شش شرط اساسی موفقیت

15 اردیبهشت 1399   soodabeh   مطالب و مقالات / موفقیت   0 نظر   94 بازدید   |

هميشه صحبت در مورد برنامه ريزي، پيشرفت و موفقيت کار آساني است؛ در حالي که عمل به همين برنامه ريزی، کار هر کسي نيست؛ به همين دليل است که از بين ميليون ها آدمي که هر سال براي سال نو برنامه ريزي ميکنند، فقط تعداد اندکي به آرزوهايشان مي‌رسند.

شش شرط اساسی موفقیت


حال شما ميتوانيد انتخاب کنيد که عضو کدام دسته باشيد؛اکثريتي که هر روز در جا مي زنند يا اقليتي که سختي را را به جان ميخرند و هر روز پيشرفت مي کنند. اگر دسته دوم را انتخاب کرده ايد،به شما تبريک ميگوييم! اکنون که قصد داريد قدم در راه موفقيت بگذاريد. بايد اول شش شرط اساسي راه هاي موفقيت را داشته باشيد تا راه برايتان هموارتر شود؛

شرط اول: فرهيخته شويد!
شما که اهل موفقيت هستيد، حتما اهل مطالعه کتاب هم هستيد. مطالعه کتابهايي که ديگران در مورد اهداف شما نوشته اند و يا دانستن اصول اساسي، علمي و زمينه هاي تخصصي کاري که قصد انجام آن را داريد باعث مي‌شود آرزوهايتان بر روي پايه هاي محکم و استواري بنا شوند.

همچينين داشتن اطلاعات کافي مي تواند مانند توشه راه عمل کند؛ درست همان طوري که براي مسافرت نوروزي تان، هم چمدان هاي پروپيمان مي‌بنديد و هم اطلاعات کافي درباره مقصدتان کسب مي‌کنيد، در راه رسيدن به شهر آرزوهايتان هم لازم است همين کار را انجام دهيد تا از سريع ترين، راحت ترين و مطمئن ترين راه به مقصد برسيد.

شرط دوم: باانگيزه شويد!
حتي اگر در مورد هدفتان آگاهي کافي داشته باشيد اما داري انگيزه اي کافي براي پيش رفتن نباشيد، اين اطلاعات به هيچ وجه برايتان کارآمد نخواهد بود. پرواضح است که براي راه اندازي موتور حتما بايد سوخت کافي داشته باشيد که انگيزه، همان سوخت موتور شماست.

من هميشه ميگويم انگيزه همان چيزي است که صبح ها شما را از رختخواب گرم و نرم بيرون مي‌کشد و شب ها نمي‌گذارد خواب به چشمتان بيايد؛ انگار چيزي از درونتان مي جوشد و شما را به حرکت وامي‌دارد. يکي از راه‌هاي کسب انگيزه، خواندن و شنيدن مطالب الهام بخش و برانگيزاننده است. تمام تلاش موفقيت هم همين است که به شما اجازه ندهد در ميانه راه کم بياوريد و تا در آغوش کشيدن موفقيت، با اميد و انگيزه ادامه دهيد.

شرط سوم: هدفمند باشيد!
تقريبا هميشه انگيزه با علاقه همراه است و ارتباطش با "هدف” اين است که بايد موردعلاقه شما باشد. اگر هدفتان را از روي علاقه قلبي خودتان انتخاب کرده باشيد و نه به خاطر ديگران، نيروي مورد نيازتان از درون خودتان سرچشمه مي گيرد و شما را پيش مي برد.

اهداف اصيل، انگيزه هاي اصيل را نيز به وجود مي آورند؛ چنان که تا پايان راه بادوام خواهند ماند؛ البته گاهي هدف هاي نادرست هم ميتوانند شما را پيش ببرند؛مثلا چشم و هم چشمي، اما مشکل اين گونه انگيزه ها آن است که فقط تا يک جايي مي توانند شما را به پيش برانند و از آنجا به بعد ،تنها و بي هدف رهايتان مي کنند؛ از طرف ديگر، اين نيروها مي توانند مريضتان کنند؛ درحاليکه هدفهاي اصيل، شما را به اوج رضايت مي رسانند.

