اين جايزه به منظور پاسداشت زبان، فرهنگ و ادب پارسي پايه‌گذاري مي‌شود

محمدعلي اسلامي ندوشن از راه‌اندازي جايزه‌اي به نام «ابوالقاسم فردوسي» خبر داد.

اين نويسنده و پژوهشگر پيشكسوت با اعلام اين خبر به ايسنا گفت: جايزه فردوسي در دايره اهداف «ايران‌سراي فردوسي» و در جهت پاسداشت زبان و فرهنگ و ادب فارسي پايه‌گذاري مي‌شود.
او در ادامه موضوع اين جايزه را ارج‌گذاري به اين موارد عنوان كرد: كتاب يا كتاب‌هاي برجسته‌اي كه در كمك به شناخت تاريخ و تمدن ايران تأليف شده، نمايش يا فيلمي كه در همين زمينه پديد آمده، بهترين اثر سال به صورت داستان و كودك يا نوجوان زير 14 سالي كه هزار بيت از «شاهنامه» را از حفظ باشد...اسلامي ندوشن سپس با بيان اين‌كه تشخيص و انتخاب بر عهده هيأت داوران خواهد بود، گفت: يك هيأت اجرايي نيز بر اين برنامه نظارت خواهد داشت. همچنين گرچه اين جايزه صرفا جنبه اعتباري و افتخاري دارد، با اين حال، هديه‌اي شايسته به صورت نمادين به برندگان اهدا مي‌شود.

از سوي ديگر، قرار است جايزه‌اي ديگر به نام «جايزه جهاني فردوسي» به ابتكار ايران و با همكاري سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسكو) برگزار شود. هدف از برگزاري اين جايزه، ارزيابي فعاليت آرشيوها، كتابخانه‌ها و نهادهاي نگه‌دارنده آثار مكتوب حوزه تمدني ايران و اسلام در زمينه اطلاع‌رساني و نگهداري اين آثار اعلام شده است. همچنين نهادها و افراد و مراكزي كه در زمينه اطلاع‌رساني، معرفي و در دسترس قرار دادن آثار مكتوب تمدني ايران و اسلام فعاليت دارند، رصد مي‌شوند و سازمان‌ها و نهادهاي برگزيده در اين زمينه معرفي خواهند شد.


به همت: مريم پورمحمدي

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.