چند علامت بیماری را پزشکان متخصص دائما گوشزد می کنند که نباید نادیده بگیریم و اگر نادیده بگیریم ممکن است تاوان سنگینی را بدهیم. این علائم را باید بشناسیم. چون هیچ‌کس جسم ما را بهتر از خودمان نمی‌شناسد، برای همین وقتی مشکلی وجود دارد، زیاد طول نمی‌کشد تا متوجه آن شویم. توجه کردن به احساسی که داریم و حس‌ها و دردهای جدید می‌تواند یکی از مهم‌ترین ابزارها برای تشخیص و پیشگیری از بسیاری از شرایط مرگبار، مثل تشخیص حمله‌ی قلبی باشد.
دکتر لن لیچتنفیلد، عضو انجمن سرطان امریکا، می‌نویسد "شما به خوبی جسم‌تان را می‌شناسید. اگر چیز متفاوتی را می‌بینید یا احساس می‌کنید یا فقط احساس بدی دارید، به آن توجه کنید. آن را ساده نگیرید.” اما باید نگران کدام علائم باشیم؟ وقتی فهرست علائمی را دیدم که هرگز نباید نادیده بگیریم، می‌دانستم قطعا به آنها توجه خواهم‌کرد. هرچند این فهرست هرگز نباید جای مشورت با پزشک را بگیرد، اما این‌ها نشانه‌هایی هستند که تشخیص‌شان سریع و آسان است، و به کمک آنها می‌توانیم بفهمیم آیا مشکل مهمی وجود دارد یا نه. این فهرست بخشی از مهم‌ترین اطلاعاتی است که در طول‌ها سال‌ها به‌دست آورده‌ام- خیلی خوشحال هستم که اکنون این‌ها را می‌دانم!
این نوشتار را تا آخر بخوانید تا بدانید این چندین علامت بیماری که هرگز نباید نادیده بگیرید چه هستند، و نیز بدانید این چند علامت بیماری ممکن است چه معنایی برای سلامت‌تان داشته‌باشند، و چگونه می‌توانید مطمئن شوید که شما سالم هستید.

۱. درد قفسه‌ی سینه
درد قفسه‌ی سینه خیلی جدی است و مستلزم توجه و مراقبت پزشکی فوری است. درد و سفتی قفسه‌ی سینه به مدت طولانی می‌تواند نشان‌دهنده‌ی حمله‌ی قلبی باشد- اما می‌تواند نشانه‌ی بیماری قلبی یا حتی لختگی خون نیز باشد.
دکتر شیلپی اگروال می‌نویسد: "هرگونه درد قفسه‌ی سینه، به‌ویژه اگر همراه با تعریق، فشار، تنگی نفس، یا تهوع باشد، باید فورا توسط یک پزشک متخصص ارزیابی شود.”
درست مانند هرگونه علامت بیماری دیگر، درد قفسه‌ی سینه ضرورتا به این معنی نیست که یک عارضه وخیم وجود دارد. اما مساله این است که همیشه احتیاط بهتر از افسوس است!

۲. سردرد شدید ناگهانی
هجوم ناگهانی درد شدید به سرتان، به‌ویژه اگر از تمام سردردهای قبلی‌تان بدتر باشد، یک نشانه‌ی قدرتمند است که باید فورا به پزشک مراجعه کنید. این سردردهای شدید می‌تواند نشانه‌ی آنوریسم یا حتی تورم رگ خونی باشد. احتمالات دیگری هم وجود دارد، از جمله مننژیت یا زونا.
کلینیک کلیولند می‌نویسد: "سردرد شدید ناگهانی می‌تواند نشانه‌ی شرایط جدی‌تری باشد که زندگی‌تان را تهدید می‌کند. احتمال دارد تا ۶ درصد جمعیت با آنوریسم مغزی پاره‌نشده زندگی کنند.”
درست مانند هجوم ناگهانی هرگونه علامت بیماری دیگر ، توجه و مراقبت پزشکی همیشه حرکتی هوشمندانه برای یک سردرد ناگهانی شدید است!