شرط چهارم: اجتماعي شويد!
ما موفقيت را براي چه مي خواهيم؟ براي اينکه زندگي خوبي در کنار ديگران داشته باشيم. بودن در اجتماع علاوه بر اينکه طعم موفقيت را براي ما شيرين تر مي کند، مي تواند ما را در راه رسيدن به آرزوهايمان نيز ياري برساند.

ما از ديگران الگو ميگيريم؛از تجربه هاي کساني که قبلا اين راه را با موفقيت پيمودند، استفاده مي کنيم و در هنگام رويارويي با سختي ها، گاهي از کمک آنها استفاده مي کنيم. اين موضوع ثابت شده استکه الگو برداري و سرمشق گرفتن از ديگران يکي از موثرترين راههاي يادگيري عادت هاي جديد در زندگي است. فکر مي کنم شروع سال نو بهترين فرصت براي انتخاب الگوهاي ايده آل باشد.

شرط پنجم: به عقب برگرديد!
خداوند يک سال را با چهار فصل آفريده که اين موضوع بهترين نعمت براي ارزيابي ميزان پيشرفتمان در طول يک سال است. يکي از موثرترين کارهايي را که براي ارزيابي مسير پيموده شده مي‌توانيد انجام دهيد، آن است که در پايان هر فصل از سال، اهدافي را که در ابتداي سال تعيين کرده بوديد، بررسي کنيد و ببينيد اين قسمت از راه را چطور پيش آمديد.

با بررسي مداوم اهداف و تصور رسيدن به آنها، قدرتمند مي شويد و به عبور از موانع و سختي ها ي راه را برايتان آسان ميشود. تازه اين کار به شما نشان مي دهد که آيا مسيري که مي پيماييد درست است يا خير و نيز به شما مي گويد اکنون که به هدفتان نزديکتر شده ايد و آن را واضح تر مي بينيد، آيااين همان چيزي است که طالب آن بوديد. از همه اين ها گذشته، گاهي لازم است تحولاتي در برنامه هايتان ايجاد کنيد که آن برنامه ها با شرايط موجود هماهنگ تر شوند.

شرط ششم: ثابت قدم باشيد!
کوه بيستون را نميتوان يکجا از ميان برداشت؛ حتي اگر رستم دستان بخواهد اين کار را بکند.اما اگر قرار به خرده خرده بردن سنگ ها باشد، تقريبا براي هر کسي اين کار امکان پذير است و اين همان رازي بود که فرهاد مي دانست.

شما هم براي رسيدن به شيرين خود، از قدم هاي کوچک شروع کنيد. اينکه بخواهيد به يک باره بعد از تعطيلات نوروز زندگيتان از اين رو به آن رو شود، نتيجه اي جز نااميدي برايتان نخواهد داشت. حتما ديده ايد افرادي را که دو هفته مانده به عيد، ورزش را شروع مي‌کنند و مي خواهند با شروع سال نو به تناسب اندام برسند.

آن ها به اين نکته توجه ندارند که براي آب کردن اين کوه چربي که در طول بيست سال شکل گرفته است، بايد حداقل ده سال صبر و شکيبايي به خرج دهند. همينطور فراگرفتن يک زبان جديد، با يادگيري تک تک لغت هاي آن اتفاق مي افتد؛همانگونه که مثلا شما براي رسيدن به اصفهان يا شيراز، ناگهان در انجام ظاهر نمي شويد.

شما شش شرط اساسي موفقيت را داريد؟ پس چرا معطليد؟ يک، دو ، سه… پيش به سوي موفقيت!0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.