ترجمه- عربی: به طور جدی از سرتان مراقبت کنید !

 

ارتجاج وحيد سبب لتلف دائم للمخ

كشفت دراسة جديدة نشرت على الموقع الإلكتروني لمجلة "راديولوجي" أن مجرد حدوث ارتجاج وحيد قد يسبب تلفا بنيويا للمخ.
وقالت إيفون دبليو ليو رئيسة قسم أشعة الأعصاب وأستاذ مساعد الأشعة بكلية الطب بجامعة لانجون "تعد هذه أول دراسة تكشف تعرض مناطق بالمخ لتلف هائل بعد الارتجاج, وفي بعض المرضى تحدث تغييرات بنيوية للمخ بعد حلقة ارتجاجية وحيدة".
وذكر موقع "ساينس ديلي" المعني بشؤون العلم أنه وفق مركز التحكم والوقاية من الأمراض، هناك 1.7 مليون أميركي يتعرضون لإصابات رضية في المخ مما ينجم عنه حدوث صدمة مفاجئة للمخ.
وعقب حدوث ارتجاج، يتعرض بعض المرضى لفقدان الوعي لمدة قصيرة, كما تشمل الأعراض الأخرى للارتجاج الشعور بصداع ودوخة وفقدان الذاكرة وضعف الانتباه والاكتئاب والقلق. ويمكن لبعض هذه الحالات أن تستمر شهورا أو حتى سنوات.
وتظهر الدراسات أن من المرضى الذين يعانون من إصابة رضية بسيطة بالمخ يستمرون في المرور بأعراض عصبية ونفسية لمدة تزيد على عام عقب حدوث الارتجاج.
وتبين للباحثين أنه خلال عام بعد الارتجاج يحدث ضمور كلي أو جزئي للمخ في المرضى الذين يتعرضون لصدمة مخية بسيطة, وتظهر هذه النتائج أن ضمور المخ لا يقتصر على الإصابات الشديدة التي تحدث للمخ ولكن يمكن أن يحدث بعد ارتجاج وحيد.

