سال نو میلادی تازه شروع شده، اما از قبل به منجمان و علاقه مندان به نجوم دارد خوش می گذرد، با توجه به بعضی از اتفاقات قمری که طی این چند روز روی داده است و این طور پیداست که این وضع بهتر هم می شود. در روز ۳۱ ژانویه (یازدهم بهمن)، پدیده ابرماه سرخ آبی به وقوع خواهد پیوست (سعی کنید فرصت دیدن این واقعه را از دست ندهید). این واقعه بسیار نادر می باشد، در واقع، تلاقی سه رویداد قمری است که همزمان با هم اتفاق می افتد. بنابراین اگر شما به اندازه کافی برای دیدن این ابر ماه سرخ آبی خوش شانس باشید می توانید شاهد یک تعامل سه گانه بین ماه، زمین و خورشید باشید.
بیایید این را با هم بررسی کنیم که چرا ابرماه سرخ آبی؟؟؟ دقیقا چه چیزی دلیل ابر بودن ماه، و دلیل آبی، و خونی (سرخ)  بودن آن می‌باشد.

چه چیزی ماه را "ابر” می کند؟
ابرماه یا سوپرمون زمانی اتفاق می افتد که ماه در حالت بدر (زمانی که کامل است) به نزدیک‌ ترین فاصلهٔ خود با زمین می‌رسد. گردش ماه به دور زمین در مداری بیضوی صورت می گیرد، بنابراین زمانی که به دور مدار می چرخد در یک نقطه به خصوص به زمین نزدیک تر می‌شود.  در این لحظه از ماه از نگاه ما بزرگتر از حد معمول دیده می شود و به نظر می رسد که تا اندازه ایی بزرگ یا "ابر” شده است.

دومین ابرماه سال جدید میلادی در ۳۰ و ۳۱ ژانویه (ده و یازدهم بهمن) اتفاق می افتد. ماه در حدود ۴:۵۴ در منطقه زمانی شرقی (۱۲:۲۴ به وقت ایران) به نقطه ی حضیض یا فرود (نزدیک ترین فاصله به زمین) می رسد. و به فاصله ۲۲۳،۰۶۹ مایلی (تقریبا ۳۵۹ هزار کیلومتری) از زمین خواهد رسید.

چه چیزی ماه را آبی می کند؟
متاسفانه، ماه نمی تواند یک حباب روشن آبی تابان باشد. ماه آبی فقط یک نام برای زمانی است که دو ماه کامل (بدر) در تقویم همان ماه رخ می دهد (یعنی دو پدیده ماه کامل در یک برج، مثلا ژانویه اتفاق می افتد). در هر حال، در هر ۲٫۷ سال یک بار، یک ماه (برج)، با یک ماه فوق العاده روشن وجود دارد. این همان جایی است که گفته می شود "در این زمان ماه آبی است”. که اغلب ماه آبی نیست.
اولین ماه کامل در شب اول ژانویه اتفاق افتاد و جهان در آخرین روز این ماه، دومین ماه کامل را به ما هدیه می دهد.

چه چیزی ماه را خونی (سرخ) می کند؟
روز ۳۱ ژانویه ابر ماه سرخ آبی در هیچ گوشه ایی از آسمان برای مدتی، مثل همیشه درخشان ظاهر نمی شود. در آن موقع ماه رنگی متمایل به قرمز یا مسی به خود می گیرد. پس ماه خونی یک اصطلاح علمی نیست، اما این گونه توصیف می شود؛ رنگی که ماه هنگام خسوف کامل (ماه گرفتگی کامل) به خود می گیرد.
در طول یک ماه گرفتگی کامل زمین میان خورشید و ماه قرار می گیرد، یعنی ماه نور خورشید را مستقیم دریافت نمی کند. در عوض تنها نوری که دیده می‌شود از طریق جو زمین منکسر می شود و به آن رنگی متمایل به قرمز کم رنگ می دهد. به دلیل این اثر رنگی، مردم گاهی اوقات ماه گرفتگی را ماه خونی می نامند.