۳. گیجی ناگهانی
گیجی ناگهانی یا ناتوانی از تمرکز واقعا نشانه‌هایی جدی هستند که یک مشکل مهم وجود دارد. گیجی یا تغییر بزرگ در شخصیت قطعا مستلزم توجه و مراقبت پزشکی است. رفتار عجیب می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تومور مغزی، خون‌ریزی مغزی، یا حتی سکته باشد. در خوش‌بینانه‌ترین حالت می‌تواند نشانه‌ی قند خون پایین، کمبود آب، یا عفونت باشد.
دکتر دیوید برانسون می‌نویسد: "نرخ مرگ و میر ناشی از گیجی خیلی بالا است. شما باید پی ببرید چه اتفاقی در حال افتادن است.”
اگر در رفتار خودتان یا فردی دیگر این تغییر را مشاهده کردید، قطعا بهترین کار این است که در اسرع وقت تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید!

۴. کاهش وزن ناگهانی
از دست دادن بدون دلیل ۵ درصد وزن بدن یا بیش‌تر، در طول دوره‌ای نسبتا کوتاه، نشانه‌ای جدی است که باید به پزشک مراجعه کنید. یکی از مهم‌ترین علائم بسیاری از سرطان‌ها این نوع کاهش وزن است، و مهم است که هرچه زودتر آن را پیگری کنید. احتمالات دیگر شامل دیابت، افسردگی، و مشکل دستگاه غدد درون‌ریز است.
دکتر جولیان شینک می‌نویسد: "سرطان روده‌ی بزرگ معمولا با کاهش وزن غیرقابل توضیح همراه است.”
هرچند کم کردن چند کیلوگرم خیلی نگران‌کننده نیست، اما اگر مطمئن نیستید چرا دارید وزن کم می‌کنید، بهتر است اوضاع را بررسی کنید!

۵. دیدن درخشش لحظه‌ای نور
دیدن درخشش لحظه‌ای نور، نقاط نورانی غیرقابل توضیح، یا اتفاقات عجیب دیگر در بینایی قطعا دلیلی برای مراجعه به پزشک است. دیدن این درخشش‌های لحظه‌ای یا اشکال معلق می‌تواند نشانه‌ی جداشدگی شبکیه باشد، که می‌تواند خیلی زود به از دست دادن کامل بینایی منجر شود.
موسسه‌ی ملی سرطان می‌نویسد هرچند این علامت بیماری سبب درد نمی‌شود و شاید بی‌ضرر باشد، اما درمان سریع می‌تواند بینایی‌تان را حفظ کند!

۶. تب مداوم
تب مداوم یا تبی که به‌طور غیرعادی بالا است، قطعا مستلزم توجه و مراقبت پزشکی است. چون تب نشان می‌دهد بدن‌تان در حال مبارزه با نوعی عفونت است، تب شدیدتر نشان‌دهنده‌ی عفونت شدید‌تر است. احتمالات دیگر شامل مننژیت، عفونت دستگاه ادراری، یا حتی برخی سرطان‌ها مانند سرطان دستگاه لنفاوی یا سرطان خون است.
دکتر دیوید برانسون می‌‌نویسد "تب ۳۹ درجه و بالاتر هشدار می‌دهد به پزشک مراجعه کنید.”
و هرچند احتمال این‌که علائم موجود در این فهرست ناشی وجود سرطان باشد پایین است، اما بیشتر علت‌های احتمالی مستلزم مصرف آنتی‌بیوتیک است، که باعث می‌شود مراجعه به پزشک ضروری باشد!

۷. تنگی نفس
وضعیت‌های زیادی وجود دارد، از قیبل فعالیت فیزیکی، که می‌تواند سبب تنگی نفس‌تان شود. اما اگر نمی‌توانید نفس‌تان برای مدتی حبس کنید، یا اگر تنفس‌تان با درد سینه، تب، مشکلات گردش خون، خس خس، یا نفس نفس زدن همراه است، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. این ناتوانی در حبس نفس می‌تواند نشانه‌ی لختگی خون یا بیماری ریوی باشد، که هر دوی این‌ها بی‌نهایت جدی هستند.
دکتر شیلپی اگروال می‌نویسد: "اگر فورا معاینه نشوید، تنفس‌تان می‌تواند به سرعت دشوار شود، و اگر به سرعت معاینه و درمان نشود، می‌تواند فاجعه‌بار باشد.”
هرچند تنگی نفس می‌تواند نشانه‌ی اضطراب شدید یا حتی آسم باشد، اما بهتر است فورا تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید تا مطمئن شوید!

