کشف معمای رنگ آبی برگ یک گیاه
کشف معمای رنگ آبی برگ یک گیاه


در جنگلهای بارانی جنوب شرق آسیا گیاهی می روید که فرمول شناخته شده سبز شدن برگ گیاهان را به هم ریخته است.

به نقل از کریستین ساینس مانیتور، این گیاه که «بگونیا پاوونیا» نام دارد به طرز حیرت انگیزی توانسته خود را با محیط کم نور کف جنگلهای بارانی جنوب شرق آسیا تطبیق دهد.این گیاه برگهای بزرگ و زیبای آبی رنگی دارد که از نگاه محققان عجیب به نظر می رسد. اما چه چیزی باعث می شود که رنگ برگهای بگونیا پاوونیا آبی رنگ باشد؟محققانی از دانشگاه بریستول این معما را حل کرده اند. مت جیکوب که یکی از آنهاست می گوید: ما در زیر میکروسکوپ متوجه کلروپلستهایی در برگ این گیاه شدیم که نور آبی را به طرز درخشانی منعکس می کند. عملکرد برگ در این خصوص همانند آینه است.بگونیا همواره به عنوان گیاهی تطبیق پذیر شناخته شده است. اما اکنون و برای نخستین بار است که علت آبی بودن رنگ این گیاه از نگاه علمی مورد بررسی قرار می گیرد. محققان نتایج بررسیهای های خود را در ژورنال Nature Plants منتشر کرده اند.به باور این محققان وجود ساختارهایی موسوم به iridoplasts نقش اساسی در آبی به نظر رسیدن برگ گیاه بگونیا پاوونیا دارد. در واقع این ساختار همچون کلروپلستها در عمل فوتوسنتز نور نقش دارند.
1
1
0
1 نفر

1 نظر

 1. مطلبتون بسیار جالب بود مرا واداشت در این زمینه کمی جستجو کنم جهت فهم بهتر، مطلب زیر شاید در ادامه مناسب می آید.

  همان طور که احتمالا حدس زده اید، درخشش آبی رنگ طاووس بگونیا بخشی از ترفندهای تکاملی این گیاه است که به آن اجازه می دهد تا انرژی شیمیایی بیشتری را از طریق فتوسنتز در نور قرمز و سبز کسب کند. در واقع نور قرمز و سبز همان نوری است که می تواند به اعماق جنگل، یعنی همان جایی که طاووس بگونیا رشد می کند، وارد شود.

  از آن جا که گیاهان نمی توانند از جایی که هستند فرار کنند، مجبور می شوند تا با هر چیزی که طبیعت و محیط بر سرشان می آورد، دست و پنجه نرم کنند.

  این گیاه از آن جهت بسیار مورد توجه است که رنگ برگ هایش بیش تر آبی است تا سبز که نشان می دهد که کلروپلاست آن هم آبی رنگ است. کلرو پلاست در واقع ساختار درونی برگ های یک گیاه است که فتوسنتز در آن صورت می گیرد. به هر حال، تا کنون کسی نتوانسته بود بفهمد که دلیل این تفاوت رنگ در کلروپلاست بگونیا چیست.

  پژوهشگران موفق شدند تا با استفاده از یک میکروسکوپ الکترونی، ساختارهای سلولی داخل برگ های گیاه طاووس بگونیا را، به ویژه در قسمت کلروپلاست گیاه مورد آزمایش قرار دهند.

  گروه متوجه شد که در داخل این کپسول های کلروپلاستی، تیلاکویدها که ساختارهای کوچک و کیسه مانندی درون کلروپلاست بوده و به نور واکنش می دهند تا فتوسنتز انجام گیرد، در ساختاری بسیار منظم تر از سایر گیاهان قرار گرفته اند.

  یکی دیگر از اعضای این گروه به نام مت جیکوبز توضیح داد: با استفاده از روشی به نام ذره بینی الکترونی، یا همان استفاده از میکروسکوپ الکترونی، می توان جزئیات بسیار بیشتری را به دست آورد. ما متوجه وجود تفاوتی تکان دهنده بین کلروپلاست های آبی رنگ موجود در بگونیا، که همچنین به علت رنگ آبی براق و رنگین کمانی اش “ایریدوپلاست” هم نامیده می شود، با کلروپلاست سایر گیاهان شدیم.

  ساختار درونی این گیاه خود را در لایه هایی بسیار مشابه و یکدست و با ضخامت چند صد نانومتر، چیزی حدود یک هزارم ضخامت تار موی انسان مرتب کرده است.

  بر اساس گزارش پاپیولر مکانیکس، تیلاکویدهای موجود در گیاه طاووس بگونیا به نظر می رسد که در الگویی بسیار دقیق و منظم جای گرفته اند. در گیاهان دیگر، تیلاکویدها بدون هیچ الگو و ترتیب خاصی، در سراسر فضای خود پراکنده شده اند.

  با این که خود این الگوی ساختاری به اندازه کافی جالب توجه است، اما در واقع نقشی بزرگ تر ایفا می کند که بگونیا را از سایر گیاهان تمایز می بخشد. یک نمونه از وظایف بزرگ این گیاه این است که اجازه می دهد تا نور درخشان آبی رنگ از سطح گیاه بازتابانده شود که با این کار به میزان بیشتری از نور قرمز و سبز اجازه ورود به داخل گیاه را می دهد.

  اما جالب ترین جنبه درباره آرایش تیلاکوید این گیاه همان کاری است که با نور انجام می دهد و می تواند سرعت حرکت نور را کاهش دهد تا آن را به مدت طولانی تری در اطراف خود نگه داشته و انرژی شیمیایی بیشتری را از آن به چنگ آورد.
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.