مراقبت از سر

احتمال بروز آسیب و صدمه به بدن در سراسر عمر برای افراد وجود دارد که مسائل و مشکلات متعددی برای سلامت ارگان‌های خارجی و داخلی به وجود می‌آورد. آنچه در این بین شاید مهم‌تر از بقیه باشد، صدمات مربوط به سر است این حساسیت به علت وجود مغز و اهمیت حیاتی آن برای عملکرد همه قسمت‌های بدن می‌باشد. مغز مرکز سیستم عصبی و مهم‌ترین و حیاتی‌ترین عضو بدن است که نظارت بر تمام اعضای حسی، تنظیم تمامی اعمال بدن و همه فعالیت‌های ذهنی به‌عهده اوست. به دلیل همین اهمیت فوق‌العاده به‌طور طبیعی به وسیله محفظه استخوانی جمجمه و مقدار معینی مایع مغزی نخاعی حفاظت می‌شود. پس ما نیز باید به اندازه کافی مراقب و مواظب سرمان باشیم. متأسفانه احتمال ضربه به سر در جامعه شهرنشینی کنونی زیاد است. حوادث جاده‌ای، نزاع و سقوط از جمله علل شایع هستند. اغلب حادثه دیدگان با ترس از خونریزی به اورژانس مراجعه می‌کنند و شاید کمتر به فکر عوارضی باشند که در درازمدت ممکن است پیش آید. در این رابطه باورهای مختلفی در بین افراد وجود دارد. عده‌ای معتقدند که اگر خون از بینی مصدوم بیابد. فرد ضربه مغزی شده است؛ در غیر این صورت مشکلی پیش نیامده و فقط نیاز به استراحت در منزل است عده‌ای نیز اعتقاد دارند که انجام عسکبرداری ساده کافی است و برخی افراد انجام «سی تی اسکن» را ضروری می‌دانند. نکته مهم این است که پس از هر گونه ضربه سر مراجعه به پزشکی و انجام معاینات تخصصی الزامی ا‌ست.
ضربه سر و فراموشی
بعد از ضربه سر ممکن‌است فراموشی نسبت به حوادث قبل یا بعد از بروز حادثه به‌وجود آید، اما میزان تأثیر ضربه مغزی در بروز آلزایمر نامعلوم است. روند آسیب در بیماری آلزایمر مربوط به بخشی از قسمت گیجگاهی مغز می‌باشد که نقش مهمی در نگهداری اطلاعات، حافظه و یادگیری دارد. معمولاً بیماری از این قسمت آغاز شده و با درگیر شدن سایر قسمت‌ها، اختلالات ذهنی و جسمی مربوط به بیماری در فرد بروز می‌نماید. اما درمورد صدمات وارده به سر، بسته به اینکه چه نوع و با چه شدتی و به کدام قسمت وارد شده باشد، ممکن است باعث آسیب موقت یا دائمی مغز شود که برخی از این آسیب‌ها می‌تواند در آینده زمینه‌ساز بروز بیماری آلزایمر باشد.
ضربه مغزی
ضربه مغزی مخصوصاً اگر توام با از دست دادن هوشیاری باشد، خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد. طبق تحقیقات انجام شده ضربه سر منجر به بیهوشی می‌تواند باعث از بین رفتن بخشی از نسوج مغزی شود که هر قدر ضربه شدیدتر باشد، مقدار بیشتری از نسوج مغز نابود می‌شود. پس ضربه سر همراه با بیهوشی اثرات بیشتری در احتمال بروز بیماری آلزایمر دارد. البته حتی فردی که پس از صدمه سر هوشیار بوده و به ظاهر هیچ مشکلی ندارد، ممکن است بعد از چند روز، ماه یا حتی سال علائمی نشان دهد که مربوط به همین ضربه و صدمه مغز باشد. همچنین ضربه یا صدمه‌ای که در سنین پایین اتفاق می‌افتد، به دلیل فرصت بیشتر برای تغییرات داخل مغزی خطرناک‌تر بوده و احتمال بروز بیماری را در آینده بیشتر می‌کند. در واقع لطمه ناشی از ضربات سر بیشتر از حدی است که قبلا تصور می‌شد. پژوهشگران با استفاده از MRI تغییرات پدید آمده در حجم مغز افرادی که ضربه سر با شدت کم، متوسط یا شدید شده بودند را یک‌سال بعد از جراحت مطالعه کردند. تحلیل رایانه‌ای این تصاویر نشان داد که حتی بیمارانی که ضربه ملایمی داشته‌اند و ظاهراً این حادثه روی آنها اثری نداشته، بعد از حادثه حجم مغزشان کمتر شده است. یعنی در اثر ضربه سر تعدادی از سلول‌های مغزی از بین رفته و نسج کمتری باقی مانده است. میزان نابودی نسوج مغزی با شدت ضربه و مدت بیهوشی ایجاد شده بستگی دارد. نابودی نسج مغز بسته به محل آسیب می‌تواند عوارض و مشکلات مختلفی شامل از بین رفتن قدرت ارتباط‌دهی، اختلال در یادگیری و یاد‌آوری و کاهش سرعت پردازش اطلاعات ایجاد نماید. از آنجائی‌که سلول‌های مغزی و به‌طور کلی سلول‌های سیستم عصبی قدرت دوباره سازی برای جبران آنچه از دست رفته را ندارند، اگر صدمه وارده به مغز و سلول‌های عصبی کم باشد، ممکن است اختلال موقتی به صورت بروز یک دوره کوتاه‌مدت عدم هوشیاری و اختلال حافظه تظاهر نماید. اما اگر سلول‌های عصبی از بین رفته یا دچار آسیب شدید شده باشند، معمولاً ضایعات دائمی و غیر قابل بازگشت اتفاق می‌افتد. حتی یک ضربه خفیف سر نیز می‌تواند زمینه‌ساز بیماری آلزایمر شود.
آسیب به مغز و احتمال بروز آلزایمر
به‌طور کلی ضربه‌ها و صدمات وارده به سر به طرق مختلف می‌‌توانند باعث آسیب به مغز و احتمال بروز آلزایمر شوند: گاهی ضربه سر باعث بروز خونریزی‌های داخلی خفیف بدون علائم خاص در فرد می‌شود که با گذشت زمان مزمن شده و با فشار وارده به نسج مغز می‌تواند بخش مربوط به حافظه را دچار اختلال نماید. گاهی پس از ضربه سر نیروی وارده منجر به بروز ضایعات منتشر به صورت پارگی و از بین رفتن سلول‌های عصبی می‌شود. مرگ سلول‌های عصبی به دلیل عدم بهبود سلول‌های از بین رفته و نیز کاهش مقدار انتقال دهنده‌های عصبی در مغز می‌تواند زمینه‌ساز آلزایمر گردد. ضربه سر ممکن است باعث تجمع اضافی مایع مغزی نخاعی در مغز شود و با فشار وارده به بخشی از مغز که مربوط به حافظه می‌باشد، ایجاد فراموشی کند که البته این مورد ممکن است بعد از درمان قابل برگشت باشد. گاهی ضربه سر به آسیب شدید سلول‌های عصبی منجر شده و می‌تواند باعث ترشح ماده‌‌ای شود که به مرور زمان زمینه‌ساز رسوب بیمارگونه در مغز و بروز بیماری آلزایمر گردد.
مطالعات انجام شده نشان می‌دهد بعد از ضربه سر بیشترین آسیب متوجه ماده سفید مغز است؛ یعنی نسجی که شبکه ارتباطی آن را تشکیل داده و برای پردازش مطلوب و سریع ضرورت دارد به همین علت اغلب افرادی که دچار ضربه مغزی شده‌اند، در به یاد آوردن موضوعات مشکل دارند و یا دچار نوسانات سریع در روحیه، گیجی و کاهش سرعت پردازش اطلاعات در مغز می‌شوند.
پیشگیری
مطمئن‌ترین روش برای پیشگیری از آسیب مغز این‌ است که از هرگونه صدمات سر جلوگیری گردد؛ در صورت وقوع حادثه نیز ارزیابی هر نوع صدمه مغزی حائز اهمیت است،که نه تنها باعث درمان مناسب می‌شود، بلکه امکان پیش‌بینی عوارض احتمالی را هم فراهم می‌کند. همواره در اتومبیل کمربند ایمنی را ببندید. این کار بویژه برای کودکان اهمیت بسیاری دارد. رعایت قوانین رانندگی برای عابرین پیاده بسیار مهم و ضروری است. استفاده از کلاه ایمنی حین موتور‌سواری، دوچرخه‌سواری و اسکیت، از ضروریات است. مراقبت از کودکان به خصوص در زمان نوپایی (یک تا سه سالگی) به دلیل بالا بودن آسیب‌پذیری آنان اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. استفاده از کلاه ایمنی برای ورزشکارانی که سرشان در معرض ضربه است، مثل فوتبال، مشت‌زنی، بوکس و .
. .

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.