کوچه باغ سایت 9

1 مهر 1395   fereshteh akhavan   آیتمهای اختصاصی / نشریات سایت   5 نظر   1 107 بازدید   |


کوچه باغ سایت 9


به نام نگارنده ماه و مهر، گذارنده نه رواق سپهر
خدایا یاری‌مان کن که به حقیقت انسان بودنمان پی ببریم تا بتواینم روزبه روز به تو که سرچشمه تمام حقیقت‌هایی نزدیک و نزدیکتر شویم و پنچره دلمان را رو به حقیقت بگشاییم...
پیشکش می‌کنیم به همه شما خوبان سلامی به درخشندگی شمشادهای خورشید، سلامی که مژده دهنده هستی‌ست و سلامی که با سلامتی همراه‌ست، دوستان و همراهان عزیز ســـلام
حالتون چطوره؟ تابستون خوش گذشت؟ گــوش کـن .... صدای نفس های پاییز را می شنوی؟ زیباترین فصل خدا می آید... غم و اندوهت را به برگ درختان آویزان کن... چند روز دیگر می ریزند 
الهی که تو این فصل برگریزان دلتون سبز ، خونه‌تون گرم، ،چراغتون روشن، روزگارتون آروم و دستِ خوش بویِ خدا همراهتون باشه.
پاییز که میشه آدم بیشتر دلش میخواد شعر بخونه، نمیدونم شاید خاصیت پاییزه! میگن:
بیچاره پاییز ... دستش نمک ندارد...این همه باران به آدم ها میبخشد، اما همین آدم ها تهمت ناروای خزان را به او میزنند. خودمانیم ...تقصیر خودش است؛ بلد نیست مثل "بهار" خودگیر باشد تا شب عیدی زیر لفظی بگیرد و با هزار ناز و کرشمه سال تحویلی را هدیه دهد!
سیاست " تابستان" را هم ندارد که در ظاهر با آدم ها گرم و صمیمی باشد ولی از پشت خنجری سوزناک بزند!
بیچاره! بخت و اقبال "زمستان" هم نصیبش نشده که با تمام سردی و بی تفاوتیش این همه خواهان داشته باشد !
او " پاییز" است ... رو راست و بخشنده ... ساده دل... فکر میکند اگر تمام داشته هایش را زیر پای آدم ها بریزد، روزی؛ جایی؛ لحظه ای؛ از خوبی هایش یاد میکنند... خبر ندارد آدم ها رو راست بودن و بخشنده بودنش را به پای محبتش نمیگذارند... یکی به این پاییز بگوید؛ آدم ها یادشان میرود که تو رسم عاشقی را یادشان داده ای!
یادتونه شعر زیبای ((آواز زعفرانی)) خانم کشاورز عزیز رو براتون گذاشتم؟ اینم یه خاطره بازی با شعر زیبای ((تبِ پاییز)) به قلم خانم مدیر نازنینمون... بله به افتخارشوندیدین گفتم آدم دلش میخواد بیشتر شعر بخونه؟ دیدین چقدر چسبید؟ کِیف کردین؟ خب دیگه بریم با همین حال و هوایِ پاییزیِ توپ گردشمون رو شروع کنیم که باز از اتاق فرمان داره یه اشاره‌هایی میشه... !


جناب آقای دکتر مجید اخشابی
استاد خوبمان این ماه مهمان برنامه های تلوزیونی دعـوت و شـیدایی بودند، قطعه‌ای زیبا به نام طواف عشق رو که در مدح شهدای منا هست، منتشر کردند، از دیگر قطعه هایی که منتشر کردند، قطعه دلنشین و بیکلام رویــا و حـس مشترک بود که تیتراژ برنامه دعوت هم بود و کلیپ زیبای اونو از اینجــا میتونید مشاهده کنید، استاد گرامی طبق روال همیشه با پیام های هفتگی زیبا،متن‌های بسیار آموزنده و تأمل برانگیز، شاخه نبات و حافظ‌خوانی و اخیرا هم که متواضعانه و مهربانانه با حضورشون در آیتم سوال از شما، جواب از ما و پاسخگویی به سوالات کاربران سایت رسمی، مخاطبینشون رو همراهی کردند... به افتخارشون


