فصل بهار زمان مناسبی برای کاشت گل‌هایی زیبا در باغچه است. طبیعت همیشه ما را شگفت‌زده می‌کند و وقتی صحبت از گل‌ها می‌شود، انتخاب‌ها بی‌پایان است. اگر در انتخاب این گل‌ها دچار سردرگمی هستید، ما شما را با 10 نوع گل زیبای بهاری آشنا می‌کنیم.

1. شقایق برفی

گل‌های زیبای بهاری برای باغچه شما


این گل در خاک کاملا زهکشی‌شده رشد می‌کند و در اواخر بهار یا اوایل تابستان شکوفه می‌زند. در اولین فصل رشد به آبدهی منظم نیاز دارد تا به سیستم ریشه‌ای خوبی برسد. همچنین اگر هوای بیرون خیلی گرم است، آب دادن آن را فراموش نکنید. هر 2 تا 3 سه سال یکبار بوته آن را تقسیم کنید. شقایق برفی برای رشد بهتر نیازمند آفتاب کامل تا نسبی است.

2. سوسن پِروییاین گل در اواخر بهار یا اوایل تابستان شکوفه می‌زند و در رنگ‌های زیادی ازجمله صورتی، پرتقالی و سفید یافت می‌شود. این گل‌ها بعد از رشد کردن پراکنده می‌شوند؛ در نتیجه نیازمند فضای بیشتری برای کشت هستند. مکانی با آفتاب کامل بهترین محل برای رشد آن‌ها است؛ اما در آب‌وهوای گرم نیازمند سایه نسبی هستند. سوسن پرویی نیازمند آبدهی منظم است و اگر خشک شد، ساقه آن را 10 سانتیمتر به عقب ببرید.

3. زعفران زینتیزعفران زینتی گیاهی مقاوم است که به آفتاب زیاد و خاک کاملا زهکشی‌شده نیاز دارد. می‌توانید از خاک رس، خاک گلدانی، گچ و شن استفاده کنید. این گل‌های بنفش‌رنگ زیبا بدون دردسر هستند و برخلاف گل‌های دیگر نیازی به هرس کردن ندارند. این گل‌ها به طول 10 سانتیمتر رشد می‌کنند و رسیدن به بیشترین رشدشان، 2/5 سال طول می‌کشد.

4. لالهلاله‌ها باید به محض فرا رسیدن فصل بهار کاشته شوند؛ هرچه زودتر، بهتر. این گل‌ها در نوع‌ها و رنگ‌های فراوانی وجود دارند و انتخاب را سخت می‌کنند. در آب‌وهوای سرد زمستانی و مکان‌هایی که تابستان خشک دارند، بهتر رشد می‌کنند. بعضی از باغبان‌ها لاله‌ها را گل‌هایی یک‌ساله می‌دانند و هر سال آن‌ها را از نو می‌کارند؛ اما در حقیقت آن‌ها گل‌هایی چندساله هستند. مراقبت از آن‌ها آسان است و زیبایی خاصی به باغچه‌تان می‌دهد.

5. بنفشهبه عنوان گل‌هایی با صورت (چهره) معروف‌اند. در رنگ‌های زیادی یافت می‌شوند که همین آن‌ها را خواستنی‌تر می‌کند. بنفشه‌ها نیازمند خاک کاملا زهکشی‌شده، رطوبت و خاک غنی از هوموس هستند. آبدهی آن‌ها باید به‌صورت منظم باشد که این یکی از عواملی است که گل‌های بنفشه زود پژمرده می‌شوند. برای کمک به رشد آن‌ها، از کودهای چندمنظوره استفاده کنید.

6. نرگس پرپر (دابل)چیزی که این گل‌ها را خاص می‌کند، وجود گلبرگ‌های زیاد در وسط آن‌ها است. این گل‌های بهاری در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، سفید و صورتی یافت می‌شوند. به مکان کاملا تا نسبتا آفتابی و خاک کاملا زهکشی‌شده نیاز دارند. نرگس‌ها نشانه‌ای از رسیدن فصل بهار هستند؛ پس آن‌ها را به باغچه‌تان دعوت کنید. توجه داشته باشید که این گل‌ها برای حشرات سمی هستند!

7. کلاغک (سنبلک)این گل‌ها به سرعت پراکنده می‌شوند؛ پس این خیلی مهم است که قبل از کاشت، مکان مناسبی را برای آن‌ها در نظر بگیرید. این گل‌ها به کود احتیاجی ندارند و اکثرا در اواسط بهار گل می‌دهند. به مکان کاملا تا نسبتا آفتابی نیاز دارند و اصلا افراط را دوست ندارند؛ از کاشت آن‌ها در مکان‌های خیلی سرد و یا خیلی گرم خودداری کنید.

8. گلایول بیزانتیناین گل محیط باغ یا باغچه شما را شبیه قصه‌های افسانه‌ای می‌کند. این گل‌های زیبا نیازمند مکان کاملا تا نسبتا آفتابی و خاک کاملا زهکشی‌شده‌اند. در مکان‌هایی که خاک در حین زمستان یخ نزده باشد، گل‌هایی مقاوم هستند و می‌توان از آن‌ها با مالچ مراقبت کرد.

9. شب‌بوگل‌های شب‌بو نیازمند خاک کاملا زهکشی‌شده به همراه کود کم تا متوسط و آفتاب زیاد هستند. این گل‌ها در فصل بهار و تابستان گسترش می‌یابند. برای جلوگیری از زیاد بلند شدن آن‌ها، بعد از مدت کمی از گلدهی، آن‌ها را ببرید. گل شب‌بو مستعد حشراتی مانند حلزون و سوسک کک است.

10. قلب خونینمراقبت از گل‌های قلب خونین بسیار آسان است؛ زیرا آن‌ها احتیاجی به هرس کردن ندارند و نیز در مقابل حشرات و بیماری‌ها مقاوم‌اند. این گل‌ها نیازمند خاک کاملا زهکشی‌شده، مغذی، کمی قلیایی و غنی از هوموس هستند. این گل‌ها را در مکانی بکارید که سایه نسبی داشته باشد.

ترجمه: سایت رسمی مجید اخشابی
2
1
1
3 نفر

2 نظر

  1. سلام خانم اخوان عزیز همه گلها عالی وزیبا بودند وبا نحوه ی نگهداری و کاشت شون چون خودم سالهاست با گل وگیاه سر وکار دارم وبه شدت علاقه مند به گل وگیاه ممنونم ممنون از زحمات تون موفق وموید باشید
  2. نقل قول: azadvari01
    سلام خانم اخوان عزیز همه گلها عالی وزیبا بودند وبا نحوه ی نگهداری و کاشت شون چون خودم سالهاست با گل وگیاه سر وکار دارم وبه شدت علاقه مند به گل وگیاه ممنونم ممنون از زحمات تون موفق وموید باشید

    سلام دوست عزیز، ممنون از همراهی شما. شما هم موفق و موید باشین.
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.