کوچه باغ سایت 12 (ویژه شب یلدا)

به نام خداوند دادار پاک، پدیدآور آدم از آب و خاک
پروردگارا ما بندگان خاشع و خاضع توییم که در بارگاه رحمت ورأفت تو قرار گرفته ایم، ما را آنچنان کن که یادت در دل، نامت برلب، مهرت درجان و عشقت برحیاتمان روشنایی وگرما ببخشد. (آمین یارب العالمین).

دوستان و همراهان عزیز ســـــلام
حالتون چطوره؟ ان شاءلله که اميد و تندرستی همیشه مهمان وجود مهربونتون باشه و تو این روزهای سرد، دلتون گرم و چراغ خونتون پرنور باشه. راســـتی یـلداتون مباررررک... همه می‌دونیم که شب یلدا به شب چله هم معروفه، پس بیاین ماهم بریم به استقبال چله نشینی، فقط باید کمر همت ببندیم و نیت کنیم:
نیت کنیم تا چهل روز برعکس خواسته های نفسانی عمل کنیم.
نیت کنیم تا چهل روز کلاممون رو مراقبت کنیم: نگاه به ذهن - مکث - سخن (این تکنیک سه مرحله ای کمک میکنه حرفامونو مزمزه کنیم).
نیت کنیم تا چهل روز به حریم دیگران وارد نشیم. 
نیت کنیم تا چهل روز موقع حرف زدن از واژه‌های امیدبخش استفاده کنیم.
نیت کنیم تا چهل روز صبحمون رو با شکرگزاری شروع کنیم، قبل از اینکه پامونو از تخت پایین بذاریم، تا چشمامونو باز کردیم بگیم: خدایا شکرت
نیت کنیم تا چهل روز درست تنفس کنیم، هیچ میدونستین اکثر ماها خوب تنفس نمیکنیم! پس تکنیک‌های تنفسی رو یاد بگیریم و درست تنفس کنیم. میتونیم روزی سه مرتبه به مدت ده دقیقه تمرینات تنفسی رو انجام بدیم تا ملکه ذهنمون بشه. 
نیت کنیم تا چهل روز کمتر سوال کنیم و تا کسی ازمون نظرخواهی نکرده، بی مقدمه اظهار نظر نکنیم.
نیت کنیم تا چهل روز وارد هر مکانی که می شیم اخمامونو باز کنیم و با لبخند سلام کنیم. 
نیت کنیم تا چهل روز روزه ی فکری بگیریم، حتی الامکان مراقب چشم و گوش و زبانمون باشیم؛ منفی نگوییم و منفی نشنویم و منفی نگاه نکنیم. 
نیت کنیم تا چهل روز پرهیز از تماشای حوادث و اخبار غم انگیز و سیاسی داشته باشیم و حتی الامکان از انتشار همه ی اینها پرهیز کنیم. 
نیت کنیم تا چهل روز توی شبکه مجازی هر چیزی که می‌شنویم قبل از اینکه به صحتش اطمینان پیدا کنیم، انتشار ندیم.
نیت کنیم تا چهل روز از نشخوار فکری دست برداریم و خاطرات ناراحت کننده رو مرور نکنیم.
نیت کنیم تا چهل روز حداقل روزی نیم ساعت رو به تمرینات ورزشی مشغول بشیم یا پیاده روی کنیم، تمرینات خانگی و کششی انجام بدیم و به طبیعت نزدیکتر بشیم. 
نیت کنیم تا چهل روز هرشب قبل از خواب دعا کنیم؛ برای همه انسان‌های روی کره زمین، دعا برای صلح و شفا و برکت.
نیت کنیم اگر چله نشینی بهمون کمک کرد که بتونیم زندگی بهتری داشته باشیم، این چله نشینی رو عادت زندگیمون قرار بدیم و گزینه های دیگری رو هم خودمون بهش اضافه کنیم.شب یلداست. شبی که پاییز، درهر ثانیه از تو رد می شود و می گذرد؛ سرخی انار و لبخند پسته و شیرینی هندوانه. شب فال و شب حافظ و شب شعر های شیرین باهم بودن. شب عشق و شب آزادی و رهایی. 
شب یلداست؛ شبى که در آن انار محبت دانه مى شود و سرخى عشق و عاطفه، نثار کاسه هاى لبریز از شوق ما؛ شبى که طراوت هندوانه هاى تازه تابستان به سرماى دستان زمستان هدیه مى شود و داغى نگاه هاى زیباى بزرگ ترها در چشمان کودکان اوج مى گیرد و بالا مى رود. در ازدحام بشقاب هاى کوچک بلور، شیرینى صمیمیت ها و یکدلى ها، تقسیم مى شود و کام هاى همه را شیرین مى کند.
امشب، میوه سربسته حرف هایمان را روبروی هم می گذاریم تا طعم شیرین دوستی را به کام زمستانی روزگار بچشانیم. آری یلداست. بگذاریم هر چه تاریکی است، هرچه سرما و خستگی است، تا سحر از وجودمان رخت بربندد. امشب بیداری را پاس بداریم که تا فردایی روشن راهی دراز باقی است.


