چله نشینی در فرهنگ کرمان

23 آذر 1398   soodabeh   مطالب و مقالات / مناسبتها   0 نظر   390 بازدید   |

شب یلدا در کرمانشب يلدا، وسوسه اي عجيب دارد كه دلت را به هزاران خاطره از روزگاران دور پيوند مي زند و به يادت مي آورد كه ثانيه هايي بيشتر براي با هم بودن را بايد جشن گرفت و به شادي گذراند.

همان گونه كه در شهرهای مختلف سنت های گوناگونی برای شب یلدا وجود دارد، مردم كرمان نیز این قاعده پسندیده مستثنی نیستند.
در شب یلدا، اعضای خانواده ‌های كرمانی دور هم در خانه بزرگتر‌ها جمع شده و با سرگرمی ‌های متنوع تا پاسی از شب بیدار می ‌مانند و هندوانه و انواع میوه‌ های سال را در این شب می ‌خورند.

خوردن آجیل، حافظ خوانی، گرفتن فال نخود و چهار بیتو خوانی از دیگر آیین های شب یلدا بین مردم كرمان است.

در میان میوه‌ ها، خوردن هندوانه بیش از همه موردتوجه است زیرا مردم كرمان بر این باورند اگر در این شب هندوانه بخورند سرما و لرزی كه در آن شب در اثر خوردن هندوانه بر آنها مستولی می‌ شود باعث می ‌شود از گرمای تابستان رنج نبرند.

كرمانیان همچنین بر این باورند كه با خوردن هندوانه در این شب از گزند حشرات موذی در تابستان در امان می‌ مانند و نیز باور دارند كه در این شب گنج قارون به وسیله شتری در حركت است و ممكن است ساربان آن با برخورد با یكی از اعضای خانواده مقداری از آن گنج را به او بدهد.

مردم دیار كریمان همچنین براین باورند كه در شب یلدا باید هفت نوع میوه بخورند چون ممكن است تا سال دیگر میوه گیرشان نیاید، البته این مورد امروزه صدق پیدا نمی‌كند چون در تمام فصول انواع میوه‌ها در بازار فراوان است.

دیدار از بزرگان فامیل مثل پدربزرگ و مادربزرگ‎ و نقل قصه برای كودكان یكی دیگر از آداب این شب است كه ایرانیان به آن پایبندند، اما علاوه بر گرفتن فال حافظ، خواندن شاهنامه نیز از دیگر رسوم متداول در این شب است.

یكی از انواع بازی ‌ها و تفریحات این شب نیز بازی 'ماردوره' است كه عبارت است از اینكه هر فردی كه در میهمانی شب یلدا بوده باید نیت می‌ كرده و یك شی كوچك مانند دكمه، سوزن قفلی، سكه یا هر شی كوچك دیگر در ظرفی سفالین به شكل پارچ می‌انداخته، سپس یك نفر مسوول برداشتن اشیاء از توی ظرف می‌ شد و دیگران یك بیت شعر می‌ خواندند.

بعد از آن مسوول ظرف هم به طور شانسی یك شی در می‌آورد و آن شعری كه خوانده می‌شود به عنوان فال صاحب شی بود، بعد از بازی ماردوره نوبت به تعریف یك خاطره شیرین یا یك لطیفه می ‌رسید كه همه افراد می ‌بایست آن را تعریف كنند.

0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.