وقتی که حس و حال ادبیات نیست، ادبيات فارسي، مقالات ادبي، ادبيات، خواندن، نوشتن، داستان، مقالات موضوعي سايت رسمي مجيد اخشابي، مقاله ادبي، حس و حال ادبياتKey words: When you are feeling and not literature, Persian literature, literary essays, literature, reading, writing, stories, articles Majid Akhshaby official theme, literary articles, and feel the current literature
گاهی پیش می آید که کلا حس و حال کتاب خواندن نیست. این اتفاق همیشه فصل امتحانات برای همه ما پیش می آید. گاهی هم می شود که آدم حال و حوصله کتاب خواندن ندارد. باید یک خرده از این فضای داستان دور شود و کار عجیب و غریب دیگری به دست بگیرد و دوباره شروع کند به خواندن...این که حس و حال خواندن و نوشتن نداشته باشید برای خیلی ها پیش می آید، برای شاعرها، نویسنده ها، نقاش ها، گاهی همین طوری آن قدر طول می کشد که تا آخر عمرشان دیگر چیزی نمی نویسند!

● رولان بارت به روایت رولان بارت

رولان بارت از آن آدم هایی بود که تا آخر عمرش هیچ وقت از خواندن خسته نشد. کلا هیچ وقت هم پیش نیامد که بگوید الان حس داستان نیست. یکی از معروف ترین منتقدان معاصر ادبیات فرانسه که می شود گفت اکثر کتاب هایش هم به فارسی ترجمه شده است. بارت وقتی درباره ادبیات حرف می زد یا می نوشت انگار بخشی از زندگی خودش را دارد برای شما تعریف می کند یا بخشی از وجودش را دارد نشان می دهد شاید تفاوت اصلی نقدهای ادبی اش با سوزان سانتاگ دقیقا در همین باشد. بارت سخن عشق می گفت با ادبیات بزرگ شده بود، کار کرده بود، عاشق شده بود، زندگی کرده بود، اما بقیه منتقدین لذتی که او برده بود را نچشیده بودند برای همین واقعا اگر حس و حال داستان خواندن ندارید حتما بروید و لذت متن نوشته رولان بارت را بخوانید.

● کیفر آتش یا کتاب خانه بابل

وقتی حس کتاب خواندن نیست بهترین کار این است که آدم سراغ یک کتاب باز برود و ببیند او توی این روزها چه کتابی را دستش گرفته و بی خیال جهان و دور و برش شده و چه می خواند. بیاید و دنبال کتاب بازترین آدمی که من تا حالا درباره اش شنیدم بروید. هارابال نویسنده رمان تنهایی پر هیاهو. داستان «تنهایی پر هیاهو» داستان مردی است که در کارخانه خمیر کردن کاغذ کار می کند و در کنار این شغلش تمام زندگی اش و خانه اش را کتاب هایی گرفته که از وسط کاغذ ها که برای خمیر کردن آورده بودند پیدا کرده. از طرفی زندگی اش از خمیر کردن کاغذ ها می گذرد اما تمام زندگی اش را هم همین کاغذهایی که تبدیل به ادبیات شدند پر کرده است. رمان بی نظیری است. حیف که هنوز بقیه کتاب هایش به فارسی ترجمه نشده اما اگر فیلم باز هستید حتما «قطار های به شدت مراقبت شده» و «من پیشخدمت پادشاه انگلستان هستم» را ببینید که از روی داستان های همین نویسنده اقتباس سینمایی شده اند.

● تریستان تزارا

چند وقت قبل یکی از همین رفیق های روزنامه نگارمان توی وبلاگش نوشته بود: (دوست داشتم آدم نبودم. یک تابلوی نقاشی بودم، مثلا یک نقاشی از بارتنیوم یکسری خط عمودی افقی که توی فضا برای خودشان ول می گردند). حس و حالش خیلی شبیه نویسنده های سال های سی اروپاست، آن موقع که تا بی کاری و فقر همه را به پوچی و آخر خط رسانده بود و نویسنده ها واقعا این سوال برای شان پیش آمده بود که اصلا چرا می نویسند، یعنی کارشان در واقع فقط سرگرم کردن مردم است. همین سوالات و نا امیدی های آن دوران، جریانی را رقم زد و ادبیات جدیدی را متولد کرد. جریان دادائیسم با تریستان تزارا، این دادائیست ها اعتقاد داشتند که اصلا چیزی به نام هنر وجود ندارد همه چیز قرار داد های مرسوم الکی است که ما آدم ها برای این که سر خودمان را گرم کنیم گذاشتیم. این شعر اصلا ماهیت خارجی ندارد و ارزش هنری ندارد صرفا یک سری کلمه است که کنار همدیگر قرار گرفته، شعر هایی که آن زمان از شاعر های دادائیست سروده شد خیلی جالب بود. این شاعر ها می آمدند و تکه های روزنامه را به صورت تصادفی پاره می کردند و کنار همدیگر قرار می دادند و تبدیل می شد به یک سری کلمه بی معنی که اسمشان را می گذاشتند شعر. عالمی داشتند این دادائیست ها... ولی همین جریان خیلی بی خودی و خنده دار پایه گذار جریان هنر مدرن در جهان شد.

● آسیاب های دن کیشوت

یک بار هارولد پینتر گفت نوشتن این نمایش نامه لعنتی آن قدر از من وقت و انرژی می گیرد که دیگر حوصله فکر کردن به جایزه و ترجمه هایی که از روی آن می شود را ندارم. همان طور که اول گفتم خیلی از نویسنده ها بودند که وقتی حس و حال ادبیات رفت تا آخر عمرشان چیزی ننوشتند و تا آخر عمرشان دوری طلبی از جامعه را ترجیح دادند، ولی خب شاید کار درستی کرده باشند با همان چند کتابی که نوشتند دین شان را به تاریخ ادبیات ادا کردند. چرا بیشتر زحمت بکشند!

به همت: مريم پورمحمدي
مسؤول ارشد سايت
مسؤول انجمن آموزشگاه ادبيات
اختصاصي‌هاي سايت (دانلود برنامه ها، عكسها و پوسترها، مصاحبه‌هاي مجيد اخشابي)
ايميل: zendegi_khazan@yahoo.com
شناسه ياهو: zendegi_khazan

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.