[center]علمی و فناوری: کشف زبان جدید گیاهان

[/center]
تحقیقات نشان می‌دهد، صحبت کردن با گیاهان به رشد بهتر آنها کمک می‌کند؛ محققان همچنین دریافته‌اند که گونه‌های مختلف گیاهان قادر به صحبت کردن با یکدیگر هستند. ارتباط گیاهان با یکدیگر از نوع کلامی نیست، بلکه با آزاد کردن سیگنال‌های شیمیایی در هوا باهم ارتباط برقرار کرده و بطور مثال، خطر حمله حشرات را اطلاع رسانی می‌کنند؛ در مجموع 50 مطالعه صورت گرفته در خصوص ارتباط گیاهان با یکدیگر، شواهد قطعی از صحبت کردن گیاهان بدست آمده است.

جدیدترین مطالعه که توسط محققان دانشگاه ویرجینیا انجام شده نیز نشان می‌دهد، گونه‌های مختلف گیاهان می توانند در سطح مولکولی با یکدیگر تبادل اطلاعات ژنتیکی داشته باشند؛ در این مطالعه، شیوه ارتباطی بین گیاه سس (dodder) بعنوان گونه‌ای گیاه انگلی، گیاه گلدار آرابیدوپسیس (Arabidopsis) و گیاه گوجه را مورد بررسی قرار دادند.

گیاه سس از نشانه‌های شیمیایی برای یافتن گیاه میزبان استفاده می‌کند و محققان موفق به شناسایی یک ارتباط معنایی ژنتیکی – تبادل آران‌ای – در ارتباط این گیاه با میزبان شدند. هزاران مولکول mRNA‌ بین انگل و میزبان تبادل می‌شوند و این گفتگوی باز، امکان برقراری ارتباط بین آنها را فراهم می‌کند.

به گفته «جیم وست‌وود» سرپرست تیم تحقیقاتی، یکی از مکالمات بین گیاه سس با میزبان می‌تواند این باشد که میزبان سطح دفاعی خود را کاهش داده و منابع مغذی بیشتری آزاد کند. نتایج این مطالعه در مجله Science منتشر شده است.
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.