بانو مرادی بهمون یاد دادن که چطوری عذرخواهی کنیم! آدمی زاده دیگه...گاهی یه اشتباهی ازمون سر میزنه یا ندونسته موجب ناراحتی کسی میشیم، چیکار کنیم که همه چیز ختم بخیر بشه؟ دست یافتن به قله های موفقیت زمان بره ولی میتونین با استفاده بهینه از وقت ناهــار این مسیر رو کوتاه کنین!! حرف ناهار شد اینم بگم؛ اگه دنبال یه ماده غذایی با ارزش و سالم هستین، تخم بلدرچین رو دریابـــین که سرشار از خاصیته! فوبیا که دیگه همه میدونین چیه؟ حالا جالبه بدونین که نشریه لایو ساینس اومده شـایعترین این موارد در جهان رو ذکر کرده!! راستی میدونستین چرا با افزایش سن، احساس میکنیم زمــان زودتر میگذره؟؟


بانو عالمگیر برامون از زمین تنیسی گفتن که وقتی که هیچ بازی‌ای در اون برگزار نمیشه به عنوان سکوی فرود هلیکوپتر ازش استفاده میکنن!! راستی میدونین چرا ساختن آبـنماهای زیبا برای معماران اینقدر مهم و چالش برانگیزه؟ کیا قوه تخیل قوی دارن؟ فک کنین برین تو یه رستوران که وسط اقیانوس ساخته شده، اون منظره های اطرافش دیدنیه!! یا مثلا فک کنین دارین از رو یه پل معلق که 70 متر بالاتر از رودخونه‌ست، عبور میکنین! حالا از فکر و رویا بیاین بیرون این مکانها تو این کره خاکی مصداق واقعی داره...بله!


بانو فرشی نوراللهی در زمینه ادبی برامون از برگزاری مراسم رونمایی از ارمـغان گفتن و همچنین متن تأمل برانگیزی از شادروان داوود رشیدی رشیدی برامون گذاشتن. راستی از ضرب‌المثل هایی که راجع به خنده‌ست چندتاشو بلدین؟ خنده بر هر دردِ بی درمان دواست؟ اینو که همه بلدن :lol: ایــن مطلب رو بخونین تا ضرب‌المثل‌های بیشتری یاد بگیرین!


بانو هژبرالساداتی در زمینه هنرهای دستی، آموزش درست کردن آباژورهایی زیبا رو برامون داشتن، دکوراسیون هایی زیبا و رومانتیک رو برامون گذاشتن و یه کوچولو هم شوخی داشتن و از تصاویر قبل و بعد از آرایش برامون گذاشتن!! این‌همه تفاوت آخـــه از کجا؟ چجوری؟ مگه داریم؟؟ مگه میشه؟! اینجا هم یه سری خلاقیت های جالب در ساخت انگشتر بهمون معرفی شد و اینم یه خونه سازگار با محیط زیست و قابل حمل... باورتون میشه این خونه فقط 30 متره! فک کنین برین مسافرت خونه تون هم با خودتون ببرین!!


بانو فرشکاران از آداب سخن گفتن و جنبه های مثبت و منفی زبان برامون گفتن، همونطوری که میدونین زبان نعمت عظماي الهي‌ست پس بايد خیلی مواضب باشیم و بدون حساب هر سخني را بر زبان نیاریم که زبانِ سرخ، سرِ سبز میدهد بر باد!! بله هر چی میکشیم از این زبونه و عدم کنترلش...! از رابطه بین تفکر و عبادت چی میدونین؟ میدونین از نگاه قرآن بهترین تـغذیه برای ما آدما چیه؟ حیات و هستی اولین نعمتی هست که خدا به همه موجودات عالم عطا کرده ولی آیا میدونستین که شش نوع حیات وجود داره؟


