ادبي: آواز چشمه‌ها

15 شهریور 1390   maryam.pourmohammadi   گنجینه ادبی / مقالات ادبی   0 نظر   1 032 بازدید   |

نگاهي به دفتر شعر «آواز چشمه‌ها» از محمود فضيلت
نگاهي به دفتر شعر «آواز چشمه‌ها» از محمود فضيلت
حال و هواي دروني شاعر

آواز چشمه‌ها عنوان دفتر شعري از دكتر محمود فضيلت با تخلص «م آيينه» است كه به تازگي توسط نشر آذينه گل مهر منتشر شده است.

دكترمحمود فضيلت، استاد زبان و ادبيات فارسي دانشگاه تهران است كه سمت معاونت گروه زبان و ادبيات فارسي دانشكده ادبيات دانشگاه تهران را هم برعهده دارد...اين استاديار دانشگاه تهران، كه بيش از20 سال سابقه تدريس ادبيات در دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه رازي كرمانشاه و دانشگاه تهران را دارد، تاكنون بيش از10 اثر در زمينه‌هاي مختلف ادبي ازجمله تصحيح متون ادب فارسي و عربي، قافيه و عروض، معاني، بيان، بديع، نقد ادبي و همچنين زمينه‌هاي ادبي و زيبايي شناسانه قرآن و بيش از 30 مقاله علمي- كه بيشتر در همايش‌ها و كنگره‌هاي علمي ـ ادبي ارائه شده ـ منتشر كرده است. با اين وصف، «آواز چشمه‌ها» نخستين دفتر شعر استاد فضيلت است كه شامل گزيده سروده‌هايي در قالب‌هاي مختلف شعري كلاسيك و معاصر مي‌شود. او كه اين اشعار را بدون قصد انتشار و به تبع حال و هواي دروني خود، از سال 1355 تا 1383سروده، اينك آنها را به دست چاپ سپرده است.

دفتر شعر «آواز چشمه‌ها» با وجود غلبه حس و حال عاشقانه در آن، از تنوع موضوعي و قالبي قابل توجهي برخوردار است، چرا كه در آن، هم مي‌توان با غزل‌هايي لطيف با زبان كلاسيك و همچنين معاصر مواجه شد و هم با رباعي‌ها، دوبيتي‌ها، چهارپاره‌ها، سه پاره‌ها و در انتها شعرهاي آزاد.

تسلط فضيلت به صناعت‌هاي ادبي و بخصوص اوزان و بحرهاي عروضي باعث شده است كه سروده‌هايش از وجه و غناي ادبي آكادميك منحصر به فردي برخوردار شوند كه از اين رو اين سروده‌ها مي‌توانند براي دانشجويان ادبيات و ساير علاقه‌مندان به ادبيات بسيار مفيد باشند. گرچه شعر‌هاي اين دفتر، برآمده از دل و حاصل كشف و شهودهاي دروني شاعر و لحظات و حالات ناب شاعرانه و انساني اين شاعر هستند، اما اين جوهره شعري به انواع صناعت‌هاي ادبي نيز آراسته شده است.

به همت: مريم پورمحمدي
مسؤول انجمن آموزشگاه ادبيات
اختصاصي‌هاي سايت (دانلود برنامه ها، عكسها و پوسترها و مصاحبه‌هاي مجيد اخشابي)
ايميل: zendegi_khazan@yahoo.com
شناسه ياهو: zendegi_khazan

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.