تاثیر هورمون‌ها بر احساسات


امروز قصد داریم در مورد چند هورمون مهم که در احساسات ما موثر هستند بررسی کوتاهی داشته باشیم و بیشتر به روایت تصاویر توجه کنیم. هورمونهای مورد بررسی ما : دوپامین،سروتونین،اکسی توسین،نورآدرنالین و آدرنالین هستند.

دوپامین: هورمون مغزی دوپامین به ما توانایی و انرژی بیشتری می بخشد که کمبود آن باعث خستگی و بی حوصلگی در افراد می شود . ارتباط بین اجتماعی بودن و دوپامین بسیار شناخته شده است. سو مصرف مواد دوپامینرژیک مثل کوکائین، زانتین ها و آمفتامین‌ها جهت بهبود عملکرد اجتماعی، افزایش اطمینان و اعتماد به نفس بسیار رایج است. محققان دانشگاه کالیفرنیا در سانفرانسیسکو کشف کردند هورمون دوپامین نه تنها مسئول تولید نشاط و آرزو است بلکه در تولید هراس و ترس نیز دخالت دارد.

سروتونین: سروتونین حس خوشبینی و رضایت مندی را در وجود ما افزایش می دهد و تنش را نیز کاهش می دهد .نقش سروتونین در لوله‌ی گوارش این است که هضم غذا را کنترل می‌کند درحالی‌که در سیستم عصبی مرکزی نقش کنترل خلق و خو، خواب، اشتها، قدرت یادگیری و حافظه را بر عهده دارد.

اکسی توسین: نقش اساسی در ارتباط عاشقانه و قبل و بعد از زایمان دارد. مطالعات هم‌چنین نشان داده که اکسی‌توسین در بسیاری از رفتارها از جمله شناخت اجتماعی، اضطراب و رفتارهای مادرانه دخیل است.این هورمون اثرات نوع دوستی، اعتماد و رفاه درونی و فردی را دارد و به عنوان مفیدترین انتقال دهنده و تعدیل کننده عصبی برای مداخلات روان درمانی و درمان بسیاری از بیماری های روانی چون هراس اجتماعی، اوتیسم، افسردگی پس از زایمان، ترس مداوم، رفتارهای تکراری، عدم اعتماد و دوری از تعاملات اجتماعی شناخته شده است.

آدرنالین: این ماده باعث افزایش ضربان قلب، انقباض عروق و انبساط راه‌های هوایی شده و در بروز واکنش جنگ و گریز سیستم عصبی سمپاتیک مؤثر است. فشار خون را بالا می برد، می تواند موجب احساس ناآرامی و لرزش شود و قند خون و لاکتات را بالا می برد.

نورآدرنالین: نورآدرنالین در بدن هم به صورت هورمون ، و هم به صورت انتقال دهنده ی عصبی دارای کارکرد است. در حالت هورمون، به عنوان هورمون استرس باعث افزایش تپش قلب، انقباض رگ‌ها، انبساط راه‌های هوایی ، افزایش قند خون و افزایش جریان خون عضلات و مغز شده و در بروز واکنش جنگ و گریز در سامانه ی سمپاتیک عصبی مؤثر است.

اضطـــرابافـــسردگیاســـــترسخـــوشحالیعــــــشقمنبع: magicbody.ir
1
1
0
1 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.