ساعت طلایی بدن در ورزش

24 دی 1397   nedakeshavarz   مطالب و مقالات / ورزشی   1 نظر   164 بازدید   |

ساعت طلایی بدن در ورزش

ساعت طلایی بدن در ورزش


ساعت اولیه پس از انجام دادن ورزش، ساعت طلایی بدن به‌حساب می‌آید. در این زمان است که پس از ورزش کردن ذخیره‌های گلیکوژن کاهش می‌یابد.
آنزیم‌هایی که گلوکز را به گلیکوژن تبدیل می‌کنند به شکلی درمی‌آیند تا گلوکز توسط بدن مصرف و برای جایگزین ذخیره‌های از دست‌رفته گلیکوژن، به‌طور مستقیم به عضلات هدایت شود. مصرف غذا و یا نوشیدنی پس از ورزش برای جایگزین شدن آب بدن که از طریق عرق کردن از بدن دفع می‌شود، مهم است.

- چگونگی تغذیه بعد از ورزش 
بعد از تمام شدن ورزش، زمان سوخت‌گیری است؛ اما نه آن سوخت‌گیری‌ای که شما فکرش را می‌کنید که درب یخچال را باز کنید و به بهانه اینکه ورزش کرده‌اید، هرچه هست متعلق به شما باشد!!

مایعات:
باز هم مایعات بنوشید؛ اما در اینجا مایعاتی که دارای کربوهیدرات‌های ساده هم باشند؛ مثل آب‌پرتقال و آب‌میوه‌های دیگر؛ یعنی مایعاتی که علاوه بر آب، حاوی کربوهیدرات‌ها و الکترولیت‌هایی مانند سدیم و پتاسیم هم باشند.

کربوهیدرات:
شما با ورزش کردن مقدار زیادی کربوهیدرات، یعنی همان سوخت اصلی عضلات را سوزانده‌اید؛ اما توجه داشته باشید بیست تا شصت دقیقه بعد از ورزش بهترین و مهم‌ترین زمان برای سوخت‌گیری کربوهیدراتی است. در این زمان عضلات با سرعت زیادی کربوهیدرات‌های خورده شده را جذب می‌کنند و عضله‌سازی انجام می‌شود.

پروتئین:
خوردن غذاهای پروتئینی به ترمیم بهتر عضلات و عضله‌سازی کمک خواهد کرد؛ اما از آنجایی که مهم‌ترین نقش در عضله‌سازی بعد از ورزش را کربوهیدرات‌ها دارند، بهتر است برای این منظور از غذاهایی استفاده کنید که هم حاوی پروتئین و هم کربوهیدرات هستند؛ مانند نان و غلات کامل، سیب‌زمینی پخته، ساندویچ کره بادام‌زمینی و غیره.


0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. امیدوارم همه ورزش را. بخشی ضروری در زندگی بدونیم نه یک فعالیت
    فوق برنامه و مخصوص اوقات فراغت
    در بخشی از کتاب مورون آمده ؛مورون ها افرادی هستند که سر کار می روند و به خانه بر می گردند،سر کار می روند و به خانه بر می گردند و دوباره همین کار را تکرار می کنند.
    یک مورون، شخصی با موقعیت کاری متوسط است که عادت های تکراری دارد. اصولا بی هدف به اطراف حرکت می کند.امیدوارم همه دست از زندگی مورونی برداریم!
پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.