جیمز روی هورنر (به انگلیسی: James Roy Horner) (زادهٔ ۱۴ اوت ۱۹۵۳ - درگذشته ۲۲ ژوئن ۲۰۱۵) آهنگساز و رهبر ارکستر آمریکایی بود. او از آهنگسازان تحسین شده و موفق سینمای هالیوود به شمار میآید. در طول دوران فعالیتش برای بیش از یکصد اثر سینمایی موسیقی ساخت؛ نامزد دریافت ده جایزه اسکار بود و شش جایزه گرمی دریافت کرد. او برای موسیقی متن و ترانه فیلم پرهزینهٔ تایتانیک موفق به دریافت دو جایزه اسکار شد. موسیقی فیلمهای بیگانهها، آپولو ۱۳، شجاعدل، ذهن زیبا، خانهای از شن و مه، تروآ، و آواتار از ساختههای اوست.
هورنر در ۱۹۵۳ در شهر لس آنجلس واقع در ایالت کالیفرنیا در آمریکا به دنیا آمد. او پیانو را از پنج سالگی شروع کرد گرچه بعدها خود را پیانیست خوبی نمیدانست. تحصیلاتش را در کالج سلطنتی موسیقی لندن، دانشگاه جنوبی کالیفرنیا و دانشگاه کالیفرنیا در لسآنجلس به اتمام رساند و در ۱۹۷۹ فعالیت سینمایی خود را با ساخت موسیقی برای فیلم بانوی سرخپوش آغاز کرد. در ۱۹۸۵ برای نخستین بار برای فیلم بیگانهها نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین موسیقی متن گردید. هورنر موفق شد برای فیلمهای کارگردانان شناختهشدهای چون جیمز کامرون، استیون اسپیلبرگ، جرج لوکاس و ران هاوارد موسیقی بسازد. وی تا پایان دوران زندگیش از معدود آهنگسازانی بود که برای دو فیلم از پرفروشترین فیلمهای تاریخ سینما (تایتانیک و آواتار) موسیقی نوشت.
از خصوصیات بارز آثار هورنر اهمیت به محتوای فولکلور یک فیلم در گسترش موسیقی آن است. این خصیصه در ساختار ملودیک، سازبندی و جلوههای صوتی برخی از آثار او مانند شجاعدل، نقاب زورو، آپوکالیپتو و غیره، قابل توجه است. بهرهگیری از حال و هوای موسیقی بومی اروپای غربی، اصوات الکترونیک، و تلفیق آن با کر و ارکستر با حضور پررنگ سازهای بادی از ویژگی های آثار اوست.
از نقاط بارز و موفقیت آمیز دوران کاری او فروش 27 میلیون نسخه از موسیقی فیلم تایتانیک بود که به عنوان پرفروش ترین آلبوم موسیقی فیلم در تاریخ سینما را به خود اختصاص داد. او نامزد دریافت ده جایزه گلدن گلوب نیز بود و دوبار این جایزه را برای فیلم تایتانیک دریافت کرد. همچنین نامزد دریافت سه جایزه بغتا برای موسیقی شجاع دل، تایتانیک و آواتار بود اما موفق به دریافت هیچ کدام نشد.
درگذشت
در صبح روز دوشنبه 22 ژوئن 2015، جیمز هورنر در حالی که با هواپیمای تک موتوره شخصی خویش بر فراز جنگل ملی لس پادرس در شمال سانتا باربارا پرواز می کرد دچار سانحه شد و درگذشت. وی در هنگام مرگ 61 سال سن داشت. در ابتدا هویت خلبان برای نیروهای امدادی مجهول بود، اما تحقیقات بعدی و تایید "سیلویا پاتریشیا"، دستیار وی، به تعیین هویت جیمز هورنر کمک کرد. پس از این سانحه، سلن دیون، خواننده ترانه موفق فیلم تایتانیک، درگذشت وی را تکان دهنده توصیف کرد و نوشت: " ما مهربانی او و ذوق فوق العاده اش که کار هنری من را دگرگون ساخت برای همیشه در یاد خواهیم داشت".


کانال تلگرام مجید اخشابی
https://telegram.me/majidakhshabi


My Family Is My Life-jameshorner.mp3


1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.