با بانو فروتن همراه میشیم؛ سلامتی بهترین نعمتیه که خدا بهمون داده و هر لحظه باید شکرگزارش باشیم. در این شماره از کوچه باغ می خوایم در مورد انواع سلامتی صحبت کنیم. حتما متوجه نشدین نه؟ همراه باشین تا بگم منظورم چی هست. سلامتی ابعاد مختلف داره که دو موردش سلامتی روح و روان و جسم هست. برای سلامتی روح پیشنهاد می کنم هر از گاهی دعاهای مجیر، معراج و مشلول رو بخونین. هم آرومتون می کنه و هم حاجات خیرتون استجابت میشه... در مورد سلامتی جسم هم گزینه هایی هست. مثلا برای آرامش فکری موسیقی های پیشنهادی استاد مثله قطعات دکتر ژیواگو و سکرت گاردن رو گوش کنین، مطالعه هم یه جور ورزش مغز و فکرمون هست پس به نظرم می تونین کـتاب اطلاعات توریستی کشورهای جهان رو بخونین. برای آرامش بصری یا همون دیداریتون کلیپ های پیشنهادی استاد مثله اتفاقات حین نوازندگی رو پیشنهاد می کنم و اما آخرین پیشنهاد سلامتی این بخش که از نوع خوشمزش هم هست شامل نکات نغذیه ای مثل چای کوهی و پرتقال میشه. به نظرم همه‌رو بخونین تا کلی به اطلاعاتتون اضاف بشه.


من این سری براتون دو نوع تزئین آوردم که باهاش زیبایی میزهای ناهار یا شام‌تون رو دوچندان کنین و حسابی اشتهای اهل منزل رو برانگیزید... البته شما که همتون کدبانو هستین، اینا فقط واسه ایده ست، ایده هایی زیبا برای تزئین انواع کـوکو و انواع ته‌دیگ‌و‌ته‌چین، اینم یه غذای به قول امروزیا انگشتی برای حضور در سینی پیش غذاهای خوشمزتون، ایشون مینی چیکن برگر زنجبیلی تشریف دارن...! خب دیگه یه کمی هم بریم زبانمون رو تقویت کنیم، با خوندن این لیست (که البته به مرور کامل میشه) میتونید با کلمات مشابه و گیج کننده زبان انگلیسی (commonly confused words) آشنا بشین و همینطور با خوندن این داستان‌های کوتاه علاوه بر اینکه نکات آموزنده ای یاد میگیرین، ریدینگ و دایره واژگانتون هم تقویت میشه.

با سپاس از حضور گرم شما همراهان عزیز در گردش این ماهمون و نیز از همکاران عزیزی که ما رو در ساخت این شماره یاری دادند
و سخن پایانی اینکه:
آنچنان کز رفتن گل خار می‌ماند به جا/ از جوانی حسرت بسیار می‌ماند به جا؛ قدر لحظه به لحظه‌ی نعمت زندگی که خداوند بر ما ارزانی داشته رو بدونیم و در همه حال شکرگزار مهربانی‌های او باشیم که قادر متعال‌ست و جز خیر و صلاح ما نمی‌خواهد.
سفره روزیتون پر برکت... در پناه حضرت رحمانیت... یا علی
2
1
1
3 نفر

5 نظر

 1. سلام عالی موفق و سلامت باشید در پناه ایزدمنان
  همگی باشیم.
 2. سلام
  ممنون از همه ی دوستان
  تشکر ویژه از فرشته ی عزیزم خیلی زحمت کشیدی گلم
  مچکرم smiley16
 3. سلام ممنون از همه ی عزیزان سپاس وقدردانی از زحمات خانم اخوان عزیز من همیشه به کوچه باغ سر می زنم وهمه ی مطالب رومرور می کنم برام جالب وآموزنده است مخصوصا شعر های خانم کشاورز عزیز مو فق و پاینده باشید
 4. سلام
  سپاس...
 5. سلام دوستان عزیز...ممنونیم از محبتتون و خوشحالیم که از این بخش خوشتون اومده smiley17
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.