موسیقی پیشنهادی مجید اخشابی: قطعه " Capriccio Espagnol "

نیکولای ریمسکی کورساکف(به روسی: Николай Андреевич Римский-Корсаков) در ۱۸ مارس ۱۸۴۴ در تیخوین از شهرهای استان لنینگراد، روسیه و در خانوادهای متمول و اشرافی بهدنیا آمد. مادرش پیانو میزد و به نظر میرسد علاقه مادر به موسیقی به او منتقل شد. در ۶ سالگی آموزش پیانو را آغاز کرد و استعداد خود را در فراگیری موسیقی نشان داد. اگر چه نیکلای از ۱۰ سالگی آهنگسازی را شروع کرد ولی ادبیات را ترجیح میداد. اما عشق به دریا و تصمیم خانواده باعث شد که در ۱۲ سالگی به کالج نیروی دریایی امپراتوری روسیه در سن پترزبورگ برود. او در سال ۱۸۶۱ با آهنگساز مشهوری به نام میلی بالاکیرف آشنا شد و بدین طریق به گروه پنج نفری آهنگسازان جوانی که بعدها به "گروه پنج" مشهور شدند، پیوست. آشنایی با بالاکیرف و راهنماییهای او موجب شد تا نیکلای جوان آهنگسازی را با جدیت بیشتری دنبال کند. ۱۸ ساله بود که به عنوان افسر نیروی دریایی به مأموریتی ۳ ساله اعزام شد. او طی اولین سفر دریایی خود نخستین سمفونی خود را ساخت.
پس از بازگشت به سن پترزبورگ با راهنمایی بالاکیرف سمفونی را بازبینی و ویرایش کرد و این سمفونی اولین بار در همان سال اجرا شد. از آثار معروف او میتوان پرواز زنبور عسل (به انگلیسی: Flight of the Bumblebee)، شهرزاد (به انگلیسی: Scheherazade) برگرفته از داستان شهرزاد قصهگو و اورتور جشن عید پاک روسی (به انگلیسی: Russian Easter Festival Overture) نام برد.
کورساکف که از آهنگسازان دوره رومانتیک بود فقط سه روز از عمر خود را به عنوان افسر نیروی دریایی در اسپانیا گذراند و بعدها با ساخت قطعه Capriccio Espagnol ساخته نیکلای ریمسکی کورساکف به رهبری لئونارد برنستاین نشان داد چه تاٌثیر عمیقی از موسیقی این کشور گرفته است. قسمتی از موومان چهارم این اثر که از دقیقه دهم شروع می شود بارها از صدا و سیما پخش شده و فرق العاده اسپانیایی است.


کانال تلگرام مجید اخشابی
https://telegram.me/majidakhshabiدانلود قطعه

4
4
0
4 نفر

1 نظر

  1. سلام
    سپاس.... smiley6
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.