسال عمر کنی. سر جایم میخکوب شده بودم. نگاهی متعجب با خواهر بزرگ ترم ردّ و بدل کردم. این دیگر چه جور نفرینی بود؟ این که خودش یک جور دعا بود! پدرم می فهمید که در مغز ما چه می گذرد. گفت: توی دلت می گویی این دعا که شرّ نیست. خیلی هم خیر است. ولی من دعا می کنم که صد سال عمر کنی و هر روز بگویی عجب غلطی کردم تا عبرت دیگران بشوی. حالا برو.

نزدیک در رسیده بودم که دوباره پدرم صدایم زد. نه این که اسمم را ببرد، نه. فقط گفت: صبر کن دختر.
((بله آقاجان.))

(( تا روزی که زن این جوان هستی، نه اسم مرا می بری، نه قدم به این خانه می گذاری.))
(( فقط گفتم: خداحافظ))

(( به سلامت.))

خجسته و نزهت مرا بوسیدند. بر خلاف رسوم متداول آن زمان که دخترها هنگام ترک خانه پدر گریه می کردند، هیچ یک از ما گریه نکردیم. گریه مال عروسی هایی بود که در آن دل همه خون نباشد.

ادامه دارد...


به همت : مرضیه بخشایی
مسئول روابط عمومی رادیو مهرآوا
مسئول انجمن های: تاریخ ، دانستنی ها(موسیقی) ، اخبار اجتماعی ، کامپیوتر و فناوری اطلاعات ، تاریخ(کتابخانه) ، اجتماعی ، مناسبتها
ایمیل: bakhshaei2009@yahoo.com
 
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.