جیانی ورساچي

1 مهر 1398   Negin Bagherani   مد / مطالب و مقالات / مشاهیر فرهنگی هنری   0 نظر   1 293 بازدید   |

جیانی ورساچه


جیانی ورساچی یکی از بزرگترین طراحان دنیا در نیمه دوم قرن بیستم است. 

او بر تن تعدادی از زیباترین و مشهورترین زنان دنیا در زمان خود، لباس پوشانده است.

جیانی ورساچی، طراح بزرگ فشن، در سال 1946 در رجو كالابريا، در جنوب ایتالیا متولد شد. 
در زمان کودکی جییانی، مادر او با کمک کارگاه خیاطی کوچک خود، خانواده‌اش را اداره می کرد.

جیانی در آنجا همه چیز را درباره تولید لباس فراگرفت و طولی نکشید که خود او لباسی طراحی کرد که در مغازه مادرش به فروش گذاشته شد. او در سن نه سالگی، نخستین لباس خود را طراحی کرد.

پس از آن ورساچی مهارت‌های دیگری درباره تهیه پارچه کسب کرد. او نخستین فرصت برای نشان دادن مهارت و استعداد خود را زمانی به دست آورد که در سال 1972 مجموعه‌ای را برای یک شرکت ایتالیایی با نام فیوری فیورینتینا طراحی کرد. 

او در سن 25 سالگی به میلان رفت و بدون دیدن آموزش آکادمیک و رسمی، مجموعه هایی را برای مارک های فشن ایتالیایی دی پاریسی، جنی، کلاگان، آلما و سپس در سال 1974 برای مارک کامپلیس طراحی کرد.

ورساچی در سال 1978 نخستین بوتیک خود را در میلان افتتاح کرد، و البته هنوز برای تکمیل مجموعه خود، سایر مارک ها را نیز عرضه می‌کرد.

او در مارس 1978، نخستین مجموعه لباس زنانه را تحت نام خودش ارائه کرد.

به زودی با افزایش معروفیت و محبوبیت سبک ورساچی، بوتیک‌های او در سراسر دنیا گسترش یافت. 

جیانی ورساچهمارک تجاری او رشد و توسعه یافت تا اینکه شامل هشت شعبه شد که از جمله آن‌ها شعبه لوازم منزل، لباس‌های راحتی و ورزشی و لباس کودکان بود.

رویای جییانی این بود که بتواند به طور کامل زندگی مشتریان فریبنده خود را تجهیز کند.

جییانی در سال 1982 جوایز بسیاری را دریافت کرد. در آن سال مجموعه پاییز- زمستان او جایزه چشم طلایی را دریافت کرد، که این جایزه را در سال 1984، 1990 و 1991 نیز از آن خود کرد. 

ورساچی در سال 1985، مارک Instante را به امپراطوری فشن خود افزود. این مارک مشابه سبک او در خیاطی و طراحی زنانه سطح بالا بود، اما با هدف طراحی برای جوانترها و افرادی که توانایی مالی کمتری دارند، ایجاد شده بود. 

«پیراهن هایی برای اندیشیدن» نام نمایشگاهی بود که به کارهای گذشته ورساچی نگاه می‌کرد و در سال 1989 در میلان برگزار شد.

در همان سال ورساچی نخستین مجموعه طراحی زنانه سطح بالای خود را ارائه کرد.

سبک ورساچی به علامت تجاری مخصوص خود او تبدیل شد. ورساچی هر چیزی است که آرمانی نیست. او برای رنگ ها، پارچه ها و برش های گیرا و جذاب خود مشهور بود.

مجموعه‌های او برای زنان و مردان، شهوت‌انگیز و فریبنده بود. ورساچی هنگام طراحی محصولات جدید، تنها یک طرح مبهم از اندیشه و تصورات خود را ارائه می‌کرد، سپس دستیاران او مسئول تبدیل این ایده‌ها به لباس‌های قابل پوشیدن بودند.

ورساچی با استعدادترین عکاسان دنیا همچون هلموت نیوتون، هرب ریتس،بروس وبر و استیون میزل را به خدمت گرفت تا دیدگاه او را در دوربین ضبط کنند. 

جیانی ورساچهجیانی ورساچی در سال 1997، در مقابل عمارت بزرگ خود در فلوریدا میامی، به ضرب گلوله به قتل رسید. شخصی که او را به قتل رسانید، ظاهرا یک قاتل زنجیره‌ای بود که اندکی پس از کشتن ورساچی، در میامی خودکشی کرد. 

در سپتامبر 1997 سانتو ورساچی، برادر جیانی ورساچی، به عنوان رئیس جدید ورساچی اعلام شد. خواهر جیانی، دناتلا ورساچی، رئیس جدید بخش طراحی است. او قبلا در موقعیتی خلاق برای مارک ورسوز طراحی می‌كرد. 

کار جییانی ورساچی به هیچ عنوان در راهروی نمایش محدود نمی‌شد؛ او لباس‌هایی را برای تئاتر، رقص باله و اپرا طراحی کرد؛ که این موضوع در کنار عشق او به موسیقی، موجب دوستی او با برخی از بزرگترین ستارگان دنیا مانند شاهزاده دیانا، استینگ، جورج مایکل و تینا تورنر شد. 

به همت: سونيا خندان

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.