خب دوستان بعد از این همه نیت پاک و قشنگ، میریم به استقبال شب یلدا، خودمونیم؛ اولین چیزی که با شنیدن اسم شب یلدا میاد تو ذهنمون "هندونه" ست درسته؟ پس میریم که داشته باشیم آموزش نحوه خرید هندونه شب یلدا رو:حالا به نظر شما این آقایون کدوم موفق به خرید هندونه خوب شدن؟ و سوال؟ آیا این هندونه‌ها رو آوردن سر صف نماز جماعت که براشون دعا کنن، حکایت شعر ذکر شده، براشون اتفاق نیفته؟ :lol: آقااااااا شوخی کردم... این بزرگواران خب معلومه: اینقدر مشغله کاری داشتن که نرسیدن زودتر هندونه رو تهیه کنن، شب شده بدو بدو هندونه رو خریدن، بعد هم نماز اول وقت رو به پا داشتن و بعد راهی منزل شدن... خدا قوت، قبول باشه ان‌شاءلله.
خب بعد از این مراحل، مهمونی و دور هم جمع شدن اعضای فامیل و داستان خوانی و حافظ خوانی و خوردن آجیل و ... انجام میشه، که شور و صفایی هم داره، حالا تو قدیم که اینطوری بوده: (لطفا به شدت به پای بزرگ خانواده در عکس دقت کنید)ولی امان از خونه ای که اینطوریه، حالا باز خوبه دور یه میز هستن، یه ظرف انار اون وسط هست... والا!!بله دوستان، مفهوم عمیقی داشت میدونم، نمی خواد زیاد بهش فکر کنین، اینم شاید واسه یه خورده قدیم‌تر بوده، الان با کلی اطلاع رسانی و فرهنگ‌سازی بهتر شده، دوباره خیلی از خانواده‌ها دور هم جمع شدن، بله همینه... اینم یه شعر یلدایی زیبا در همین وصف تقدیم نگاه گرم شما عزیزان:نوبتی هم باشه، نوبت سفر علمی تفریحیمونه، بریم یه سر بزنیم ببینیم این ماه تو سایت چه خبر بود:


جناب آقای دکتر مجید اخشابی
استاد گرامی این ماه با حضورشون در برنامه‌های خوشاشیراز و پایش و اجراهای زیباشون، این برنامه‌ها رو دیدنی‌تر کردند، مثله همیشه پیام‌های هفتگی و کلی آروزی خوب برای مخاطبانشون داشتند، غزل‌های بزرگانی ازجمله ابوسعید ابوالخیر و مولانا رو برامون گذاشتند و بازم یه خاطـره جالب از لحظات دوران دانشجویی رو برامون تعرف کردند. راستی به قول خودشون یه حرکت پــهلوانی هم داشتند که اونو ثبت کردن و با طرفدارانشون به اشتراک گذاشتند و از حس و حال اون لحظه گفتند و با انتشار قطعه‌های فوق‌العاده زیبا و دلنشین قلمرو و گل صبح هوادارانشون رو همراهی کردند... به افتخارشون


بانو عالمگیر برامون از یه قلعه عروسکی گفتن که 8.5 میلیون دلار قیمت داره، فک کنین!!! یعنی از یک محل سکونت کاملا مبله در نیویورک سیتی هم گرون‌ترره! از گــل ارکیده ای که یه ویژگی شگفت انگیز داره و هنرمندی که با سکه مجسمه های جذابی میسازه... اگه دنبال زیباترین و رویایی ترین جاده روی زمین هستین، این تصاویر رو از دست ندین. آقایون هم اگه دنبال کفش شیک هستین، این کفش ها پیشنهاد ما به شماست، برای سلامتیتون خیلی مفیده، فقط یه کمی گرونه! :smiley27: 


بانو هژبرالساداتی برامون از یه بــرج مسکونی سازگار با محیط زیست گفتن که قراره تا سال 2020 به اتمام برسه، همچین دیر هم نیستا، 4 سال دیگه!! چشم به هم بزنیم شاهد تموم شدن یک قرن هستیم!! اینجا تهران است؛ مـوزه ای خاص با موضوعی بسیار خاص... پریسا خانم در بخش آموزشی نحوه ساخت تابلــو تزیینی برای آشپزخونه، کیسه های خوشبوکننده و بافت شال‌گردن سکگ دار یکطرفه رو بهمون یاد دادند که مخصوص خانم های هنرمندی مثل شماست.


لحظاتی رو با بانو فروتن همراه میشیم: بوی یلدا را میشنوی؟ این روزها هر جا میریم و هر چی میبینیم بو و طعم یلدا رو میده کوچه باغ این ماه ما هم بوی یلدا رو به خودش گرفته! می پرسین چه جوری؟ میگم براتون: ببینین دوستان ما اول باید یلدا رو بشناسیم و بدونیم فلسفه شب یلدا چی هست، بعد از اون باید با آیین و رسوم شب یلدا در هر شهر و منطقه ای آشنا بشیم و بدونیم تو شهر خودمون برای شب یلدا چه کار می کنن. راستی به نظر شما چرا شب یلدا خوراکی ها و غذاهای مخصوص خودش رو داره؟ خوب حالا که همه چیز رو در مورد شب یلدا متوجه شدیم پس بریم با هم با این ایده ها و ویدئوها سفره های قشنگی رو برای شب یلدامون آماده کنیم. انشالا که تک تک لحظاتتون قرین شادی و جشن و به بلندی شب یلدا باشه.

خب دیگه دوستان عزیز چون شب یلداست بیشتر از این وقتتون رو نمی‌گیریم، ممنون که با ما همراه بودین، از همه همکاران همیشگی و سرکار خانم مستعد هم که در این شماره با ما همراه بودند، کمال تشکر رو داریم. ممنون از همگی
سایت رسمی مجید اخشابی برای همه شما عزیزان یلدایی زیبا آرزومند است.در پناه خداوند مهربان.. شاد باشید، ایام به کام... یا علی
2
2
0
2 نفر

1 نظر

  1. سلام خانم اخوان عزیز کوچه باغ دوازدهم هم فوق العاده عالی وممنون از نیت هایی که ذکر شده وممنون از زحمات تون ودیگر عزیزان یلدا تون هم مبارک موفق وپایدار باشید در پناه حق
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.