از امور مهم و رایج که در بیشتر زندگی ها مشاهده می‌کنید، انتخاب وعده غذایی سالم است. تعداد زیادی از مردم هستند که با مصرف غذاهای سالم و مغذی بدن خود را سالم نگه می‌دارند. رژیم‌های دقیق می‌گیرند، مراقب مصرف غذاهای قندی، غذاهای بد هضم، غذاهای بدون لبنیات یا بدون گلوتن هستند. اما آیا تنها یک رژیم غذایی سالم می تواند دلیل سلامتی کامل شما باشد؟ چه اندازه به سلامت روان و روح خود اهمیت می دهید و چه اندازه برای روان خود رژیم سلامتی می گیرید؟

سلامت جسم مبنی بر خوردنی جات است که می تواند بر روی جسم ما تاثیر بگذارند، اما سلامت روان فقط به قند و کلسترول و . . .  بستگی ندارد. لحظاتی را که در طی روز چندین مرتبه افسرده می شوید، یا مواقعی که بسیار خشمگین هستید، اضطراب ها و استرس‌های پنهان این ها همه و همه مانند یک رژیم غذایی بسیار نامناسب برای روان شما می باشند که به صورت ناخود آگاه و پنهانی مضرات بی شماری را به روحیه شما وارد می کنند.

برای شما هم بسیار پیش آمده که قادر به قطع یک تفکر منفی در ذهن خود نیستید، نمی توانید بسیار از فکر ها را که نمی خواهید به آن ها بپردازید، از ذهن خود دور کنید و همه این ها یک نوع بیماری روحی به شمار می روند که راه کارهای درمانی خاص خودشان را دارند.

اتصال ذهن و بدن
ذهن ریشه ای از وجود انسان است. در حالی که بدن فقط یک فرآیند است که شما به نگهداری از آن مشغول می شوید. در صورتی که می‌خواهید وضعیت کاملی برای رفاه و سلامت روان خود شروع کنید می بایست از ذهن خود این مراقبت را شروع کنید.

هر چه قدر که به یک اندیشه مشغول باشید مواد مغذی غذاهایی که مصرف می کنید سالم به اعضا بدن نمی رسند. درست مانند درخت، اگر می‌خواهید یک درخت سالم و سرسبز باشد می بایست ریشه های مناسب و پرورش یافته ای داشته باشد. ذهن هم ریشه وجودی هر فرد است. ذهن می تواند وضعیت فیزیکی و احساسی هر فرد را هما هنگ کند.

سنت ها و فرهنگ های شرقی بیشتر بر روی ارتباط ذهن و بدن تمرکز دارند. ابزارآلات و منش هایی که سبب ایجاد تعادل بین ذهن و جسم می شوند. این ها ابزارهایی هستند که جهت تغذیه ذهن به کار گرفته می شوند. از جمله آن ها می توان به یوگا یا تای چی اشاره کرد. جهت افراد تازه کار ساده ترین تمرینات می تواند از انواع مدیتیشن باشد که آرامش بسیاری به روح وارد می سازد.

تغذیه ذهن و سلامت روان با مدیتیشن
مدیتیشن فرآیندی است که با کمکش می توان فاصله بین ذهن و جسم  ایجاد کرد. این روش بسیار ساده است. دربهترین وضعیت راحت می‌نشینید و در درون تماشاگر ذهنیت مدام درحال حرکت خود می شوید. چگونه این روش کمک می کند؟

ذهن انسان به گونه ای عمل می کند که هر آن چه که شما در ذهن خود مشاهده می کنید تمایل به دست آوردن و مصرف آن به کمک حواس پنجگانه را خواهید داشت. مثلا وقتی شما در ذهن خود یک نان را تصور می کنید تمایل دارید آن را بخورید یا وقتی یک لباس را تصور می کنید تمایل دارید آن را بخرید یا به طورکلی آن را داشته باشید. این خاصیت سبب شده که ذهنیت انسان بسیار شلوغ و پر سر وصدا باشد به همین دلیل زمانی که یک اتفاق بد رخ می دهد شما به طورناخود آگاه حس غم و اندوه ناراحتی دارید.
به این ترتیب زمانی که تفکر می کنید تمامی افکار شما در گیر و تحت الشعاع ذهنیت شما قرار می گیرند و هزاران فکر دیگر را نیز تولید می کنند. به نحوی که بعد از یک ثانیه هزاران تفکر در ذهن شما ساخته و پرداخته شده است.

در این مواقع شما هستید که با آگاهی از این روند می توانید اندیشه هایی که مهم تر هستند را در اختیار گرفته و ما بقی افکار که کارایی ندارند را فراموش کرده و به اصطلاح دور بریزید.

مطالعات بسیاری نشان می دهد که مدیتیشن روزانه توان بالقوه مغز را بیشتر می کند و وضعیت احساسی را تا حد زیادی بهبودی می بخشد و همچنین مدیتیشن می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده تا از افسردگی  و بی خوابی در امان باشید.

چگونه برای سلامت روان مدیتیشن انجام بدهیم؟
مدیتیشن روش های مختلفی دارد که بعضی از  آن روش ها شامل تفکر همراه با تنفس، هدایت تفکر، تعمق و تفکر و . . . می باشد. برخی از این شیوه ها به این صورت است که شما می بایست یک هدایت شونده در طول تمرین باشید و نیاز است که شخص دیگری بر عملکرد شما نظارت داشته باشد.

اما برای شروع  کسانی که می خواهند از ابتدا و به صورت مبتدی مدیتیشن را بیاموزند بهتر است روی یک صندلی بنشینید یا اینکه روی یک سطح صاف دراز بکشید، چشمان خود را ببندید و به تنفس خود دقت کنید حرکت دم و بازدم را از سوراخ های بینی حس کنید و سعی کنید به غیر این مورد به هیچ مسئله دیگر فکر نکنید. ذهن شما در دم و بازدم غرق می شود اگر به دقت به حرکات تنفس خود توجه داشته باشید. هر روز بین ۱۰ الی ۱۵ دقیقه در صبح یا شب این تمرین را انجام دهید.  بهتر است که این تمرین را با یک معده خالی یا این که چند ساعت پس از آخرین وعده غذایی انجام دهید. پس از چند روز که به طور منظم این تمرین را انجام دادید اثرات مثبت آن را در خود احساس خواهید کرد.
منبع: نت نوشت
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.