۸. تورم پاها
تورم پا یعنی مایعی در آن انباشته شده‌است که نباید آن‌جا باشد، شاید این نشانه‌ی نارسایی قلبی، مشکلات تیروئید، یا حتی مشکلات وریدی باشد. و اگر با درد ساق پا همراه باشد، می‌تواند نشانه‌ی لختگی خون باشد. در بسیاری از موارد، باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرید.
دکتر ژاکوب تیتلبام می‌نویسد: "اگر پنجه‌ی پایتان را به بالا خم کنید و احساس ناراحتی کنید، این نیز می‌تواند حاکی از لختگی خون باشد. اما به این اتکا نکنید. اگر یک طرف پایتان داغ، قرمز و متورم است به اورژانس مراجعه کنید.”
تورم پا ناشی از هرچه باشد، خیلی مهم است که فورا از پزشک بخواهید همه‌چیز را بررسی کند.

۹. درد شدید ناگهانی در ناحیه‌ی شکم
درد جدی و ناگهانی در شکم قطعا نشان‌دهنده‌ی این است که باید به پزشک مراجعه کنید. این درد شدید می‌تواند نشانه‌ی آنوریسم آئورت یا دیگر مشکلات جریان خون باشد. اگر با حالت تهوع و استفراغ همراه است، می‌تواند نشانه‌ی درد سنگ کیسه‌ی صفرا باشد.
دکتر ریچارد دسی می‌نویسد: "اگر آنوریسم پاره شود، معمولا درد آن شدید و ناگهانی است و معمولا در اطراف ناف است.”
هرچند هرگز نباید وحشت کنید، اما باید این علامت بیماری را خیلی جدی بگیرید و فورا به پزشک مراجعه کنید!

۱۰. خستگی مفرط دائم
همه گاهی احساس خستگی می‌کنند، اما اگر خستگی مفرط طولانی را تجربه می‌کنید، این می‌تواند نشانه‌ی چیزی جدی‌تر مانند سرطان رحم یا دستگاه گوارش، کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی، یا حتی افسردگی باشد. در هر صورت، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.
وب‌ام‌دی می‌گوید: "وقتی غده‌ی تیروئید کم‌کار است و سوخت‌وساز به کندی انجام می‌شود، ممکن است احساس سستی کنید و وزن‌تان زیاد شود.”
خستگی عادی نباید سبب هشدار شود. اما اگر هر قدر می‌خوابید نمی‌توانید خستگی مفرط را از تن بیرون کنید، احتمالا بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید!

۱۱. درد لگن
در در ناحیه‌ی لگن- چه حاد، خفیف، یا ناگهانی باشد- باید فورا توسط پزشک بررسی شود. درد لگن می‌تواند نشانه‌ی آپاندیس، عفونت کلیه، بیماری عصبی، یا حتی فتق باشد. اگر دچار سانحه شده‌اید، درد لگن می‌تواند به معنی احتمال شکستگی لگن باشد.
دکتر جولیان شینک می‌نویسد: "حتی اگر فقط یک درد مبهم است، نباید سبب ناراحتی در قسمت تحتانی بدن شود.”
فهرست علت‌های احتمالی درد لگن خیلی طولانی است، بنابراین در این مورد احتیاط بهتر از افسوس است!

۱۲. تکرر ادرار
همه از سرویس بهداشتی استفاده می‌کنند، اما اگر متوجه شدید بارها و بارها ناچار هستید به دست‌شویی بروید، شاید نشانه‌ی آن باشد که مشکلی وجود دارد و باید به پزشک مراجعه کنید. تکرر ادرار می‌تواند نشان‌دهنده‌ی این باشد که یک توده به مثانه فشار می‌آورد. این توده‌ها اغلب خوش‌خیم هستند، اما باید فورا آزمایش شوند.
دکتر جولیان شینک می‌نویسد: "اگر بیش‌تر از همیشه به دست‌شویی می‌روید، این باید چراغی در ذهن‌تان روشن کند که مشکلی وجود دارد.”
هرچند این لزوما دلیلی برای شتافتن به مطب پزشک در نیمه‌شب نیست، اما آن‌قدر جدی هست که هر چه زودتر بررسی شود!
iransun.net
1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.