و ابر ماه سرخ آبی…
تمام این سه پدیده در پایان ماه ژانویه هم زمان با هم اتفاق می افتند. پس "ابر ماه سرخ آبی” یک لفظ مرکب است که بر این پدیده اطلاق می‌شود.
ماه گرفتگی از حدود ساعت ۶:۴۸ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۵:۲۸ دقیقه به وقت ایران) شروع خواهد شد. منجمان در سواحل غربی (آمریکا) می‌توانند زمان بیشتری را صرف دیدن این رخداد نادر کنند.

تلاقی سه رویداد قمری در 11بهمن96: «ابرماه سرخ آبی»!

طلوع ابرماه پشت گلاستونبری تور در انگلستان

نگاهی دیگر به این پدیده نادر...
یک کارشناس نجوم گفت: این روزها خبری با عنوان ابرماه سرخ آبی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که در عنوان و صحت آن باید شک کرد؛ این رویداد همان خسوف است که قرار است رخ دهد.
علی آزادگان در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه اصطلاح ماه آبی ( blue moon ) در فرهنگهای شرقی به ویژه غرب آسیا کاربردی ندارد گفت: تا این اواخر که با رشد شبکه های اجتماعی افراد ناوارد به عرصه اطلاع رسانی وارد نشده بود اصطلاح ماه آبی رایج نبود و فقط در کشورهایی که از تقویم گریگوری یا همان میلادی استفاده می کنند کاربرد داشت.

این کارشناس نجوم با بیان اینکه اگر طی یک فصل چهار بار ماه کامل دیده شود ( به جای سه بار) به آن ماه اضافی یا ماه آبی می گویند، گفت: این رویداد، ریشه ای مسیحی دارد و برخاسته از تعالیم کلیسایی است.
البته به دلیل اشتباهی که در یکی از مجلات خارجی (اسکای اند تلسکوپ) چاپ مارس ۱۹۴۶ رخ داد، اکثرا تعریف ماه آبی را وجود دو ماه بدر در طی یک ماه میلادی می دانند که با تعریف رسمی این موضوع متفاوت است؛ بدان معنا که ماه برای چهارمین بار در فصل دیده نشود و دوبار در ماه دیده شود.
 موضوع دیگری که این اواخر بسیار رایج شده ابرماه ها هستند؛ هرچند ابرماه اصطلاحی رسمی در نجوم نیست ولی معمولا زمانی که ماه بدر  (یا محاق) با حضیض مدار ماه همزمان باشد آن را ابرماه یا super moon  می نامند.
اصولا اگر فاصله ماه از زمین کمتر از ۳۶۰ هزار کیلومتر باشد آن را ابرماه می نامند. مانند ماه بدر ۱۱ دی ماه ۱۳۹۶ که ماه حدود ۳۵۰۰ کیلومتر از این مقدار نزدیکتر بود. اما ماه بدر ۱۱ بهمن ماه هزار کیلومتر هم از این حد دورتر و فاصله آن با زمین حدود ۳۶۱ هزار کیلومتر است. بنابراین خیلی شایسته ابرماه بودن هم نیست.

وی با بیان اینکه همچنین سرخی یا خونین بودن ماه نیز از جمله شایعاتی است که باب شده است، خاطر نشان کرد: باز هم ترجمه کلمه به کلمه بدون توجه به مفهوم نجومی این پدیده باعث این خطا شده است؛ منظور از ماه سرخ یا خونین، رخ دادن پدیده ماه گرفتگی یا خسوف است. در حین خسوف سایه زمین روی ماه بدر می افتد و آن را تیره می کند، اما به دلیل اینکه زمین سیاره ای دارای جو است، نور خورشید شکسته شده در جو زمین به ماه می تابد و آن را سرخ می کند.
بنابراین برای ۱۱ بهمن ماه جز ماه گرفتگی پیش بینی دیگری نمی توان داشت و ابرماه سرخ آبی یا خونین تنها اصطلاحی برای ایجاد هیجانی کاذب است در حالی که تماشای ماه گرفتگی خود جذابیت و هیجان ویژه ای دارد.
همه مراحل این ماه گرفتگی از ایران  قابل رویت نخواهد بود و در امریکای غربی و اقیانوسیه قابل مشاهده  و رصد است.
منابع: نت نوشت، مهرنیوز
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.