وقایع شگفتی که باید در مورد سرزمین کربلا بدانید1. اسامی مختلف کربلا
کربلا با فاصله 150 کیلومتری از جنوب‌غربی پایتخت شهر بغداد و در صحرایی در ناحیه غربی ساحل فرات قرار دارد که بعد از واقعه کربلا، به این اسم نامیده شد. قبل از اینکه این واقعه رخ دهد، یکی از نام‌های این شهر، «طف‌الکربه»، به معنی لطافت یا زمین لطیف بود. برخی نیز می‌گویند که این کلمه از ایرانی‌ها سرچشمه گرفته و از ادغام دو کلمه «کار» و «بالا» است که ترکیب هر دو کلمه، «بالاترین کار» معنی می‌شود.

2. حدیث‌هایی در مورد سرزمین کربلا
کربلا، شهری بسیار کهن است. دو حدیث مشهور درباره آن در ذیل ذکر شده است:
الف) حافظ‌بن‌کثیر نوشته است که روزی فرشته‌ای نزد پیامبر (ص) نشست. پیامبر به ام‌سلمه (همسر پیامبر) فرمود: «ما یک میهمان داریم، تا زمانی که مشغول صحبت هستیم به کسی اجازه ورود نده». در همین لحظه، امام حسین (ع) که در آن زمان کودک بودند، وارد اتاق می‌شوند و به بغل پیامبر می‌روند. آن فرشته از حضرت می‌پرسد: «آیا او را دوست داری»؟ پیامبر پاسخ می‌دهند: «بله». سپس فرشته می‌گوید: «پیروان شما، در آینده او را شهید می‌کنند. اگر مایلید من می‌توانم به شما نشان دهم که او در کجا به شهادت می‌رسد». پیامبر (ص) می‌فرمایند که دوست دارند بدانند نوه‌شان در کجا به شهادت خواهد رسید. فرشته، دست‌های خویش را تکان می‌دهد و مقداری خاک قرمز می‌آورد و می‌گوید: «این مکانی است که او به شهادت خواهد رسید». پیامبر مقداری از خاک را برمی‌دارند و به ام‌سلمه می‌دهند و او خاک را در شیشه‌ای می‌ریزد.
ب) حضرت علی (ع) هنگام عبور از سرزمین صفین (در هنگام جنگ صفین)، در زمین کربلا توقف می‌کنند و از ابن‌عباس می‌پرسند: «ابن‌عباس، آیا چیزی از این سرزمین می‌دانی»؟ ابن‌عباس می‌گوید: «چیزی نمی‌دانم». حضرت علی (ع) می‌فرمایند: «اگر در مورد آن اطلاعی داشتی، مانند من اشک می‌ریختی» و بعد از آن، حضرت به شدت گریستند تا اشک‌هایشان محاسنشان را خیس نمود؛ سپس فرمودند: «آن‌ها در اینجا (کربلا) فرود می‌آیند، چادرهایشان را برپا می‌کنند و خونشان در اینجا ریخته می‌شود. گروهی از جوانان خاندان حضرت محمد (ص) در اینجا قتل‌عام می‌گردند. حضرت جبرئیل (ع) خاک اینجا را به من نشان داده است».

3. ساختن مقبره‌ها
در سال 61 هجری، بعد از شهادت امام حسین (ع)، مردم بنی‌اسد دست به‌کار شدند و اجساد مقدس امام حسین (ع) و یارانشان را دفن نمودند و بعد از آن، سازه اولیه مقبره ایشان به مرور توسط فرمان حاکمان آن دوران‌ها بازسازی شد. منتصر، سلیمان قانونی، سید طباطبایی و شاه اسماعیل صفوی، از جمله بازسازان مقبره بودند. با هر نگاه اجمالی به این مقبره‌ها، به هر عزاداری احساس آرامش واقعی دست می‌دهد؛ اما اگر کسی مکان‌های مقدس کربلا را با چشم دل ببیند، قطعا سعادت دستیابی به آرامش ابدی را کسب می‌کند.

4. حضور امام حسین (ع) در کوفه برای هدایت، نه جنگ!
امام حسین (ع) برای راهنمای و هدایت مردم به کوفه فرستاده شدند نه برای جنگ. مردم کوفه به امام گفتند که ما توسط خلیفه زمان، یزید، موردظلم واقع شده‌ایم و نیاز به کمک شما داریم.

5. حضرت مسلم‌بن‌عقیل، اولین شهید کربلا
او توسط امام حسین (ع) با پیغامی به نزد مردم کوفه فرستاده شد و سپس توسط افراد یزید به شهادت رسید.

6. امام حسین (ع) هیچ لشکری با خود به همراه نداشتند
فقط 72 نفر از اعضای خانواده و پیروانشان ایشان را همراهی کردند.

7. ملاقات امام حسین (ع) با یک شاعر در حین سفر
امام در حین سفر با شاعری برخورد کردند که از ایشان درخواست کرد به کوفه نروند؛ زیرا مردم به طرف حکومت جذب می‌شوند و ایشان را به شهادت خواهند رساند.

8. امام حسین (ع) زمین کربلا را خریدند
زمانی که امام به کربلا رسیدند زمین کربلا را خردیدند؛ زیرا می‌دانستند که اینجا، آخرین مکانی است که در آن استراحت می‌کنند.

9. بازگشت حُر نزد امام حسین (ع)
مردی که امام و خانواده‌اش را از دسترسی به آب منع کرده بود، شب قبل از جنگ، نزد امام بازگشت و تقاضای بخشش نمود و جانش را در راه امام حسین (ع) فدا کرد.

10. کوچک‌ترین شهید کربلا
کوچک‌ترین شهید کربلا، حضرت علی‌اصغر (ع) بود. او فقط 6 ماه داشت و توسط تیر زهرآلودی که برای کشتن اسب‌های وحشی استفاده می‌شد، به شهادت رسید.

11. تنها مرد بازمانده در کربلا
تنها مرد بازمانده از جنگ کربلا، حضرت امام زین‌العابدین (ع) بودند. ایشان به دلیل بیماری در جنگ شرکت نداشتند و با سایر زنان خانواده امام حسین (ع) اسیر شدند.

12. امام حسین (ع)، آخرین شهید کربلا
امام حسین (ع) آخرین شهید کربلا بودند که سرشان از بدن جدا شد و توسط سربازان یزید در سراسر زمین کربلا به گردش درآمد.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.