محققان در استرالیا اعلام کردند که احتمالا موفق به یافتن و ثبت رکورد بیشترین طول عمر برای پیرترین عنکبوت دنیا شده اند. این رکورد ۴۳ سال می باشد و رکورد قبلی ثیت شده مربوط به یک رطیل ۲۸ ساله بود.

Leanda Mason، رهبر این گروه تحقیقاتی در پاسخ به سوالاتی که از این عنکبوت پیر شده می گوید: "تا آنجایی که ما می دانیم، این عنکبوت پیرترین عنکبوتی است که تا حالا شناسایی شده است. طول عمر قابل توجه این عنکبوت به ما اجازه می دهد تا در آینده درباره ی رفتار عنکبوت های شکارچی و پویایی جمعیت آن ها بیش تر تحقیق کنیم.”

این موجود غیر متحرک، یعنی عنکبوت شکارچی Gaius villosus ماده، برای خود تونلی در زمین حفر کرده است که در آنجا زندگی می کند و به ندرت از این منزل جالب خود فاصله می گیرد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که محققان چگونه توانسته اند طول عمر این عنکبوت را تعیین کنند؟

    "شماره ی ۱۶” نام این عنکبوت شکارچی می باشد که نامش اولین بار در سال ۱۹۷۴ در مطالعه ای که توسط Barbara York Main انجام گرفت ثبت شد.

این مطالعه حیوانات را با استفاده از نشانگرهایی برچسب دار در کنار حفره های آنها کنترل می کرد. عنکبوت های شکارچی هیچ گاه از حفره های متروکه ی دیگر عنکبوت ها استفاده نمی کنند، در واقع هر عنکبوت برای خود حفره ای مخصوص ایجاد می کند. بنابراین محققان با یافتن عنکبوتی که در سوراخِ قدیمیِ دارایِ برچسب کشف کردند، تقریبا می توانند مطمئن باشند که این عنکبوت همانی است که ۴۳ سال پیش Barbara آن را شناسایی کرده بود!

پایان زندگی پیرترین عنکبوت دنیا!

قدیمی ترین عنکبوت ثبت شده در دنیا

"شماره ی ۱۶” احتمالا به دلایل طبیعی نمرده باشد. در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۶، محققان دریافتند که حفره ی او توسط یک parasitic wasp (نوعی زنبور زهردار انگلی) سوراخ شده است. پس از این اتفاق، لانه ی این عنکبوت خراب شده، بدین معنی که احتمالا "شماره ی ۱۶” بیچاره از پشت و رو توسط یک کرم spider wasp (زنبورهایی از خانواده ی Pompilidae) خورده شده است. پس از ۴۳ سال زندگی، بدترین راه مردن برای این عنکبوت می توانست همین باشد!
منبع: نت نوشت
1
0
1
2 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.